Арт-гід Книжковим Арсеналом (22-26.04)

Із 22 до 26 квітня в Мистецькому Арсеналі відбудеться V Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». ART UKRAINE підготував для вас спеціальний випуск «Культурного Маршруту» – гід найцікавішими презентаціями та мистецькими програми заходу.

 

 

Презентації видань про мистецтво

 

22 квітня видавництво «Родовід» та Український Музей (Нью-Йорк) презентують на «Книжковому Арсеналі» видання «Інсценізація українського авангарду 1910-1920 років». Це двомовний каталог (англійською та українською) до однойменної виставки, що проходить з лютого по вересень 2015 року в Українському музеї у Нью-Йорку. «Інсценізація українського авангарду 1910-1920 років» – перша публікація, присвячена темі виходу авангарду за рамки живопису, появі авангардних візій на театральній сцені та кіноекранах. Видання складається з семи статей семи провідних дослідників авангарду світового рівня (Мирослава Мудрак, Тетяна Руденко, Ніколетта Міслер, Джон Е. Боулт, Валентина Чечик, Ганна Веселовська, Мейгіл Фаулер), які досліджують відображення європейських модерних тенденцій символізму, кубізму і футуризму ХХ століття в українському театрі. Презентація книги відбудеться о 18:00 у Залі Хоку.

 

Ескізи гриму (розворот «Інсценізації…»)

 

 

 

«Українська академія мистецтва: історія заснування та фундатори» – це дослідження історії даної мистецької інституції періоду 1917-1921 років. Книга також містить окремі розділи про її фундаторів – Георгія Нарбута, Василя Кричевського, Федора Кричевського, Михайла Бойчука, Миколи Бурачека, Абрама Маневича, Михайла Жука. Видавництво «Родовід» презентує видання 23 квітня о 13:00 у залі Малих книгарень і видавців. Захід відбудеться за участі авторів «Української академії мистецтва...» – Олени Кашуби-Вольвач, Лідії Лихач, Олени Старанчук та Олега Грищенко.

 

Георгій Нарбут: Автопортрет, Літери з альбому «Українська абетка», Табличка з графічної майстерні, 1919 р. (Розворот видання)

 

 

 

24 квітня о 15:00 у Залі Папір київська мистецтвознавиця Галина Скляренко презентує нову книгу – «Сучасне мистецтво України. Портрети художників». Вона складається з авторських есе, присвячених найбільш відомим сучасним українським художникам – Тіберію Сільваші, Олександру Животкову, Анатолію Криволапу, Олегу Тістолу, Вінні Реунову, Миколі Маценку, Марині Скугаревій, Олександру Ройтбурду, Василю Цаголову, Павлу Макову, Юрію Соломку, Андрію Сагайдаковському, Олександру Сухоліту, Віктору Сидоренку, Матвію Вайсбергу, Ігорю Гусєву, Максиму Мамсикову, Владі Ралко, Павлу Керестею.

 

Обкладинка видання

 

 

 

25 квітня видавництво «Основи» за підтримки Stedley Art Foundation презентує на «Книжковому Арсеналі» антологію «Мистецтво українських шістдесятників». Видання розповість про «неофіційну» творчість діячів культури та мистецтва України радянського періоду в різних художніх сферах: візуальний арт, література, музика, кіно, архітектура тощо. «Мистецтво українських шістдесятників» включає 15 розділів про чільних авторів 1960-х рр., огляд тенденцій того періоду та аналіз їхніх історичних передумов, а також репродукції понад 300 творів живопису, графіки, скульптури і монументального мистецтва, чимало з яких будуть опубліковані вперше. Початок презентації – о 16:00 у Кінозалі.

 


 

 

 

Ще одна мистецька новинка від видавництва «Родовід» – книга «Мінливий краєвид: Українське мистецтво між революцією та війною». Видання укладено дослідницею антропології сучасного мистецтва Наталією Чермалих та випущено за підтримки французько-канадського мецената і галериста П’єра-Лорана Буле. До першої частини «Мінливого краєвиду...» увійдуть роботи українських художників різних поколінь, а до другої – розмови з ними, записані Наталією Чремалих у період 2014-2015 років. Презентація книги відбудеться 26 квітня о 15:00 в Залі «Авангард».

 

Олександр Глядєлов. Фото з видання «Мінливий краєвид...»

 

 

 

Також 26 квітня о 16:00 в Залі Папір видавництво «Основи» презентує ще одну нову антологію – «Розстріляне відродження». Книга складається з літературного доробку Євгена Плужника, Михайля Семенка, Миколи Зерова, Павла Тичини, Максима Рильського, Миколи Хвильового, Григорія Косинки, Юрія Яновського та Остапа Вишні. Спеціально для «Розстріляного відродження» художник Сергій Майдуков створив 20 ексклюзивних ілюстрацій, які доповнюють тексти додатковим змістом. На презентації «Розстріляного відродження» видавці обіцяють показати документи з розсекречених архівів КДБ.

 

Обкладинка видання «Розстріляне відродження»

 

 

 

Спеціальна програма фонду ІЗОЛЯЦІЯ

 

Фонд ІЗОЛЯЦІЯ в рамках Книжкового Арсеналу представить спеціальну програму, до якої увійдуть низка подій дослідницького проекту «Донбаські студії», презентація проекту відкритого архіву українських монументальних мозаїк радянського періоду SOVIET MOSAICS IN UKRAINE, а також представлення каталогу «Турбореалізм. Ні лук, ні стріла (Роздумуючи в ногу з рухом, який мав би бути)».

 


 

Проект «Донбаські студії» спрямований на збереження культурної та інтелектуальної спадщини Донецького регіону, переосмислення історії Донбасу, а також перегляд наративів правди та війни. В його рамках на «Книжковому Арсеналі» відбудеться серія обговорень, в яких візьмуть участь художниця Алевтина Кахідзе, активістка Ніна Потарська, журналіст та науковець Антон Лягуша, доцент кафедри історії та культурології Краматорського економіко-гуманітарного інституту Олександр Осіпян, а також спеціальний гість – японський історик Хіроакі Куромія. «Донбаські студії» завершаться дводенною програмою «Живої бібліотеки Донбасу». Читачі «Книжкового Арсеналу» ознайомляться не тільки із реальними книжками з історії, мистецтва, економіки Донбасу, а й зустрінуться із «живими» книгами – представниками Донецького та Луганського регіонів.

 


 

 

 

 

 

Візуальна програма

 

Музей книги і друкарства України спеціально до «Книжкового Арсеналу» організовує програму «Книжковий квартал», в яку увійшла експозиція української обкладинки і графіки 20-х років ХХ століття. Виставка «Авангардний квартет. Книжкова графіка першої третини ХХ століття»  складається з творів чотирьох українських книжкових ілюстраторів – Василя Кричевського, Михайла Жуку, Георгія Нарбута і Василя Єрмілова. У простір виставки на «Книжковому Арсеналі» також інтегровані щоденні майстер-класи, а у самому Музеї книги і друкарства України відбуватиметься велика паралельна програма, присвячена 400-річчю від заснування друкарні Києво-Печерської Лаври.

 

 

 

 

У виставковому проекті Paper.World.Art куратор Марина Щербенко звертається до теми традиційного медіуму, важливість якого не обмежується сферою візуального мистецтва. На виставці, представленій на «Книжковому Арсеналі» Щербенко Арт Центром, папір постає основою, точкою відліку та полем для творчих спроб. Учасники Paper.World.Art: група «Альянс 22» (Тіберій Сільваші, Микола Кривенко, Сергій Момот, Констянтин Рудешко, Сергій Попов, Роман Михайлов), Олександр Бабак, Тереза Барабаш, Володимир Будніков, Данііл Галкін, Гриця Ерде, Сергій Западня, Сергій Кайдак, Зінаїда Ліхачева, Віктор Мельничук, Анна Миронова, Анна Надуда, Ярослав Присяжнюк, Влада Ралко, Олександр Ройтбурд, Олексій Сай, Олеся Секереш, Віктор Сидоренко, Ілона Сільваші, Марина Талютто, Руслан Тремба, Олена Турянська, Віктор Хоменко, Raphus Cucullatus.

 


 

 

 

На «Книжковому Арсеналі» Dymchuk Gallery презентує поетичну збірку Ігоря Гусєва «ЛайкХокку» з авторськими ілюстраціями, а також однойменну виставку, у яку входять понад 40 графічних робіт та інсталяцій. Це візуалізація коротких віршів Гусєва про революційні події в Україні, які він щодня публікував на своїй сторінці в Facebook протягом двох років.

 

Ігор Гусєв. Ілюстрація до збірки «ЛайкХокку»

 

 

 

Андрій Хір представить виставку «Забобони», що пропонує поглянути на міфологічний світогляд українців Карпат та його трансформації в сучасній свідомості за допомогою художньої інтерпретації текстових фраз із праць українських фольклористів першої половини ХХ ст. В рамках експозиції від арт-центру Я Галерея також буде презентовано однойменний артбук Андрія Хіра.

 

Андрій Хір. «Чорти повстають з дітей, що вмирають нехрещеними» (2014, полотно, акрил, вишивка). Із серії «Забобони»

 

 

 

«А4, Кулькова ручка» – це щорічний мистецький проект Карась Галереї, що пройде вже удев’яте. Дві основні його умови: використання художниками офісного паперу формату А4 та кулькової ручки. За час свого існування проект зібрав понад 3000 робіт близько 400 авторів. Виставка на «Книжному Арсеналі» складається з робіт різних авторів та різних років. Серед них – як відомі художники, так і літератори (Оксана Забужко, Сергій Жадан, Тарас Прохасько, Віктор Неборак та інші). Проект також презентує каталог «А4, Кулькова Ручка», у який увійшли твори учасників за 2006-2013 роки.

 

З проекту «А4, Кулькова ручка». Ілюстрація – з Facebook-сторінки заходу

 

 

 

На виставці спільноти молодих дизайнерів-графіків та художників Pictoric представлені  роботи 30 чеських та українських ілюстраторів, серед  яких:  Андреа Тахезі, Девід Бьом, Даґмар Урбанкова,  Якуб Бахорік, Яромір Плахі, Катерина Сеховцова, творча майстерня Аґрафка,  Сергій Майдуков, Поліна Дорошенко, Анна Сарвіра та інші. В експозицію також увійшли персональні виставки від Юрая Хорвата та творчого дуету Tomski&Polanski, всесвітньо відомого художника та автора дитячих книжок Петера Сіса. Крім того, програма включає лекції та майстер-класи популярної чеської ілюстраторки Ілони Поланської. У залі ілюстраторів Pictoric на Книжковому Арсеналі також представлені роботи студентів чеських та українських художніх академій Праги, Брно, Києва, Львова, Харкова. Додатково у програмі відбудеться круглий стіл «Про що розповідає книжка-картинка?», присвячений темі picture book. Окрему експозицію у дворі Мистецького Арсеналу складає виставка плаката «Видатні діячі України», у якій ілюстратори клубу Pictoric покажуть нову серію художніх інтерпретацій портретів відомих українців.

 

Леся Українка. Плакат із серії «Видатні діячі»


 

 

Куратор Отар Каралашвілі представляє на Книжковому Арсеналі воркшопи, лекцію і виставку грузинської книжкової ілюстрації і експериментальної арт-книги вперше поза межами Грузії.  В експозиції, створеній у партнерстві з українським видавничим арт-проектом Niice, представлено спільноту молодих грузинських художників і дизайнерів, згуртованих навколо віртуального видавництва «Віргам» – одного з головних проектів тбіліського Book Art Center.

 



 

 

Також NIICE презентує на Книжковому Арсеналі освітню платформу у форматі коворкінгу, воркшоп-простору зі стендом європейських незалежних арт-видань (дистриб'ютор Motto Distribution, Берлін) й виставками постерів та фотографії. Упродовж 5 днів проект «NIICE Book Arsenal» знайомить із різноманітними практичними техніками й інструментами, дізнаються про актуальні методи розвитку власної творчої практики. Захід сфокусований на поглиблення технічних навичок у молодих спеціалістів та студентів, зокрема завдяки практикуму Петра Банкова про постери, воркшопу про ручні види друку з шовкографії від прінт-студії Копія #0, лекції Михайла Педана.

 



 

 

Проект УФА «Коли фотографія стає книгою» презентує близько 25 фотокниг, зінів та артбуків членів об’єднання, серед яких: Михайло Педан, Кирил Головченко, Костя Смолянінов, Олександр Чекменьов, Євгеній Павлов, група Шило тощо. Представлені фото книги були створені у різний спосіб — від одиничних «хендмейд»-прототипів до видань із великим накладом.

 

Фото з офіційного сайту проекту «УФА»

 

 

 

Програма мистецьких заходів на V Книжковому Арсеналі


22 квітня

18.00 — 18.30. Зал ілюстрації. Відкриття виставки колекції арт-буків Томаша Вільманського за підтримки Польського Інституту у Києві.

18.00 — 18:45. Зал “Папір”. Відкриття виставки і презентація каталогу «Paper. World. Art», Щербенко Арт-центр і ArtHuss. Учасники: Костянтин Кожемяка, Марина Щербенко. Модератор — Ольга Кучерук.

19.00 — 19.45. Зал “Папір”. Відкриття партнерської програми “Книжковий квартал” Музею книги і друкарства України. Лекція Ярини Цимбал “Нова генерація: апогей і фінал українського авангарду”.


23 квітня

11.00 – 12.45  Дитячі майстерні. Майстер-клас із створення  та оздоблення арткниги. Проводить художник Олена Поліщук. «Незалежний Театральний Журнал КОЗА».

12.00 – 13.45 Дитяча сцена. «Доброго дня, любий вороже!» Дитячі ілюстровані книги за мир і людяність. Воркшоп для  волонтерів та  психологів, за участі: Тані Льойте та Софії Хайсбауер, співробітниць відділу роботи з громадськістю Міжнародної молодіжної бібліотеки м. Мюнхен (Німеччина), за підтримки Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні, Goethe-Institut в Україні, Відділу культури столиці федеральної землі Баварія м. Мюнхен та Міжнародної молодіжної бібліотеки м. Мюнхен.

14.00 — 15.30. Арт-сцена, 2 поверх. Програма Niice. Отар Каралашвілі, куратор Центру книжкового мистецтва у Тбілісі. Лекція «Дизайн обкладинки».

17.00 — 17.45, Кінозал. «Жахи війни: погляд крізь століття. Серії офортів Жака Калло та Франсіско Гойї». Лекція Олени Шостак, кураторки колекції європейської графіки Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків.

17.30 — 19.00. Арт-сцена, 2 поверх. Програма Niice. Петр Банков, дизайнер, засновник журналу «КАК». Лекція «Неофутуризм. ПостерАрт».


24 квітня

11.00 — 15.00, Арт-сцена, 2 поверх. Воркшоп  німецького комікс-художника Мавіла (Маркуса Вітцеля), за підтримки Goethe-Institut в Україні. Участь за попередньою реєстрацією.

12.00 — 12.45. Зал Папір. Дискусія «Чи може музейне видання стати бестселером?». Модератор — Зеновій Мазурик. Спікери: Лідія Лихач («Родовід»), Павло Сачек («Майстер книг»), Павло Гудімов («Я Галерея»), Олена Насирова («Варто»), Людмила Білоус (Національний музей українського народного декоративного мистецтва), Сергій Лаєвський (Чернігівський обласний історичний музей імені В. Тарновського), Поліна Лаврова («Лаурус»). Організатор: Український центр розвитку музейної справи.

16.00 – 16.45. Дитячі майстерні. Майстер-клас із дизайну від Іллі Стронговського та проекту «Добра листівка».

18.00 — 18.45, Кінозал. Історичний лекторій. «Митець на війні. Безпосередній відгук». Лектор — мистецтвознавець Ігор Хоборов, завідуючий відділом науково-освітньої роботи Національного  музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків.

18.00 — 19.00. Арт-сцена, 2 поверх. Програма Niice. Михайло Педан, куратор Української фотографічної альтернативи (УФА). Лекція «Самвидав наступає і виграє (часто)».

 

25 квітня

11.00 — 12.30, Філософське / Графічне кафе, 2 поверх. Круглий стіл «Про що розповідає книжка – картинка?». Учасники: Ілона Поланська, Томаш Вільманський, творча майстерня «Аґрафка», Отар Каралашвілі, Дана Павличко. Модератор: Анастасія Денисенко.

13.00 – 13.45 Дитячі майстерні. Майстер-клас для дітей «Мій дім і речі в нім» за мотивами одноіменної книжки. Учасники: творча майстерня «Аґрафка» (Романа Романишин, Андрій Лесів). Видавництво Старого Лева

18.00 — 19.30, Зал ілюстраторів. Лекція польського художника Томаша Вільманського «Книга і що далі — польське мистецтво книги».

 

26 квітня

19.00 — 19.45. Зал Папір. Гуманізм vs нігілізм. Що промовляє мистецтво? Модератор Олександр Комаров. Учасники: Андрій Баумейстер, Володимир Приходько,  Аліса Ложкіна, Ольга Балашова, Тарас Лютий. Організатори: Club of creative philosophy і Форум видавців.

 

Книжковий Арсенал. Фото 2014 року


 

 

ART UKRAINE дякує організаторам V Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» за надану інформацію.