Скульптури Тревора Паглена й Тавареса Страчана запустили в космос

Два мистецькі проекти запустили в космос 3 грудня. Борт ракети Falcon 9 стартував із бази Vandenberg Air Forcе у Каліфорнії. Якщо все пройде успішно, вона стане частиною супутникової системи на Земній орбіті.

 

За польотом у прямому ефірі одного із центрів SpaceX спостерігали також співробітники Художнього музею Невади. Саме він став спонсором одного із арт-об'єктів, Orbital Reflector, створеного берлінським художником американського походження Тревором Пагленом. Передбачається, що коли супутник CubeSat зі скульптурою на борту досягне своєї орбіти, через його двері роздується поліетиленова куля у формі обробленого діаманту. Скульптура із діоксиду титану розміром 30 на 1,5 м відбиватиме у космосі сонячне світло на Землю і буде видима із Землі як сяюча точка в небі.

Проект скульптури Тревора Паглена "Orbital Reflector" © Nevada Museum of Art

Фото: www.theartnewspaper.com


Інший проект був створений Нью-Йоркським художником багамського походження Таваресом Страчаном у співпраці з Національним художнім музеєм Лос-Анджелеса (Lacma). Це скульптура із 24-каратного золота у вигляді єгипетської вази, увінчана бюстом і приварена до арматури супутника. Бюст зображує Роберта Генрі Лоуренса Молодшого, першого африканця, відібраного Американською космічною програмою. Космонавт помер у 1967 унаслідок автокатастрофи під час навчальних тренувань, так і не втіливши свою заповітну мрію побувати в космосі.

 

Проект носить назву "Енох", що посилається на біблійного персонажа, яких досяг вічного життя не зазнавши смерті. Мета проекту: "Відправити в космос того, хто так і не отримав на це шансу", — коментує Страчан. Зауважуючи, що Лоуренс не був широко відомим, він підкреслює, що арт-об'єкт водночас є формою рефлексії над "невидимістю тих, хто вибув за межі культури та історії з будь яких причин".

Скульптура Таверса Страчана © Spaceflight Industries

Фото: www.theartnewspaper.com

 

Lacma стверджує, що скульптура літатиме навколо Землі близько 7-ми років. Якщо все йтиме за планом, бортова система комунікації дозволить супутнику освітлювати кулі, встановлені на дахах деяких шкіл США, Європи та Багамських остовів, коли пролітатиме над ними. Таким чином школярі зможуть дізнатися про історію Лоуренса.

 

Схожий радіо-зв'язок буде встановлений також і з роботою Палгенса, оскільки є надія, що видимі частини триматимуться протягом якогось часу як рефлектори на орбіті Землі. Така "подорож" може розтягнутися, як мінімум, на 2 місяці, поки повітряна куля не знищиться верхніми шарами атмосфери — говорить прес-секретар музею Невади.

 

Деякі астрономи занепокоєні через те, що проект Паглена запускається у космос без вагомих наукових або комерційних підстав, проте художник відповідає, що його скульптура призначена для того, аби поставити фундаментальне питання про "політику космосу".

 

"Ідея в тому, щоб створити щось афункціональне, тобто, справжній твір мистецтва, — зауважує Паглен. — Одна із переваг проекту полягає в тому, що ми робимо те, що насправді він нас не вимагається суспільством, водночас на нього радикально впливаючи».

 

Джерело: www.theartnewspaper.com