10 найбільш шокуючих перформансів
Блогер сайту The Guardian Джонатан Джонс створив добірку найбільш шокуючих, на його погляд, перформансів.
Бас Ян Адер
Ми ніколи не дізнаємось, чи помер Бас Ян Адер під час свого перформансу «У пошуках чудесного». У 1975 році нідерландець вирушив з півострова Кейп-Код на невеликому вітрильному човні, аби перетнути Атлантичний океан. Це, разом із серією фотографій Лос-Анджелесу, було частиною мистецького задуму. Розбитий човен митця знайшли в 150 милях від узбережжя Ірландії. Адер зник безслідно.
Марина Абрамович
Під час проведення одного зі своїх перформансів Марина Абрамович ледь не приєдналася до Бас Ян Адера. Виконуючи перформанс Rhythm 5, вона поклала на землю велику дерев’яну п'ятикутну зірку, просочену бензином (відголосок комуністичної червоної зірки), та запалила її. Поки зірка горіла, художниця кинула в полум’я своє волосся та нігті – усе це вона відрізала перед публікою. Потім Абрамович стрибнула через полум'я до центру. Не розрахувавши відстань, під час стрибку художниця знепритомніла, а глядачі не відразу помітили це крізь дим. На щастя, Абрамович вчасно доставили до лікарні.
Кріс Бурден
У 1971 році молодий американський художник Кріс Бурден влаштував перформанс, під час якого один із його друзів поцілив йому в руку, поки сам Бурден нерухомо стояв та чекав пострілу. Дійство було зняте на відео. Це були жорстокі часи із війною у В'єтнамі та заворушеннями у містах США. Бурден одразу після пострілу схопився за руку та виглядав напрочуд приголомшеним, хоча сам спланував усе це. Згодом він одужав та через деякий час прибив себе до Фольксвагену.
Віто Аккончі
У 1972 році під час перфомансу «Seedbed» американський художник Віто Аккончі займався онанізмом в арт-галереї Sonnabend (Нью-Йорк). Відвідувачі не бачили його, проте він розповідав у гучномовець про свої сексуальні фантазії. Цим перформансом Аккончі прагнув викликати параною епохи президента Ніксона.
Рудольф Шварцкоглер
Після смерті цього австрійського художника у 1969 році була поширена думка, ніби він помер через те, що відрізав собі пеніс. Твори цього віденського акціоніста дійсно містять зображення кастрації, але історія про його смерть є перебільшенням. Насправді він помер після падіння з вікна.
Орлан
У рамках проекту «The Reincarnation of Saint Orlan», який розпочався в 1990 році, французька художниця Орлан зробила собі серію пластичних операцій, кожна з яких транслювалася в режимі онлайн. За допомогою пластичної хірургії Орлан намагалася змінити свою зовнішність таким чином, щоб бути схожою на образи, які формують еталони краси, з відомих картин митців Заходу (наприклад, Венера Ботічеллі та Мона Ліза). Орлан називає власний проект «А struggle against the innate».
Ніл Харбіссон
Операції Орлан є лише феміністичним мистецтвом. Їх не можна порівняти з одержимістю кіборгами та людськими трансформаціями. А ось Ніл Харбіссон, який з народження не може розпізнавати кольори, імплантував собі пристрій, котрий допомагає йому з цим. У 2004 році пристрій було дозволено відобразити на його фотографії в паспорті. Це є певним досягненням в правах кіборгів. Харбіссон є засновником Cyborg Foundation.
Йоко Оно
У перформансі 1964 року «Cut Piece» Йоко Оно сидить на колінах із парою ножиць. Людям було запропоновано підійти та відрізати будь-який шматок її одягу. Усе починалося досить ввічливо, а врешті дійшло до того, що одяг Йоко Оно перетворився на порізане ганчір’я, а вона сама залишилася в спідній білизні.
Герман Нітш
Герман Нітш був серед тих віденських акціоністів, які шокували Австрію кривавими образами насильства, крові та самокатування. У його Orgiastic Mysteries Theatre натовпи молодих людей купаються в крові та проводять жертвопринесення тварин в його замку. Останній такий обряд відбувся в 1998 році.
Мао Сугіяма
У 2012 році японський художник Мао Сугіяма хірургічним методом видалив власні геніталії через те, що усвідомив себе асексуалом. Протримавши їх деякий час у холодильнику, він приготував їх і влаштував друзям звану вечерю.
За матеріалами: theguardian.com