«Графічні фантасмагорії» персональна виставка Ірини Нефьодової

15 грудня у львівському Музеї ідей відбудеться презентація першої персональної виставки молодої львівської художниці Ірини Нефьодової (псевд. ERA  Khelovneba) «Графічні фантасмагорії». Експозиція поєднуватиме в собі вибране з багаторічного графічного та живописного доробку авторки.

 

Перша виставка Ірини Нефьодової – акт ініціації мисткині, її включення у коло українських молодих художників. Амбіційність «Графічних фантасмагорій» виправдана оригінальністю образного поля, з яким працює Ірина, а також непересічністю обраної техніки. Її роботи поєднують у собі лінійну фігуративність та чіткість фантасмагоричних образів з одного боку та абстракцію акварельних монотипій – з іншого.

Усі зображення надані авторкою

 

Молода художниця працює з асоціативними практиками при створенні химер та цілком реалістичних персонажів своєї серії. Антропоморфні та зооморфні фігури, а також цілі повномасштабні сюжети за їхньої участі Ірина видобуває із глибин свого несвідомого, яке реагує при зіткненні із кольоровими акварельними плямами на папері.

 

Оригінальність «Графічних фантасмагорій» також зумовлена паралельним експонуванням текстового супроводу кожної з робіт, авторкою якого є сама Ірина. Невеликі римовані строфи можуть бути прочитані як паралельні графічним історії зображення, так і як вербальне їх втілення. Таким чином експозиційне рішення авторки дозволяє глядачеві чітко визначити інтерпретативне коло, у яке слід заглибитися в діалозі з роботою.

 

Графічні твори Нефьодової реконструюють повномасштабний світ внутрішніх переживань художниці, що сама Ірина вважає: «…малюнки є продовженням мене. Ім’я ж художника Вам ні про що не скаже, зрештою, як і біографія».

 

Таким чином, експозиція є амбівалентною у свої доступності для аналізу – із одного боку вона самостійно окреслює усі можливі смисли – абстрактність акварельних монотипій обмежується лінійними зображеннями, інтерпретативність образів обмежується авторськими текстами, а сам світ творчості Нефьодової замикається безапеляційною суб’єктивністю авторки. Виставкою постулюється існування самобутньої художньої одиниці – поза контекстом та простором – яка є відкритою, проте непорушною. З іншого боку сама мисткиня наполягає на довільній асоціативній інтерпретації її графіки та можливості паралельного прочитання усіх елементів експозиції.

 

Зрештою, перший крок молодої художниці є фундаментальним,  оскільки демонструє комплексний зріз її творчості та дозволяє познайомитися зі світом ERA  Khelovneba, занурившись у нього повністю, а не ловлячи його епізодичні фрагменти.

 

Виставка триватиме до 15 січня 2019 року.