Культурний маршрут (3 - 9 листопада)

Традиційно у понеділок ART UKRAINE публікує Культурний маршрут — своєрідний путівник на тиждень для поціновувачів мистецтва. Тож цього тижня головними подіями нашого маршруту стануть відкриття декількох виставок. Розповідь Матвія Вайсберга про Ель Греко у арт-центрі Closer. Також покази фільмів у Центрі візуальної культури про найбільш хвилюючі суспільно-політичні проблеми сучасного українського суспільства. І звісно ж Національний форум «Донкульт — Мистецькі надра». А ще цикл професійних дискусійних платформ Share the Culture, що стосуються побудови цінних і довготривалих зв’язків між учасниками культурного життя.


5 листопада о 19:00 у приміщенні Я Галерея (вул. Хорива, 49 Б) відбудеться відкриття виставки «Десять постатей. Микола Малишко» за участі митця.

 

«Десять постатей» ознаменують повернення Малишка на батьківщину після участі в фестивалі сучасного мистецтва FIAT (Франція). Виставка присвячена «сприйняттю українського сьогодення». На думку художника, «відчуття грубості й жорстокості», які заполонили емоційний простір, ставлять під питання роль мистецтва в плині сучасного буття. Беручи за основу творів експресіонізм, Малишко доводить, що мистецтво залишається «кров’ю», яка живить і продовжує живити суспільство в усі часи.

 

Експонати Миколи Малишка для проекту «Десять постатей» (дерево, фарба, 2014)

 

Також у середу, 5 листопада, о 18 годині в арт-центрі Closer (Київ, вул. Нижньоюрківська, 31) відкриється персональна виставка музикантів і медіа-художників арт-групи SVITER «Топологія бублика». Інопланетяни в минулому, любителі дельфінів і чорного латексу сьогодні, в художній діяльності вони орієнтуються на ґлітч, позаземні форми життя, стрічки Мьобіуса, пляшки Клейна та котів Шредінгера. Щось із цього можна буде побачити на виставці у Closer. Музичний супровід ujif_notfound (live). Вхід вільний.

 

 

 

У той ж день, 5 листопада, і в тому ж місці, лише на годину пізніше відбудеться лекція з циклу «ОБРАЗ», яку прочитає Матвій Вайсберг — український живописець, графік, художник книги. Вона буде присвячена іспанському художнику Ель Греко. Початок — о 19:00 (Closer, вул. Нижньоюрківська, 31).

 

Справжнє ім’я Ель Греко — Домініко Теотокопулос. Він вчився у Тиціана та Тінторетто, але свій особливий стиль набув саме в Іспанії. «Межовий стан між життям і смертю та гостра напруга в суспільстві стали головним художнім зацікавленням митця. Високий драматизм образів, тонка психологічна проникливість при стриманому колориті прославили художника», — розповідають організатори лекторію.

 

 

У четвер, 6 листопада, о 19:00 у Центрі візуальної культури (м. Київ; вул. Глибочицька, 44; 2 поверх) відбудеться відкриття виставки критичного мистецтва Східної Європи «Локаут». Термін «локаут» означає зупинку виробництва на підприємстві з ініціативи роботодавця. У багатьох країнах світу ця практика заборонена, але, на жаль, не в Україні. Організатори називають таке явище «метафорою суспільної ситуації у постсоціалістичному світі». В експозиції представлено роботи митців з України, Росії, Польщі та Угорщини.

 

Куратори «Локаута»  очільниця Центру візуальної культури, художниця Оксана Брюховецька та директор польського Центру сучасного мистецтва Kronika, історик мистецтва Станіслав Рукша. «Ми бачимо, як на теренах Східної Європи локальні явища в одній з країн перегукуються із проблемами сусідів. Працюючи з тими, хто витіснені зі світу добробуту, художниці та художники надають їм видимість. І це може стати першим кроком до змін»,  розповідають вони.

 

 

У п’ятницю, 7 листопада, о 19:00 у Центрі візуальної культури (м. Київ; вул. Глибочицька, 44; 2 поверх) буде показано фільми «Фортеця» і «Звичайні місця» Миколи Рідного, а також фільм Сергія Попова «Сувенір».

 

У своєму фільмі «Фортеця» Микола Рідний зіставляє документальні кадри, зроблені під час повстання на Майдані взимку 2013-14 років та в резиденції Януковича у Межигір’ї, із текстами про європейське Середньовіччя. Таким чином, автор проводить паралелі між сучасним пострадянським неолібералізмом та системою феодальної монархії в Європі.

 

«Звичайні місця» Миколи Рідного — це багатоканальне відео, що показує велике східноукраїнське місто, яке перебуває на порозі війни. Фільм показує, яким чином соціальні та політичні потрясіння в країні змінюють сприйняття публічного простору.

 

Фільм Сергія Попова «Сувенір» документує події, що відбувались навколо поваленого пам’ятника Леніну в Києві, аналізуючи механізми колективної деструкції.   

Після перегляду відбудеться дискусія за участю авторів. Модераторка — Леся Кульчинська. 

 

Того ж дня, 7 листопада, о 18:00 у Музеї сучасного мистецтва України (вул. Фрунзе, 41) відкриється виставка «Арт-Вояж». Проект, був створений у 2010 році і представлений у Національному музеї Грузії. У Києві він ще ніколи не експонувався.

 

Сьогодні, зі збірки, що налічує  5,6 тисяч одиниць, було відібрано більше ста робіт митців, серед яких твори Глущенко та Яблонської, Реунова та Лимарева, представників львівської школи: Звіринського, Тітко, Сельского, Одеси: Ястреб, Рахманіна, Слешинського, кримських художників: Бернадського, Столяренко, Цвєткову, харків’ян Гонтаріва, Сафаргаліна, Хмельницького, закарпатців Ерделі, Манайло, Коцки та багато інших.

 

Картина з експозиції «Арт-Вояж»

 

Тим часом у Дніпропетровську, 7 листопада, о 19:00 в Я Галереї (вул. Гусенка, 17) відбудеться вернісаж проекту «У ногах правди нема» Катерини та Валерія Кузнєцових за участі авторів. «У ногах правди нема» — це вже другий проект Кузнєцових для арт-центру Я Галерея. «Через метафору дерева, у новій експозиції Кузнєцови ставлять під питання правдивість нав’язуваної зовні інформації, порівнюють стан дерева без кори зі станом людини, беззахисної перед брехнею», — говорять організатори експозиції. 

 

«У Середньовіччі було покарання — людей били батогами по голих п’ятах і виштовхували на сніг. Від болю й холоду вони брали провину на себе, навіть якщо нічого не скоювали. Такі тортури не могли показати всієї правди. Звідси й вислів: «У ногах правди нема». Правди нема в ногах, вона всередині. А всередині — порожнеча і світло, що дає надію», — таким чином Валерій Кузнєцов пояснює назву проекту.

 

 

У суботу, 8 листопада, о 19:00 у Центрі візуальної культури (м. Київ; вул. Глибочицька, 44; 2 поверх) відбудеться показ фільмів Олексія Радинського «Інтеграція», «Референдум» та «Україна йде на війну».

 

Фільм «Інтеграція» є результатом кількамісячного спостереження за публічними маніфестаціями під час повстання на Майдані. Відтворюючи поступову ескалацію протистояння, фільм ставить питання про зв’язок між демократією і насильством, а також між політичною дією і релігійним ритуалом.

 

Коротке відео «Референдум» зосереджується на конкретній персональній історії, записаній в Симферополі під час анексії Криму, що відсилає до історичного контексту російської окупації.

 

Відео «Україна йде на війну», зняте на Донбасі в березні 2014 року, показує ранню стадію громадянського протистояння, що ще не розвинулося у повномасштабну війну.

 

Після перегляду відбудеться дискусія за участю автора. Модератор – Василь Черепанин.

 

Кадр з фільму «Інтеграція» Олексія Радинського

 

8-9 листопада у рамках IV Art Meetings Festival в Києві відбудеться цикл професійних дискусійних платформ «Share the Culture», що стосуються побудови цінних і довготривалих зв’язків між учасниками культурного життя. Захід проходитиме в арт-центрі Closer (вул. Нижньоюрківська, 31).

Участь у дискусіях візьмуть представники культурного життя з України, Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини, Німеччини, Швейцарії, Данії, Швеції і Норвегії. Ведучими цьогорічної дискусії будуть: Tomasz Sikora (журналіст польського радіо Вроцлав) і Adriana Prodeus (мистецький куратор, що веде програму TVP2 «WOK - Все про Культуру»). 

Також нагадуємо, що впродовж тижня триває Національний форум «Донкульт — Мистецькі надра». Форум, присвячений культурі та мистецьким здобуткам Донбасу, триватиме з 28 жовтня по 11 листопада у київському музеї «Духовні скарби України» (Київ, вул. Десятинна, 12). У рамках форуму протягом двох тижнів відбудеться близько 80 подій з різних видів мистецтва — образотворчого, літератури, кіно, музики, театру. На сторінці форуму у фейсбуці можна знайти розклад подій на найближчі дні.

 

«Донкульт — Мистецькі надра» має на меті створити позитивний імідж цього регіону, продемонструвати потужний інтелектуальний та культурний потенціал. У виставковому проекті буде представлено близько 200 творів візуального мистецтва ХІХ-ХХІ століть. Серед них — роботи художників А. Куїнджі, П. Кончаловського, Р. Мініна та арт-групи «Мурзилки».

 

Про націкавіші заходи, що прохидитимуть під час форуму ми додатково інформуватимемо вас на нашому сайті.