Польській родині, що рятувала євреїв, присвятять фотовиставку

18 квітня о 17:30 в Музеї історії Києва (вул. Хмельницького, 7) відкриється фотовиставка «Самаритяни з Маркової». Посольство Республіки Польща присвятить проект родині Ульмів із села Марковій, яка переховувала у власному будинку євреїв під час Другої світової війни.

 

 

У 1939 році в селі Марковій мешкало тридцять родин євреїв (близько 120 осіб). Влітку та восени 1942-го більшість з них було розстріляно німцями, але частину євреїв сховали у себе сусіди поляки. Однією з таких родин були Ульми. Попри те, що вони самі мали  шестеро дітей, Ульми приютили під своїм дахом іще дві єврейські родини – Ґольдманів та Шаллів, загалом вісім осіб.

 

У ті часи до поляків за будь-яку допомогу євреям застосовувалася смертна кара. Але, незважаючи на загрозу страти, вони продовжували переховувати у себе приречених на знищення єврейських сусідів. У 1944 році на Ульмів донесли німецьким поліцаям, і 24 березня цього ж року родину Ульмів та 16 євреїв, яких вони приховували, було розстріляно. Загинули не лише Юзеф та Вікторія, нацисти розстріляли також шістьох їхніх дітей. Вікторія Ульма була на дев’ятому місяці вагітності, найстаршій донечці Ульмів, Станіславі, було 8 років. Батьків було вбито на очах дітей перед власним будинком. Дві єврейські сім’ї розстріляно всередині будинку.

 

У 1995 р. Вікторію і Юзефа було зараховано до Правдеників народів світу, а в березні 2016 р. в селі Марковій відкрито Музей, присвячений усім полякам, які відчайдушно рятували євреїв та заплатили за це своїм життям та життям своїх дітей.