Кадри 2014-го: від Майдану до війни

«Переможемо. Силою любові» – таку позитивну назву отримала виставка робіт Бориса Єгіазаряна, Матвія Вайсберга, Олексія Белюсенка і творчого об’єднання Sampled pictures. Проходить вона в рамках арт-форуму «Пам’ятаю. Зима, що триває» і також присвячена Майдану та сьогоднішнім трагічним подіям, проте доповнена надією на світло.

 

 

 

Революційні спогади 

 

Розпочинається експозиція із фіксації одночасно трагічних і героїчних моментів Майдану на полотнах Олексія Белюсенка. «Тут є два цикли робіт з Майдану. Перший – частина із серії «Щоденник екстреміста». Ці картини були написані ще по свіжих слідах, вони більш кольорові, емоційно насичені. Також тут є і нова невеличка серія з п’яти робіт, яку я написав саме для цієї виставки вже в кінці 2014 – на початку 2015 року. Називається вона “Спогади. Вулиця Грушевського”», - розповідає художник.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Роботи на стіні напроти явно контрастують з гарячими «майданівськими». Перед глядачами тут мирні кримські пейзажі. Для Олексія Белюсенка цей цикл – не просто спосіб відволіктися від більш болючих тем у своєму живописі, а ще й реакція на захоплення нашої території. «Серію про Крим я малював по спогадах і фотографіях. 2011 року я востаннє був там, але писав вже після того, як Крим захопили росіяни. Це була моя реакція на ці події. У мене було таке відчуття, що я прийшов додому, а мене не впускають, зачинили переді мною двері», - ділиться художник.

 

 

З вірою у краще 

 

Картини Бориса Єгіазаряна «розбавляють» трагічність сюжетів решти робіт яскравими кольорами, а головне – мирними темами. Вони якнайкраще доповнюють головний концепт виставки, який органічно склався у всіх учасників – попри події, які ми пройшли минулого року та переживаємо зараз, ми рухаємося до світла. Про це ART UKRAINE розповіла директор Дому освіти та культури «Майстер клас» Ірина Буданська.

 

Хоч Борис Єгіазарян був активним майданівцем, але революційних події художник поки що не торкався у своєму живописі.

 

 

 

Коли небо стало небезпечним 

 

Тривожні настрої відчуваються і в роботах Матвія Вайсберга. Картини, які можна побачити на виставці, були створені влітку 2014 року, але якійсь конкретній темі художник їх не присвячує. «Ці роботи певним чином стосуються сьогоднішніх подій. Деякі я створював, коли небо стало небезпечним, коли почали літати ворожі літаки», розповідає Матвій Вайсберг.

 

 

 

 

Матвій Вайсберг

 

Живі контрасти війни 

 

Не побачити, а почути війну дає можливість глядачам відеоінсталяція «Літо.2014» творчого об’єднання Sampled Pictures. На екрані спокійно похитується зелена трава, а в навушниках лунає страшна «музика війни» - звуки реальних бойових дій на Сході України, які були зняті на мобільні телефони і викладені в інтернет анонімними авторами.

 


Цей проект був інспірований досвідом «єдиного кадру» Паскаля Об’є та метафорою письменника Віктора Астаф’єва «Десь гримить війна», яка частково визначила задум звукового рішення. Автор відеоінсталяції Олег Чорний зазначив, що до виставки в «Майстер класі» робота тиждень крутилася в Нацмузеї в рамках благодійного проекту «Леви своїх не полишають», а в березні вона їде в Тулузу на фестиваль Traverse Vidéo.

 

Олег Чорний

 

Виставка, як і арт-форум, не залишаються осторонь благодійності – замість плати за вхід усіх відвідувачів закликають зробити доброчинний внесок. Зібрані кошти будуть перераховані на евакуацію мирного населення та дітей із зони бойових дій. Окрім цього, кожну картину можна придбати. Частину коштів від продажу творів мистецтва також направлять на допомогу. 

 

Побачити виставку на власні очі можна буде до 28 лютого в Домі освіти та культури «Майстер клас».

 

 

Всі фото – автора