Що українці підготували до найбільшого фестивалю цифрового мистецтва у Франції?

Проект ENLIGHTENMENT українського художника Євгенія Чернишова буде презентовано в рамках програми фестивалю FUTUR EN SEINE у Парижі. З 8 по 18 червня у столиці Франції відбувається один з найбільших у Європі фестивалів цифрового мистецтва – FUTUR EN SEINE 2017. "Найбільший європейський цифровий фестиваль, вільний і відкритий для всіх", – так описують свій масштабний захід французькі організатори. Починаючи з 2009 року, фестиваль щороку збирає митців з усього світу і має потужну підтримку французької держави та Паризького регіону.

 

Цьогорічна концепція фестивалю – "Уявляючи Mайбутнє" – пропонує митцям і глядачам осмислити футуристичні мотиви у сучасному світі. "Майбутнє вже тут" – саме так починається концептуальний опис програми фестивалю. До десятиденної мистецької та інноваційної програми залучено понад сотню обраних митців із Франції та усього світу, презентації відбуваються на головних культурних локаціях по всьому Парижу та регіону Іль-де-Франс. Кількість відвідувачів культурного заходу налічує близько 90 тисяч глядачів.

 

Тут і далі – проект ENLIGHTENMENT Євгенія Чернишова

Усі зображення надано організаторами

 

Євгеній Чернишов – сучасний художник, засновник і лідер SYN Art Group, куратор міжнародних мистецьких фестивалів CANactions і Gogolfest представить свій авторський проект ENLIGHTENMENT (ПРОСВІТЛЕННЯ): це серія мультимедійних інсталяцій у жанрі science art, що досліджу-ють і демонструють процес трансформації світла. Серія започаткована автором у 2008 році і з того часу невпинно розвивається. Проект об'єднує мистецтво і науку, створюючи художню рефлексію майбутнього. Робота Чернишова увиразнює красу архітектури Творця і природних явищ засобами сучасного мистецтва.

 

Сам Євгеній підкреслює: "Для мене велика честь і відповідальність представляти Україну в рамках такого масштабного європейського фестивалю. Я радію, що обрали саме Enlightenment, адже це мій авторський винахід, унікальна мультимедійна інсталяція, що візуалізує перетворення світла в одухотворені абстрактні форми. Просвітлення - твір у жанрі science art, в той же час, він дещо виходить за рамки цього жанру, адже має потужний метафізичний сенс і його місією є привернення уваги публіки до краси і витонченості самої природи Всесвіту і його Архітектора. У моєму розумінні Майбутнє - це час, коли наука і духовність максимально об'єднаються. Саме цю ідею і демонструє Enlightenment. Від експозиції до експозиції проект обов'язково змінюється, кожен раз глядач бачить його унікальну версію, що інтегрується у простір локації і має неповторне музичне звучання. Відповідно, для фестивальної публіки у Франції ми готуємо новий самобутній варіант презентації проекту".

 

 

Enlightenment був неодноразово представлений в Україні та за її межами: на виставці номінантів PinchukArtCentre Prize 2009, II Московській міжнародній бієнале молодого мистецтва та X ART-KYIV Contemporary/ Special Project DIALOGIA. У 2017 році Євгеній продовжив міжнародну репрезентацію Просвітлення: проект став офіційною частиною арт-програми Венеційського карнавалу у рамках International Art Show: Liquid Rooms/ The Labyrinth, а також приймав участь у Alchemic Body: Air. Fire.Water.Earth – масштабній виставці і фестивалі сучасного мистецтва в Буенос-Айресі.

 

Спеціальним координатором проекту Enlightenment у Парижі є Ірена Карпа - перший секретар з питань культури в Посольстві України у Франції, культова письменниця, співачка, акторка і мандрівник. Ірена коментує: "Мені завжди було дуже важливим, щоби українські митці ставали частиною топових європейських арт-подій. Цей фестиваль саме з таких. Цифрові технології та сучасне мистецтво - такою Україна і має бути в очах світової спільноти. Принаймні, та частина України, яка для мене дорога і як для культурного дипломата, і як для митця, що відчуває, де справжнє, безкордонне, вразливе і вражаюче, а де просто коньюнктурка для "відчепися". Enlightenment вражає відразу - навіть на найменшій фотографії, навіть при простому описі ідеї. Що вже казати про повнометражне шоу, якого я не можу дочекатися. Це крутий зразок сучасного мистецтва, про яке спершу кажуть "вау", а потім читають про країну походження. Пишаюся, що знаю авторів і кураторів, і що вдалася ця співраця!"

 

 

У Парижі Євгеній демонструватиме ENLIGHTENMENT три вечори поспіль: на арт-майданчику LA FarM – 16 червня о 19.00 та в арт-центрі La Capela – 17 і 18 червня о 20.00. Події відбудуться в рамках офіційної програми фестивалю FUTUR EN SEINE.

 

Куратор проекту - Юрій Хусточка: легендарний музикант, композитор, музичний продюсер. Як зазначає Юрій: "Я так думаю, що найкращий спосіб презентуватись для українських артистів - це не лише бути представленими в рамках українських днів або презентацій для діаспори, а інтегруватись в певне глобальне інтернаціональне коло, де перестає мати значення колір паспорту, а значення набуває, власне, "якість", якщо так можна сказати, самого мистецтва. З Enlightenment так було від самого початку. Усі французи та іноземці, кому я показував цей проект, не ставили такого питання - звідки він є. І це найважливіше, бо мені завжди хотілось, щоб Україну сприймали як одну з тих країн, в яких немає культурних кордонів, а є мистецтво найвищого рівня і світового масштабу у стадії актуального розвитку. Як результат, проект Просвітлення був відзначений таким авторитетним фестивалем як FUTUR EN SEINE.

 

Візуально цей проект виглядає як частина загального світового сучасного мистецтва, яке є дуже різноманітним і динамічним. Мені важко стежити за усіма найсучаснішими тенденціями, це не в моєму характері, але я вважаю, що Enlightenment дуже добре резонує з тим часом, в якому ми живемо, а також тонко передає передчуття майбутнього".

 


 

Надзвичайним і неповторним елементом Enlightenment на фестивалі Futur en Seine стане музична частина презентації проекту, створена і виконана Юрієм Хусточкою, за участі Євгенія Чернишова та Тетяни Гаврилюк (учасниці проектів Dakh Daughters і TanyaTanya, акторки театру Дах, а також куратора SYN Art Group).

 

Тетяна підсумовує: "Я надзвичайно щаслива приймати участь в організації і, власне, презентації проекту Просвітлення у Парижі, щаслива співпрацювати із нашою потужною українською командою в рамках такої знакової європейської і світової події. Я впевнена, що французька публіка відчує і зрозуміє Enlightenment, так само як публіка українська і, загалом, світова, адже, на мою думку, цей твір "написаний" найвищою універсальною мовою - мовою самого мистецтва".

 

Організатори: Futur en Seine 2017, La Capela, La FarM, SYN Art Group Автор проекту: Євгеній Чернишов Куратор проекту: Юрій Хусточка

 

Спеціальний координатор проекту: Ірена Карпа Куратор SYN Art Group: Тетяна Гаврилюк