Про резиденцію Catena Artistorum

«Я ще ніколи не бачив нічого подібного, ані в Токіо, ані в Нью-Йорку…», — сказав з неприхованою емоційністю Тетсуко Хиякутаке, фотограф та відео-художник з Японії наприкінці «Резиденції CatenArt» у Львові, яка проходила з 20 до 30 червня. Він промовляв це до двадцяти авторів з України, США, Франції та Туреччини під час останнього вечора в рамках програми. За його словами, це була потужна спільнота митців, пов'язаних справжньою дружбою, у якій і мистецтво, і життя знаходять постійне джерело енергії.

 

"Catena Artistorum" – "ланцюжок художників" – це організація, створена у 2016 році групою кураторів та колекціонерів, яку очолює яскравий і різносторонній Ксавьє Гонсалес-Флоренцано з Барселони. Кожен з учасників, що живуть у різноманітних місцях, таких як Нью-Йорк, Львів, Берлін та Женева, зробив таке ж спостереження: художникам найбільше не вистачає, більше, ніж дипломів та грантів, спільноти, місця, де вони можуть відчути себе своїми, де вони почуваються натхненними у своєму покликанні. Абсолютна більшість художників змушена урівноважувати нестабільну фінансову ситуацію тимчасовою роботою, що виливається в довгі робочі дні та майже не залишає часу для формування художніх взаємин. Крім того, митці часто стикаються з перешкодами у спілкуванні зі "звичайними людьми", адже вони дещо відчужені таємничим характером мистецтва та його значними вимогами. Відчувши цю потребу, Catena Artistorum, ніби великий петчворк, плете мережу комунікацій, чиї учасники-засновники походять із різних культурних осередків. Це "ткацтво" – квінтесенція резиденції CatenArt, яка об’єднує художників впродовж двох тижнів для спілкування, роботи, візитів до майстерень та роздумів.

 

Усі фото: Аnne Urech

 

Із 2014 року резиденції відбувалися на французькій рив'єрі, у Барселоні, а минулого року в Берліні. Зростаюча кількість українських художників стала невід’ємною частиною цього руху, тому було вирішено, що у 2018 резиденція відбудеться на українській землі. Цього року приймаюча сторона була представлена Одою Гійе, французькою художницею-іконописцем, яка живе у Львові з 2006 і є однією з перших членів Catena Artistorum. Сама ж резиденція відбувалася у два етапи: перші п'ять днів пройшли в сільській місцевості, орієнтовані на товариське спілкування та роботу, наступні п'ять – у місті, за відвідуванням майстерень та іншими культурними візитами. Учасники, а всього їх було двадцять один, зібралися у Львові вранці 20 червня, всілися в автобус та попрямували до творчої резиденції, розташованої біля Славська. В оточені величної краси Карпатських гір, основна частина часу була присвячена студійній роботі, кожен художник вільно розвивав власну практику: перфоманс, інсталяцію, живопис, фотографію, поезію, скульптуру... Одна тема пройшла лейтмотивом крізь усю резиденцію: Преображення, той короткий і таємничий момент, коли повсякденна реальність стає прозорою для божественної краси. Довгі періоди роботи були розділені часом відпочинку та святкування, від кращих українських страв та напоїв до ритмів традиційної гуцульської музики. До моменту, коли довелося складати речі й повертатися до міста, велика і світла майстерня була наповнена малюнками, скульптурами та графічними творами, і здавалося, що всі знали один одного не один місяць!

 

 

Резиденції, однак, було ще далеко до свого закінчення. Друга частина у Львові досягла своєї кульмінації в четвер, 29 червня, із відкриттям виставки робіт, створених тиждень тому в горах. Сучасні ікони Олени Смаги та Наталії Сацик (Україна), сходи до неба Незіге Каракайі (Туреччина), медитаційні інсталяції Михайла та Терези Барабашів (Україна), відео Грехема Лівінгстона (США), яке переносить глядача в туманні вершини гір, масивна, перевернута згори вниз, вапнякова голова Володимира Семківа (Україна)... Роботи свідчили про багатство талантів та художніх мов, присутніх на резиденції, а також про клімат дружби та споглядання, які надихали на їхнє створення.

 

 

Друга частина резиденції також була наповнена візитами до майстерень та культурними подіями. Наталія Сацик та Олена Смага довели нам, що давня традиція іконографії в Україні ще жива і здатна інтегрувати мову сучасного мистецтва та прагнення сучасної людини. Сергій Савченко познайомив усіх зі своєю вибуховою творчістю у власній майстерні, де його легендарний апетит до життя зустрічається з глибоким почуттям конфлікту та трагедії. Наталія Половинка, відома вокалістка, актриса та засновниця театру "Слово і Голос", представила інтимний перфоманс, у якому візантійська літургія та традиційні народні пісні поєднуються в тій самій трансцендентній красі. Перенесені до самої серцевини краси, побаченої та почутої, ми усвідомили, що, незважаючи на наші культурні та соціальні відмінності, ми маємо одне й те ж серце та спільні, глибші прагнення.

 

 

Ці дружні стосунки часто призводять до імпровізованого співробітництва. Минулого вересня Олена Смага показала сучасні ікони, візуальна мова яких знаходить відлуння в романських фресках та творах Антоні Тапіеса, у галереї «Пігмент» в Барселоні. Перформерка Ярина Шумська (також з України) була запрошена Джоном-Девідом Муні (американським митцем, який брав участь у резиденції в Барселоні) залишитися й виконати перфоманс у рамках його заходу в Чикаго цього року в листопаді …

 

 

Резиденція у Львові 2018 року ще раз довела, що Catena Artistorum справді відповідає реальній потребі, людській потребі художників бути частиною чогось більшого, чогось надихаючого й життєдайного. Це також продемонструвало, наскільки важливий дар Україна може запропонувати мистецтву. Це ґрунт, де сучасне мистецтво зрошується, як це колись було на Заході, багатими східними літургійними традиціями. Ми з нетерпінням чекаємо подальшого розповсюдження цього дару, адже Catena Artistorum продовжує плести свою мережу міцних дружніх стосунків між митцями всіх країн та традицій. Зокрема, ми з нетерпінням чекаємо на нашу резиденцію 2019 року. У лютому 2019 року Catena Artistorum зустрінеться в Берліні під час щорічного кінофестивалю. Наступна резиденція CatenArt відбудеться в червні того ж року у Нью-Йорку.

 

 

Список учасників резиденції CatenArt 2018 року у Львові: Михайло та Тереза Барабаші, Вікторія Федина, Од Гійе, Тетсуко Хиякутаке, Микола Грицеляк, Незіхе Каракая, Грехем Лівінгстон, Емма де Лісл, Анастасія Лисюк, Нік Майон, Марина Наумчук, Наталія Сатсик, Сергій Савченко, Володимир та Юлія Семків, Олена Смага, Ярина Шумська, Максим Шиманський, Анна Урех.

 

 

Про автора:

Сергій Савченко – художник