Про «Жінку і війну» говорить Оксани Чепелик на ART-KYIV

У рамках ІХ ART-KYIV Contemporary, що триватиме у Мистецькому Арсеналі (Київ, вул. Лаврська, 10-12) до 30 листопада, глядачі можуть переглянути відеопроект «Жінка і війна» Оксани Чепелик.

 

Цикл «Жінка і війна» – це спроба говорити з європейцями та донести людські емоції акупунктурно крізь призму «жіночого» через арт-фільм і фільм-концепт (термін віднайдений Любомиром Госейком, французьким кінознавцем, що організував ретроспективу експериментальних фільмів О. Чепелик в Парижі 2009 року).

 

Повнометражний цикл «Жінка і війна» (2014) був реалізований на фестивалі «Cinemadamare» в Італії.

 

Кадр з фільму «Лист з Криму»

 

Метафорично проект «Жінка і війна» може розцінюватися як сучасний набат між світовими війнами. Проект говорить про проблему системи, виявляє складнощі, які суперечать кожному моменту. Тобто, за виразом Рансьера, «проблематизує її причинно-наслідкові зв'язки».

 

Перебуваючи в зоні комфорту, Європа сприймає українські проблеми як далекі та надокучливі. Тімоті Снайдер вважає, що бути солідарними з українцями європейцям заважають не тільки економічні інтереси, а й три успішно задіяні конструкції російської пропаганди:

 

Міф 1. Зв’язок України і фашизму;

 

Міф 2. В Україні відбувається протистояння загрозливій гегемонії США, де Росія слабша тому її треба підтримувати. Українці – лише маріонетки, симпатії ж мають бути на боці Росії;

 

Проблема. Західні еліти взагалі не розуміють масштабу сучасних історичних подій, європейські інтелектуали «продовжують борсатися в межах нав'язаних їм російською пропагандою схем і уявлень про Україну».

 

Кадр з фільму «Лист з Криму»

 

Оксана Забужко вважає, що винними є також і ми – бо «всю історію здобували плоттю і кров'ю, надолужуючи те, що ми не змогли взяти інтелектом».

 

Яку роль відіграє мистецтво у таких умовах – дзеркала проблем, проспекту для соціальної терапії для зцілення від травми, проекту нової реальності, чи є особистою відповіддю художника, чия жива емоція здатна бути почутою не тільки, не зважаючи на російську пропаганду, а й пробитися крізь гул глобальної інформації?

 

Кадр з фільму «Жертва»

 

Фільми, що увійшли до циклу «Жінка і війна» (хронометраж – 74:54 хв.):

«Pray for Ukraine» / «Молитва за Україну», 9:30 хв.

«Letter from Crimea» / «Лист з Криму», 9:12 хв.

«Letter from Ukraine» / «Лист з України», 7:31 хв.

«The Sacrifice» - «Жертва», 9:14 хв.

«Dragon and Beauty» / «Дракон і красуня», 8:53 хв.

«Alone» / «Одна», 9:49 хв.

«Life is Beautiful» / «Життя прекрасне», 10:19 хв.

«Face to Face» / «Віч-на-віч», 10:23 хв.