Культурний маршрут (10-16 листопада)
Осінь, як початок сезону, завжди радує нас великою кількістю культурних заходів, художніх проектів та мистецьких ініціатив. І цей осінній тиждень є підтвердження високої культурної активності. Тож, щоб вас зорієнтувати, ART UKRAINE публікує Культурний маршрут — путівник на тиждень для тих, хто цікавиться мистецькими подіями. Цього тижня у вас буде можливість відвідати нові виставки, поспілкуватися з Нобелівським лауреатом з літератури 2010 року Маріо Варгасом Льосою, послухати цікаві лекції і взяти участь у перформансі чилійської художниці, номінантки на премію Future Generation Art Prize.
Сьогодні, 10 листопада, о 18:00 в київській галереї «ХудГраф» (вул. Володимирська, 65) відкривається виставка Scientia Perfecta — експозиція робіт медіа-арту Аскольда Кучера. Його твори можна охарактеризувати як science art (bio art) або «експресіоністичний абстракціонізм». Організатори проекту стверджують, що науковий арт бере витоки з «бажання винести прекрасні образи науки у споглядальний простір мистецтва». Музичний супровід Scientia Perfecta забезпечить Юліан Мицик.
Експериментувати з новими медіа, зокрема з відеокамерою, українські художники починають на початку 1990-х років. На сьогодні вітчизняний медіа-арт представлений достатньо великою кількістю жанрів та імен, однак ім’я Аскольда Кучера займає в ньому особливе місце. До появи його ультразвукової графіки в Україні не існувало художників, що працювали б у жанрі science art’у. Цей жанр з’явився завдяки доступу художників до наукових лабораторій, або через цікавість науковців до художньої практики, бажання винести прекрасні образи науки у споглядальний простір мистецтва.
У вівторок, 11 листопада, з 12:00 до 14:30 у Актовій залі Київського національного університету імені Тараса Шевченка (вул. Володимирська, 60) проходитиме зустріч з Нобелівським лауреатом з літератури 2010 року Маріо Варгасом Льосою. Віхід вільний.
Уперше в Україні усі охічі матимуть можливість зустрітися з одним із найвідоміших письменників сучасності та одним з найкращих оповідачів свого покоління, представником епохи Латиноамериканського буму. Ви зможете не лише послухати Маріо Варгаса Льоса, а й поставити йому запитання.
Увечері 11 листопада в Музеї «Духовні скарби України» (Київ, вул. Десятинна, 12) покажуть вистава «Трансформа». Це драма-містерія, яка є складною, багаторівневою композицією, що об'єднує театр, симфонічну та хорову музику, світло і звук. У містерії «Трансформа» світ постає з хаосу – виникає відчуття чуда і незнищенності світу на тлі розрухи. Драма є реакцією митців на сучасні суспільно-політичні проблеми України. Вистава пройде в рамках Національного форуму «Донкульт — мистецькі надра». Початок о 20:00.
Учасники проекту: Вікторія Польова — композитор, Олександр Крижановський — режисер-постановник; Національний камерний ансамбль «Київські солісти» — диригент Дмитро Яблонський; Жіночий хор «Ніка» — диригент Оксана Нікітюк; Ансамбль сучасної класичної музики Ensemble Nostri Тemporis — керівник Максим Коломієць; Новий драматичний театр на Печерську; Київський ансамбль ударних інструментів Ars Nova — керівник Георгій Черненко.
Того ж дня, 11 листопада, о 19:30 в одеському культурному центрі «Український дім» (вул. Єкатерининська, 77) відбудеться лекція «Мистецтво без берегів. 1960-70-ті рр.». Це вже шосте заняття з курсу «Актуальна історія мистецтва, ХХ-ХХІ ст.», викладачем якого є Михайло Рашковецький – мистецтвознавець, куратор та арт-критик. Для участі обов’язкова попередня реєстрація. Михайло Рашковецький працює над мистецькими проектами з 1989 року. Вони відбувалися в Одеському художньому музеї та Одеському історико-краєзнавчому музеї. Рашковецький також був куратором та спів куратором ІІІ і ІV Одеської бієнале сучасного мистецтва, 56-ї Бієнале сучасного мистецтва у Венеції.
12 листопада у Національному художньому музеї України (вул. Грушевського, 6) розмовлятимуть на тему: «Свобода — це…». Початок о 16 годині.
Художник Влодко Кауфман, письменник і перекладач Андрій Бондар, філософ Володимир Єрмоленко, заступниця директора з виставкової діяльності НХМУ Юлія Ваганова та випускова редакторка журналу Korydor Віра Балдинюк обговорять такі питання: «Якими смислами ми змогли наповнити поняття свободи за рік, що минає? Мовчання і відмова від втілення актуальних тем — це свобода чи поразка? Внутрішній опір інформаційним потокам — це ескапізм чи вольова позиція автора?».
У середу, 12 листопадав, в рамках лекторію ОБРАЗ Анна Звягінцева розкаже про Поля Сезанна. Лекція розпочнеться о 19 годині в арт-центрі Closer (вул. Нижньоюрківська, 31).
Поль Cезанн — один з фундаментальних новаторів, стовпів модерністського мистецтва, художник, який здійснив радикальне переосмислення європейської живописної традиції та сприяв переходу в її новий період. Сезанн розвиває досягнення імпресіонізму, поєднує їх як з класицистичною композиційною рівновагою, так і з персональним типом спостереження натури. Ключові художні знахідки ХХ століття є результатом розвитку думки Сезанна іншими авторами.
Також у середу, 12 листопада, о 19:00 в просторі Боттега Галереї (вул. Михайлівська, 22 Б) відкриється персональний проект відомого українського художника Тіберія Сільваші «Роботи на папері».
Твори Тіберія Сільваші, байдуже чи то великі полотна, чи маленькі, створені олією або вугіллям, завжди є свідченням тяглості процесу живопису. Вони позбавлені наративу чи будь-яких підказок і вимагають цілковитого зосередження у першу чергу на собі. Певно, це і є найскладніший етап в осмисленні роботи, розумінні того, що вона несе для кожного.
Робота Тіберія Сільші
У п’ятницю, 14 листопада, о 19 годині у просторі Щербенко Арт Центру (вул. Михайлівська, 22 В) відкриється виставка білоруського художника Олександра Некрашевича «Генеза», в рамках якої буде представлена серія олійних полотен.