15 українських арт-видань, якими нас потішив 2017
Від авангарду до сучасності, від української фотографії до радянських мозаїк, від автобіографічних записок Казимира Малевича до дотепного екскурсу Ґрейсона Перрі до світу сучасного мистецтва — ArtUkraine підготував добірку українських арт-видань 2017 року, для поповнення арт-багажу, відпочинку та візуального задоволення.
1. Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics
Видавництво: Основи
Автори: Євген Нікіфоров, Лізавета Герман, Ольга Балашова
Англомовне видання, що є першим комплексним дослідженням радянських монументальних мозаїк в Україні. Книга стала результатом 3-річної подорожі київського фотографа Євгена Нікіфорова в пошуках найцікавіших творів мистецтва 1950-х-1980-х років періоду радянського модернізму. Вона містить близько 200 унікальних фотографій монументальних панно й засвідчує, що, хоча зміст творів мистецтва був під контролем радянської пропаганди, українським художникам вдалося розробити візуальну мову, яка виходить за межі соцреалістичного канону. Деякі мозаїки, фотографії яких представлені в книзі, були зруйновані незабаром після подорожі Євгена в силу так званих законів про декомунізацію, які забороняють комуністичну символіку та гасла.
Під час Книжкового Арсеналу 2017 видання перемогло в категорії «Мистецька книга» року й отримало гран-прі за найкращий дизайн (дизайнер — Дмитро Яринич).
Читати також: Євген Нікіфоров: “Тільки за допомогою освіти можна уникнути появи нових тоталітарних режимів”
2. Не бійтесь галерей
Видавництво: ArtHuss
Автор: Ґрейсон Перрі
Переклад: Антоніна Ящук
Книга одного з найвідоміших британських художників, володаря премії Тернера Ґрейсона Перрі, запрошує читача поринути у світ сучасного мистецтва й разом з автором віднайти відповіді на непрості запитання, як от: де межа між «гарним» і «поганим» мистецтвом, як воно, бути сучасним художником, та що взагалі можна вважати «мистецтвом». Навчаючи «не боятись галерей», Перрі вміло поєднує філософську глибину та британський гумор. До речі, у 2017 році в ІЗОЛЯЦІЇ успішно пройшла виставка творів митця «Марнославство дрібних відмінностей». Більше про неї читайте в огляді Анастасії Герасимової.
Читати також: Ґрейсон Перрі: «Митцеві не можна покладатися на публіку»
3. Де кураторство
Видавництво: IST Publishing
Авторки: Катерина Носко, Валерія Лук'янець
Книга зібрала есеї та інтерв'ю, присвячені темі кураторства в українському контексті. Поставивши собі за мету висвітлення особливостей курування з позиції художника як куратора, авторки-упорядниці попросили відомих сучасних українських митців, які мали досвід курування, розповісти свої історії. Серед них — Тіберій Сільваші, Микита Кадан, Сергій Братков, Павло Маков, Олександр Ройтбурд, Арсен Савадов, Алевтина Кахідзе на інші. Окрім цього у виданні розглянуто тему куратора як художника та зібрано основну інформацію про художників, інституції та проекти, згадувані в текстах.
4. Ukrainian Erotic Photography
Видавництво: Основи
Автори: Віктор Марущенко, Ольга Костирко, Саша Курмаз, Вікторія Мироненко
Перше англомовне видання, присвячене фотографії тіла в сучасній українській фотографії. Охоплює творчість фотографів періоду незалежної України, представляючи роботи як класиків української сучасної фотографії, так і молодих авторів. Усього книга містить роботи 21 автора та більше 100 фотографій. Важлива передусім тим, що заклала фундамент для подальшого дослідження ще досі ледь ходженої цілини історії української фотографії.
Читати також: Віктор Марущенко: «Нам треба запустити процес дослідження»
5. 25 років присутності
Видавництво: ArtHuss
Авторки: Галина Скляренко, Наталя Маценко, Катерина Рай, Роксана Рублевська, Інга Естеркін
Видання підсумовує «25 років присутності» українського сучасного мистецтва в незалежній Україні, являє нам шлях, який воно пройшло за цей час та постаті, яких зустрічаємо на цьому шляху та які, власне, творили цей шлях. У сторінки книги вписано імена митців, що мають свою історію, переплетену з історіями різноманітних поколінь, груп та осередків в історії та теперішньому українського сучасного мистецтва. І, що досить важливо, ця книга — не лише «зріз» художньої ситуації в нашій країні, а й спроба «самоаналізу» вітчизняного мистецтва, художнього життя, культури.
6. Авангард. Українські художники першої третини ХХ століття
Видавництво: Мистецтво
Автор: Дмитро Горбачов
У книзі відомого українського мистецтвознавця Дмитра Горбачова всебічно репрезентовано розвиток авангардного мистецтва в Україні. У ньому подано репродукції понад 300 творів українських майстрів-авангардистів, що нині зберігаються в музеях і приватних зібраннях багатьох країн світу, зокрема, праці В. Єрмілова, О. Богомазова, В. і Д. Бурлюка, К. Малевича, О. Архипенка, О. Екстер, В. Пальмова та інших. Професор, який багато років присвятив дослідженню феномену українського авангардного мистецтва, Дмитро Горбачов вичерпно висвітлює напрями авангардистського руху в Україні – від загальноєвропейьских до суто національних його форм.
7. Анатомія
Видавництво: ArtHuss
Авторка: Влада Ралко
Влада Ралко — одна з найсильніших представниць вітчизняного «сучасного мистецтва». Її роботи зберігаються в зібраннях багатьох українських та іноземних колекціонерів. Новий арт-бук Ралко «Анатомія» являє нам роздуми мисткині про перебування поряд з війною. Війна зосередила увагу мисткині навколо життя і смерті та навколо цілісності поверхні тіла як запоруки життя. Робота над книгою була ініційована завершенням художницею у 2017 році нової серії робіт, але видання вмістило також раніші роботи різних років, у яких присутність війни актуалізувало нові сенси.
8. Малевич. Автобіографічні записки 1918–1933
Видавництво: Родовід
Автор: Казимир Малевич
Упорядниця: Анастасія Білоусова
Книжка розпочинає серію автобіографічних текстів мистців. Перший — Казимир Малевич. Вибір спогадів Малевича не випадковий – ці записи часто згадуються, коли йдеться про зв’язок художника з Україною. Більше того, цей захопливий, насичений текст лишається основним джерелом свідчень про раннє життя мистця. Малевич з гумором згадує свої дитячі та юнацькі роки, родину, друзів, навчання і все, що допомогло йому стати художником. Спогади мистця раніше кілька разів друкувалися, але в Україні повністю виходять вперше.
Нагадаємо, що у 2016 році у видавництві Родовід вийшла інша важлива книга присвячена життю та творчості видатного митця — «Казимир Малевич. Київський період 1928-1930» (упорядниця — Тетяна Філевська). В основу видання лягли раніше невідомі матеріали з архіву мистця Мар’яна Кропивницького — нові тексти Казимира Малевича та документи, що стосуються його викладання в Київському Художньому Інституті в 1929-1930 роках.
9. Реальність. Тіберій Сільваші
Видавництво: Артбук
Автор: Борис Філоненко, Ірина Курганська, Олена Єгорушкіна
Тіберій Сільваші добре відомий в Україні та за її межами як художник-абстракціоніст з власним творчим методом. У проектах останніх десятиліть художник працює переважно з просторовим виміром. У цьому виданні Сільваші розкривається як майстер інсталяцій, живописних об'єктів і самобутній фотограф. У книзі «Реальність» зібрано просторові проекти художника, кожна виставка супроводжується оглядовим текстом та проілюстрована фотографіями експозиції. Книга розпочинається вступною оглядовою статтею, а наприкінці подано детальну біографію художника з архівними фото.
Читати також: «Хронореалізм»: естетична програма Тіберія Сільваші
10. Творча впевненість. Як розкрити свій потенціал
Видавництво: Основи
Автори: Девід Келлі, Том Келлі
Інноватика й творчість нині є цілком визнаними рушіями успіху в діловому світі — й чи не найціннішими якостями лідерів сьогодення. Та більшість із нас схильна лишати творчі лаври тим, кого заведено вважати «творчими людьми», — фаховим художникам, скульпторам, дизайнерам чи письменникам. Ми забуваємо, що в дитинстві усі були творчими. Цією книгою Девід Келлі, голова та керуючий партнер дизайну IDEO та професор Стенфордського університету, та його брат Том Келлі, партнер IDEO і автор бестселера «Мистецтво інновацій», нагадують нам, що в кожного з нас є вартісні думки й ідеї.
11. Олекса Грищенко. Динамоколір
Видавництво: Родовід
Авторка: Віта Сусак
Олекса Грищенко (1883-1977) — живописець, художній критик, чия творчість найтісніше пов’язана з Україною, Росією і Францією. В 1910-і рр. він розробив власний мистецький напрямок — Динамоколір, базований на поєднанні принципів кубізму і формальної мови ікони. Коли в пореволюційній Москві відкрили Музей живописної культури (1919-1929), в ньому «динамоколір» Грищенка експонувався поруч з «примітивізмом» О. Шевченка, «експресіонізмом» Кандинського і «супрематизмом» Малевича. Чому динамоколір забули? Яке місце Грищенка серед представників Паризької школи? Та яке значення цього майстра для українського мистецтва ХХ ст.? Відповіді на ці та інші запитання шукає авторка Віта Сусак.
12. Art Ukraine. 10 років
Видавництво: ТОВ «Майстер книг»
Довгоочікуваний друкований номер журналу Art Ukraine на честь нашої 10-ої річниці. Номер містить тексти від відомих арт-критиків та митців і пропонує до уваги читача аналіз стану, у якому сьогодні перебуває українська арт-сцена, екскурс в історію українського авангарду та розповідь про тенденції світового мистецького процесу.
13. Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі
Видавництво: ArtHuss
Автор: Вілл Ґомперц
Іронічний нон-фікшн, який пояснить чому ліжко Трейсі Емін — це мистецтво, а ваше — ні. Через сотні прикладів Ґомперц формує нове бачення та усвідомлення сучасного мистецтва, перетворюючи його на «живу» та «жваву» історію, а не мовчазну музейну колекцію. Вілл Ґомперц — редактор «Бі-бі-сі Мистецтво». Сім років працював директором галереї «Тейт». Серед його зацікавлень особливе місце займає сучасне мистецтво. Ґомперц пише про мистецтво для «Таймс», «Ґардіан» та «Бі-бі-сі». У 2009 році створив популярне комедійне шоу одного актора про сучасне мистецтво на Единбурзькому фестивалі. Нью-йоркський журнал «Кріейтівіті» визнав Ґомперца одним із п’ятдесяти найкращих креативних мислителів.
14. Питання до видимого
Видавництво: ArtHuss
Автор: Володимир Будніков
Шлях відомого українського художника Володимира Буднікова — це шлях у таємниці живопису. Живописність — визначальна риса образного світу митця. Але живописні форми, створювані художником, дуже жваві, мінливі, різноглибинні, як і сама природа цього виду мистецтва. Артбук «Питання до видимого» — це щирий виклад відчуттів митця від того, що відбувається навколо нього, втілених у живописі.
15. Проект Енеїда
Видавництво: Артбук
Це видання є фіксацією основних матеріалів, ідей i досліджень, які були здійснені та зібрані до виставки «Проект Енеїда» в Національному художньому музеї України. Це проект про поему Iвана Котляревського «Енеїда», твір української культури, якому так часто надають характеристик «легендарного» та «класичного». Акцент робиться на візуальній стороні існування твору, яка досі лишалася недослідженою, хоча за минуле століття «Енеїда» пережила велику кількість мистецьких інтерпретацій.