Найбільшу приватну колекцію творів Рембрандта виклали в мережу

Минулого тижня Лейденська колекція — одне з найбільших у світі зібрань творів Рембрандта й багатьох інших старих майстрів голландського живопису — представила широкому загалу свій онлайн-каталог. Відтепер на новоствореному сайті колекції можна роздивитись та скачати для довільного користування високоякісні цифрові копії творів Рембрандта, Вермеєра, ван Міріса, Доу та їхніх сучасників, а також почитати критичні есе від провідних дослідників голландського мистецтва, таких як Артур Вілок та Вальтер Лідтке.

 

Рембрандт ван Рейн. Голова дівчинки (фрагмент)

 

Лейденська колекція була започаткована американським фінансистом Томом Капланом та його дружиною Дафною у 2003 році. Сьогодні колекція, названа в честь рідного міста Рембрандта, налічує більше 250 картин та рисунків, 175 з яких увійшли до онлайн-каталогу. Основу зібрання Капланів становлять 11 картин та два рисунки Рембрандта, а також 10 творів, виконаних у його майстерні. Їх доповнюють твори інших знаних майстрів голландського живопису, таких як ван Міріс, Метсю, перший учень Рембрандта Доу, Вермеєр, Хальс, Брейгель Молодший та інші.

 

Ян Вермеєр. Молода жінка за вірджиналом, 1672

 

Одне з найпримітніших надбань колекції — картина "Пацієнт без свдомості (Нюх)" Рембрандта, придбана подружжям у 2015 році на невеликому американському аукціоні як "твір невідомого митця ХІХ століття". До 2015 року цей твір із серії "П'ять відчуттів", створеної Рембрандтом у віці 18 років, вважався втраченим. У Лейденській колекції картина приєдналася до двох інших творів із серії — "Слуху" та "Дотику". Побачити ще одну картину з серії, "Зір", можна в лейденському музеї Лакенхал. П'ята панель, твір "Смак", наразі вважається втраченою.

 

Рембрандт ван Рейн. Пацієнт без свідомості (Нюх)

Пітер Брейгель Молодший. Чоловік з мішком для грошей та підлабузники

Герард Доу. Пейзаж з козою

Франс ван Міріс. Жінка, що читає, та чоловік за столом