Культурний маршрут (8-14 грудня)

Публікуємо новий Культурний маршрут і бажаємо вам побільше вільного часу цього тижня, щоб встигнути відвідати якнайбільше мистецьких заходів. Адже очевидно культурні інституції, арт-центри та галереї вирішили цей тиждень провести під девізом: «Ані дня без цікавої події». Тож на вас чекають виставки, мистецькі акції та перформанси, кінопокази та дискусії, а також освітні лекції. Плануйте, обирайте та проводьте свій час мистецько. 

 

8 грудня, о 20:00 в театральному центрі Леся Курбаса (Київ, вул. Володимирська 23 В) глядачі зможуть ознайомитися з імпровізаційним мистецтвом під час The Impro Store.

Це мистецтво танцювального перформансу та імпровізації буде виконано в жанрі Stand Up & Dance, який є ще зовсім новим в Україні.

 

20 сміливих і ще й думаючих танцівників зберуться в один час і в одному місці для того, щоб своїми тілами розповісти історії, створити для глядачів цілий світ. У другому відділенні концерту танцівники будуть потрапляти в несподівані танцювальні умови, які підготують для них організатори. Глядачі теж можуть взяти участь у взаємодії з танцівниками.

Вхід — 50 грн.

 

 

 

Того ж дня, 9 грудня, у Центрі візуальної культури (Київ, вул. Глибочицька, 44, 2 поверх) відбудеться лекція американського філософа та історика культури Ганса Ульріха Ґумбрехта. Тема: «Кінець політики» та «зникнення історії»: погляд на появу нашого теперішнього. Початок о 19:00. Робоча мова англійська. Вхід вільний. 

 

Останні роки породили величезну кількість подій та ситуацій, які змушують говорити про те, що ми дійшли до «точки зникнення історії», а, отже, і до «кінця політики». Ці припущення часто вважають надто песимістичними і, відтак, позбавленими цінності, навіть шкідливими. Всупереч такій критиці, Ганс Ульріх Ґумбрехт все ж спробує підтвердити та пояснити їх.

 

На його думку, щоб зрозуміти сьогоднішнє занепокоєння «кінцем», слід передусім звернутися до історії самого поняття «історії» та пов’язаного з ним способу мислення. У своїй лекції Ґумбрехт представить новий підхід до розуміння сучасності, що виходить за рамки традиційних історичних наративів, та дозволяє уявити постісторичні та постполітичні вирішення проблем, що давно нас турбують.

 

 

У вівторок, 9 грудня, відбудеться лекція «Українська нова хвиля, 1980-90-ті роки». Викладач М. Рашковецький, мистецтвознавець, арт-критик, куратор, директор музею історії євреїв Одеси. Лекція триватиме з 19:30 до 21:30. Місце проведення: м Одеса, вул. Катерининська, 77, 2 поверх.

 

10 грудня о 19:00 у арт-центрі Closer (Київ, вул. Нижньоюрківська, 31) відкриється виставка «Референдум щодо виходу зі складу людства». Ця виставка ставить під питання ідею людства як поняття монолітного, та пропонує розглянути людину з іншої сторони, з тієї, де вона може мати більше спільного з рослиною, або, наприклад, з комахою, аніж з іншою людиною.

 

Можливо такі поняття як «людина» та «гуманізм» відтепер повинні розглядатися під іншим кутом. Можливо той світ, у якому всі живі та неживі створіння організовані ієрархічно, вже не існує. Можливо існування найбільш світлого та доброго у людині залежить від тієї темної сторони, яка відділяє її від тварин, рослин або будь-чого іншого. Можливо задля розуміння себе як людини необхідно побачити себе з нелюдської сторони. Всі ці та інші питання порушуватимуться в рамках виставки  «Референдум щодо виходу зі складу людства».

 

 

 

11 грудня, о 19:00 в Малій галереї Мистецького Арсеналу в рамках виставки Катерини Єрмолаєвої HOMO/ANIMALIS відбудеться кінопоказ серії інтерв’ю Конрада Лоренца 1975 року.

 

Конрад Лоренц — видатний австрійський вчений, Нобелевський лауреат з фізіології і медицини 1973 року, один з засновників етології (науки про поведінку тварин). В інтерв’ю вчений торкається багатьох питань, зокрема внутрішньовидової та міжвидової агресивності, їх значення для виникнення міжнаціональної ворожнечі. Також він розмірковує про зв’язок сексу та насилля, порівнюючи аспекти агресивної і статевої поведінки тварин зі способами дії людини. На основі цього автор пропонує власні моделі миру та війни. 

 

 

 

11 грудня о 19 годині у дніпропетровському арт-центрі Я Галерея (вул. Гусенка, 17) відкриється виставка «У нашім раї». Це концептуальний проект, головна ідея якого полягає у новому прочитанні поезій Кобзаря через художній діалог із  творами сучасного мистецтва.

 

Куратори проекту: Галина Скляренко, Валерій Сахарук. Учасники: Олександр Бабак, Анна Войтенко, Павло Маков, Віктор Марущенко, Анна Миронова, Станіслав Перфецький, Тіберій Сільваші, Анатоль Степаненк, Руслан Тремба, за участі Олександра Короля.

 

У живописі, графіці, фото та відео сучасні митці створюють свою, розпочату Шевченком, «Живописну Україну». Уважно вдивляючись у навколишній світ, ставлячи  свої питання до традиційних вимірів національного міфу,  трагічних катаклізмів буття, вони продовжують і розвивають  великі Шевченківські теми — природи і людини, боротьби за свободу, мрій про майбутнє. Рядки Шевченка окреслюють художній простір, визначають його динаміку й напругу. І тут у коло  роздумів  Поета входить новий досвід, — жорсткий, часто парадоксальний і неоднозначний, де в драмах сучасної України прозоро проступають відгомони  його образів, ті «вічні українські питання»,  відповісти на які має країна і кожен з нас.

 

 

Тим часом у Києві, 11 грудня, у просторі G13 (вул. Балтійський провулок, 23) проходитиме виставка художників Олексія Золотарьова та APL 315, яка триватиме до 13 грудня.

 

У рамках цієї інсталяції глядачам буде представлено творчий експеримент, суть якого полягає у синтезі двох медіа: скульптури та графіті, які не тільки зберігли своє місце та значення у арт-просторі, але й виправдали своє існування у межах жорсткої конкуренції серед інших його представників. Завдяки тому, що графіті і скульптура перебувають у нерозривному зв’язку з простором, з яким працюють, вони мають необхідну їм можливість не тільки «затримуватися» у часі, а й постійно розвиватися, зображуючи події та зміни у повсякденні.

 

У PinchukArtCentre 11 грудня  відбудеться лекція «Авангардне кіно 1920-х», яка розпочнеться о 19:00 та триватиме близько 40 хв., читає Ася Шульгіна, аспірант ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, кінокритик, журналістка. Упродовж лекції учасники обговорять такі кінофільми: «Два дні» (реж. Г.Стабовий), «Суворий юнак» (реж. А.Роом), «Одинадцятий» (реж. Дзиґа Вертов), «Людина з кіноапаратом» (реж. Дзиґа Вертов), «П.К.П.» (реж. Г.Стабовий), «Тарас Шевченко» (реж. П.Чардинін). Лектор проаналізує творчість українських митців 1920-их рр. та їхні методи зйомки; зверне увагу на значення архітектури в їхній роботі, адже саме завдяки їй кінодіячі у своїх картинах зображали не тільки простір уявного, а й прискорювали модернізацію суспільства.

 

Після лекції відбудеться демонстрація фільму «Два дні» (1927 р., драма, німий фільм, 57 хв., режисер Георгій Ставбовий), який розповідає історію людських взаємин на фоні зміни влади. З приходом Червоної Армії білогвардійці покидають місто. У панському маєтку залишаються двоє: старий швейцар Антон і панич-гімназист. Будинок займає загін червоноармійців, серед яких більшовик Андрій, син швейцара. Старий не поділяє поглядів улюбленого сина і оберігає панича, сховавши його на горищі. Наступного дня місто знову захоплюють білогвардійці і на тому таки горищі швейцар ховає свого сина.

 

 

Із 11 по 13 грудня у Центрі візуальної культури (Київ, вул. Глибочицька, 44, 2 поверх) відбудеться серія дискусій та показів в рамках проекту «Між революцією та війною».

 

11 грудня, 19:00, тема «Біополітика війни: полон, тортури, самосуд». Учасники: Олександр Івашина (культуролог, викладач НаУКМА), Артем Чапай (письменник, журналіст), Павло Юров (театральний режисер), Дмитро Потєхін (політичний аналітик).

 

12 грудня, 19:00, тема «Життя після ДНР»: показ та обговорення фільмів Наталки Гуменюк. «Життя після ДНР» - це цикл фільмів, знятих влітку 2014 року в населених пунктах, звільнених українською армією від сепаратистів. Камера Наталки Гуменюк з’являлася на місці подій практично синхронно з припиненням окупації, що дозволило їй вхопити стан невизначеності, дезорієнтації та розгубленості серед місцевого населення, що опинилося між двох вогнів. Ця серія фільмів, створена для Громадського ТБ, буде вперше показана як цілісний та логічно пов’язаний цикл.

 

13 грудня, 19:00, тема: «Надзвичайний стан та нове насильство в Україні». Учасники: Михайло Мінаков (філософ, доцент кафедри філософії та релігієзнавства НаУКМА), Назарій Совсун (журналіст, активіст Центру візуальної культури), Сергій Захаров (художник), Андрій Гладун (соціолог, співробітник Центру соціальних та трудових досліджень), Максим Буткевич (координатор проекту «Без кордонів» та ресурсного центру допомоги переміщеним особам «Дім друзів».

 

 

У п’ятницю, 12 грудня, о 19:00 російський журналіст, публіцист та критик, Андрій Архангельский, прочитає лекцію в арт-просторі Closer (Київ, вул. Нижньоюрківська, 31, 3-й поверх).

 

У рамках лекції Андрій Архангельский розкаже про причини зародження мілітаризму та агресії у душі пострадянської людини. Будуть підійматися питання сили впливу пропаганди на людину, яка попри звільнення від ярма комуністичного режиму, продовжує бути такою ж піддатливою на брехню та маніпулювання з її свідомістю, страхами, політичними вподобаннями та громадянською позицією. Для того, щоб взяти участь у лекції, необхідно буде заповнити реєстраційну форму.

 

Із 12 по 14 грудня  з 11:00 до 20:00 у просторі Боттега Галереї (Київ, вул. Михайлівська, 22 Б) проходитиме соціальний фотопроект «Схід. Фрагменти», кураторкою якого виступає Тетяна Шатц, а організаторкою — Марина Щербенко. У рамках фотопроекту «Схід. Гідність» відвідувачі зможуть побачити збірку фотографій, зроблених волонтерами під час поїздок до зони бойових дій. 


Організатори соціального проекту «Схід. Гідність» пропонують усім небажаючим долучитися до моральної підтримки наших захисників. У рамках цієї виставки 12, 13 и 14 грудня з 11:00 до 20:00 будуть збиратися листи та дитячі малюнки для того, щобвідвезти та передати їх військовим на передову. Теплі, сповнені любов’ю та словами подяки листи, які повністю вкриють стіни галерейного простору, продемонструють єдність українського народу, а згодом нададуть Захисникам сили і назавжди залишаться в їхніх серцях.

 

Також в рамках фото проекту «Схід. Гідність» благодійний фонд «Центр допомоги» розпочнезбір коштів для проекту «Гідність», метою якого є ремонт протягом найближчих трьох місяців п’яти палат інтенсивної терапії Головного військового клінічного госпіталю. У цих палатах лікуються поранені солдати із зони АТО, які в результаті важких травм і складних операцій по кілька місяців перебувають без свідомості і потребують особливого цілодобового лікування та догляду.

 

Одна з фотографій соціального проекту «Схід. Гідність», зроблена у зоні АТО

 

А у PinchukArtCentre 13 грудня відбудеться лекція «Кіноутопії та міська повсякденність сталінського часу (1930-50-ті)», яка розпочнеться о 19:00 та триватимуть близько 40 хв., читає Ігор Тищенко, культуролог, урбаніст, аспірант НаУКМА.

 

Після лекції відбудеться демонстрація фільму «Шуми-городок» (1939 р., комедія, 72 хв., режисер Миколай Садкевич). Події фільму розгортаються на тлі периферійного радянського міста кінця 1930-х років. Не зважаючи на маленькі розміри і віддаленість від центру, містечко піддається активним модифікаціям і трансформаціям: прокладаються трамвайні шляхи, споруджуються нові будівлі та ін. От тільки багатьох засмучує можливість знесення будинків, які стоять на шляху побудови нової дороги. Але з’являється можливість порятунку старих жител, завдяки ідеям прогресивного архітектора Васі.

 

У неділю, 14 грудня, в рамках четвертого модулю програми «Базовий курс "Арт-менеджмент"» відбудуться майстер-класи в циклах «Практика сучасного візуального мистецтва» та «Сучасний музейний менеджмент». Місце проведення: м Одеса, вул. Катерининська, 77, 3 поверх. Попередня реєстрація учасників обов'язкова.

 

9:30-11:00 — лекція «Музеї, що змінюють світ. Трансформація місії музею. Стратегічний менеджмент». 11:15-13:00 — майстер-клас «Проектний менеджмент в музеї. Аналіз всіх складових музейного проекту. Партнерська співпраця з музеєм».

Викладач С.І. Остапова — директор Одеського муніципального музею особистих колекцій ім. А.В. Блещунова, член Музейної ради при Міністерстві культури України, віце-президент ICOM UKRAINE.

 

14:00-15:45 — майстер-клас «Стратегії формування арт-середовища». 16:00-18:00 — майстер-клас «Маркетингові комунікації при просуванні виставок сучасного мистецтва».

Викладач Р. Громов — художник, куратор, співкуратор простору «Артерія» (МСМО).