Митці з Центральної та Східної Європи створюють спільні колекції

Collection Collective – ініціатива,  яка прагне підважити інституційні та приватні форми колекціонерства – на публічному семінарі 25 жовтня у Бухаресті (Румунія) презентувала новий веб-сайт.

 

Він задумувався як прототип колекції творів мистецтва «який заснували, яким володіють та керують усі члени об’єднання», – це велика група художників, кураторів, академічних фахівців та осіб не причетних прямо до світу мистецтва, наприклад, економістів та юристів, більшість із яких працюють у Центральній та Східній Європі. Наразі колекція вже налічує 42 твори, які вона отримала у подарунок від 40 членів-художників, зокрема доволі відомих у власних регіонах – Кіпріана Муресана, Ілони Немез та Лії Перйовсхі чи арт-об’єднання Chickson Speed.

Частина експозиціїї Collection Collective

Фото: www.theartnewspaper.com


Ідеєю засновників – Джудіт Анжел, Ралуки Войней та Влада Мораріу – було створення дискусії, яка б підіймала питання «природи» колекціонування, «необхідність поставити собі прості питання: чи можливо створити колекцію, яка б не залежала від коштів та правил публічних інституцій або особистих смаків колекціонера? І чи можливо спільними зусиллями абсолютно різних людей зібрати колекцію, права та доступ до якої мали б усі члени такої спільноти?»

 

Таку дискусію проводили починаючи з 2017 року у BratislavadivisionofTranzit – незалежній мистецькій спільноті, яка має свої філії вАвстрії, Чехії, Угорщині, Румунії та Словаччині – резиденти якої поділяють цінності «довіри, співпраці та взаємоповаги». Учасники ініціативи по всій Європі отримають нагоду приєднатися до колекції, отримавши спільну згоду інших, з огляду на їхні навички та досвід, а також будуть забезпеченні правовою та адміністративною підтримкою фахівців.

 

Ініціатори зауважують, що задоволення від створення кооперативної моделі колекціонування частково пов'язана із глобальним поширенням популістичних та ультра-правих настроїв у Європі. Те, що сьогодні в багатьох країнах існують «чорні списки» художників та окремих творів, які резонують із політичним контекстом певного регіону, складає загрозу неможливості критичного переосмислення мистецтва, яке перебуває у публічних інституціях (музеях, галереях тощо). «Це глибинна, систематична робота, – пояснюють фундатори, – наприклад, директора чи куратора певної інституції можуть звільнити під приводом «нецільового використання коштів» або у ЗМІ розпочинаються кампанії проти музеїв та галерей, організовані релігійними чи консервативними групами. Ми мусимо не допускати цього, тому змінювати треба всю систему».

 

Collection Collective будуть боротися із таким станом речей, і також сподіваються, що «нова система буде вкорінюватися на місцях і поширюватиметься далі», тож вона зможе надихнути інші такі ж колективи до впровадження подібних ініціатив.

 

Джерело:  www.theartnewspaper.com