Чітко за графікою: фестиваль «ПРИНТ ФЕСТ»

9-10 квітня у креативному просторі IZONE пройшов фестиваль ручної друкованої графіки ПРИНТ ФЕСТ 1/100. Культурна ініціатива, організована зусиллями двох українських дизайнерських майстерень – «СЕРІ/ГРАФ» та «Kopia #0». Це другий масштабний проект, присвячений цьому виду мистецтва в Україні (перший, – Міжнародний фестиваль друкованої графіки, – проходив у Дніпропетровську в грудні минулого року).

 

Тут і далі – фото автора з фестивалю

 

Організатори розповіли, що обрали формат з орієнтацією на сучасні тенденції, адже киянам знайомий і зрозумілий формат фестивалю-маркету. Всього до фестивалю долучилися 23 учасники – художники і творчі об’єднання, що працюють у різних видах естампу. Найстарше з представлених об’єднань – Літографська майстерня «30», яка існує вже 7 років.

 

 

 

Мета проекту – утвердити в Україні статус ручної друкованої графіки як мистецтва. Женя Полосіна, художниця з об’єднання СЕРІ/ГРАФ, зазначає: «Якщо живопис ще зрозумілий загалом, і зрозуміло, навіщо купувати картинку, якщо вона на полотні. Але людям не зовсім зрозуміло, навіщо купувати картинку, якщо вона на папері, і, тим більше, не в одному екземплярі». Це змушує більшість художників у техніці естампу працювати «в стіл», зрідка організовуючи локальні виставки.

 

 

 

Фестиваль покликаний показати людям, що в Україні є молоді автори, які працюють із ручними техніками. Якщо говорити про цінність творів, організатори наголошують, що кожен відтиск із тиража вважається оригіналом. Тобто, в тиражі обсягом у двадцять екземплярів кожен відтиск з двадцяти буде оригінальним – це унікальний авторський тираж.

 

 

 

«В Європі такі фестивалі мають назву Art Fair. Їх проводять різноманітні великі інституції, зокрема, музеї. Кількість учасників там сягає ста, і велика частина з них – молоді автори, які лише намагаються розвиватись, налагоджувати контакти Ми хочемо принести цю культуру в Київ і привити молодим авторам», – зауважує Анастасія Самойленко із «Kopia #0».

 

 

 

За словами організаторів, сьогодні українські художники-прінтмейкери змушені рекламувати себе самі: немє єдиного інформаційного потоку, який охопив би цю галузь. Тож вони сподіваються, що фестиваль стане своєрідним імпульсом – свідченням того, що в Україні є молоді художники, які працюють у техніці естампу і прагнуть розвивати цей вид образотворчого мистецтва. За словами Анни Іваненко («СЕРІ/ГРАФ»), станом на сьогодні більшість матеріалів митці, на жаль, змушені самостійно привозити із-за кордону, оскільки в межах країни їх купити неможливо.

 

 

 

Варвара Перекрест із дизайн-студії «Kopia #0» вважає, що перший ПРИНТ ФЕСТ – це, в першу чергу ознайомчий проект, а не комерційний: «Цей фестиваль ми розраховували на те, що люди зможуть дізнатися, що це взагалі таке. Тобто подивитися на технології, на те, які продукти вони можуть виробляти, дізнатися про якісь студії, які вже працюють. Можливо, вони розкажуть іще якійсь кількості людей, і це буде розвиватись. Я сподіваюся, що наступний фестиваль буде більшим, цікавішим і в ньому візьмуть участь більше студій».

 

 

 

***

 

Аніта Ковалевська – фотограф-початківець, яка любить мистецтво. Автор ART UKRAINE.