СУСІДИ. 10-й фестиваль «Варшава в будові»

Центр візуальної культури (Київ) став куратором десятого, ювілейного фестивалю архітектури та урбаністики «Варшава в будові», розподіливши фестиваль між двома містами – Варшавою та Києвом.

 

Відкриття варшавської частини фестивалю – виставки «Сусіди» – відбудеться 13  жовтня в павільйоні «Цепелія» у центрі польської столиці. Виставка триватиме  до 11 листопада.

Усі зображення надані організаторами

 

Чимдалі, більша кількість мешканців Варшави (та багатьох інших польських міст) виявляють, що їхні сусіди приїхали з України. Або ж із Білорусі, Молдови, Росії, Грузії, Узбекистану тощо. Все більший наплив мігрантів з-за східного кордону призводить до того, що вперше з часів Другої світової війни Польща перестає бути моноетнічною державою. Однак, різке зростання міграційної хвилі з України в Польщу – зовсім не односторонній процес. Він суттєво змінює економічне, політичне та соціальне функціонування обох країн.

 

Розподілений між Варшавою та Києвом, 10-й фестиваль «Варшава в будові» відповідає на цю ситуацію, відображаючи зміни, що відбуваються з польським та українським суспільствами, на рівні логіки самого проекту. Ідея «сусідства» в його рамках розглядається радше як стан постійного руху, прекарності та трансформації, аніж як постійне, стабільне співіснування.

 

«Цепелія» – післявоєнний модерністський павільйон, що мав слугувати місцем конструювання нової польської ідентичності. В часи після розірвання Варшавського договору це приміщення символічно трансформували в залу з ігровими автоматами.

 

Київська частина фестивалю відбулася у вересні 2018 року на території, що є одним із найбільш симптоматичних наслідків соціального та урбаністичного колапсу 1990-х років. Вулиця Петрівська, що колись була жвавою артерією між Подолом та Верхнім містом, після серії геологічних та соціальних катаклізмів перетворилася на непролазні хащі.

 

13 жовтня два міста зустрінуться на виставці «Сусіди», що, серед іншого, осмислює різні способи, у які за допомогою локальних та транснаціональних ринкових механізмів, а  також минулих і теперішніх ідеологій, трансформується поняття архітектури та позиціонування її творців.

 

Учасники виставки: Флоріан Юр'єв, Дана Косміна, Олександр Бурлака, Олексій Биков, Ксенія Гнилицька та Аліна Якубенко, Тарас Каменной, Давид Чичкан, Оксана Брюховецька, Анна Сорокова, Микита Кадан, Валентина Петрова, Marginal Act, Сергій Попов та Микола Рідний (Україна), Бабі Бадалов (Франція), Хіто Штеєрл, Марина Напрушкіна (Німеччина), Сантьяго Сьєрра (Іспанія), Ґал Кірн та Fokus Grupa (Хорватія), Філ Коллінз (Велика Британія), Олівер Ресслер (Австрія), Лукаш Суровєц у співпраці з Олександрою Овсянніковою та Мартою Романків, TV Kryzys, Алека Поліс, Пйотр Висоцький, Артур Жмієвський (Польша).

 

Фестиваль архітектури та урбаністики «Варшава в будові» проводиться Музеєм сучасного мистецтва Варшави спільно з Музеєм Варшави з 2009 року.