60 сучасних митців з України та Польщі влаштують виставку в Арсеналі

З 29 червня до 30 липня у Мистецькому арсеналі відбудеться виставка українського і польського сучасного мистецтва «Мистецька праця. ART WORK». Праця художника і людей, задіяних в арт-індустрії України і Польщі, неоднозначні стосунки митця і арт-ринку в епоху криз та турбулентностей планетарного масштабу – фокусна тема проекту ART WORK. 

 

Організаторами виставки виступають Мистецький Арсенал та Galeria Mieska (Вроцлав, Польща) за підтримки Міністерства культури та національної спадщини Польщі.

 

Олексій Сай. «Пліснява». Інсталяція, 2009

Усі зображення надано організаторами


Кураторки виставки:

Аліса Ложкіна — кураторка проектів Мистецького Арсеналу, Київ

Ewa Magdalena Sułek — незалежна кураторка, Варшава


Куратори-асистенти:

Małgorzata Micuła

Олександр Пархоменко


Графічний дизайн: Олеся Бачинська

 

Далі наводимо кураторський текст Аліси Ложкіної про проект.

 

Борис Кашапов. «Веселий балаганчик». Документація перформансу. 2017

 

ART/WORK

 

Ще з ХХ сторіччя за сучасним художником закріпився імідж своєрідного трикстера ліберальної системи – людини, якій вдалося вибороти право на відносну свободу від необхідності брати участь у загальносуспільній трудовій рутині. У певному сенсі сучасного митця можна визначити як людину, яка не ходить на роботу за фіксованим графіком. Але це зовсім не означає, що художник працює менше за інших членів суспільства. У чому ж специфіка власне мистецької праці? Яке місце у цій  системі займає робота арт-працівників, які не є безпосередніми продуцентами художніх об’єктів, але забезпечують існування інфраструктури сучасного мистецтва – кураторів, критиків, мистецтвознавців, «gallery girls» та ін.?

 

Міхал Фридрих, «60», фотографія 2016

 

У сучасному мистецтві, на відміну від класичного, цінність і вартість артефакту визначається не лише за кількістю механічної праці, вкладеної у його виробництво. У мистецтві останніх десятиліть чи не першочергову роль грала ідея, задум художника, втілений за допомогою образу. Розширення горизонтів мистецького висловлювання приводить до відмирання уявлення про ремісницьку досконалість як основний критерій якості художнього твору. Як зміниться ця ситуація із черговим технологічним стрибком, приходом нейромереж, Big Data та епохи posthuman? Що є праця в сучасному постдигітальному світі, де штучний інтелект стрімко відбирає робочі місця в homo sapiens? На заміну пролетаріату ХІХ – початку ХХ сторіччя сьогодні приходить новий, більш мобільний, але не менш соціально незахищений клас – прекаріат, і, здається, він унаслідував від сучасного мистецтва ідею трансформованого поняття праці.

 

Корнел Янчи. «Майбутня ностальгія», об’єкт, 2016

 

У найближчому майбутньому  людство може опинитись у ситуації, коли праця у класичному розумінні цього слова стане свого роду рудиментом, чи, швидше, luxury, а право на роботу нам доведеться виборювати у розумних машин. Artificial Intelligence загрожує не лише кар’єрі офісних менеджерів, таксистів, чи заводських робітників. Розробники додатків давно мріють створити повноцінного роботизованого художника. Сьогодні комп’ютерний розум вміє лише блискуче імітувати різні мистецькі стилі, але «мислити, як художнику» йому поки що не під силу. Та хто знає, куди заведе світ наполегливість і кмітливість сучасних стартаперів. Роботизований інтелект успішно освоює також і професію куратора. Google Cultural Institute запускає програму «X Degrees», яка аналізує мільйони високоякісних репродукцій із сотень музеїв і вчиться вибудовувати між ними логічні зв’язки на рівні історії, форми, кольору і змісту. До чого приведе цей процес? Чи залишаться художники, куратори та мистецтвознавці без роботи, або це всього лише чергова дотепна, але безглузда іграшка на кшталт  популярного у 2016-му додатку Prisma?

 

Паралельно намічаються протилежні тенденції. Провідні футурологи як мантру повторюють фразу, що найбільш затребуваним «героєм часу» наступного десятиліття стане саме гуманітарій-митець, здатний створювати нові сенси у світі, що так стрімко відривається від звичної системи координат. Адже для великих людських мас, позбавлених необхідності працювати, центральним моментом стане не лише задоволення, а й самовдосконалення і пошук відповідей на базові онтологічні питання. Хочеться вірити, що адекватно відреагувати на цей виклик часу творчі гуманітарії зможуть краще і швидше за проповідників.


В Україні неможливо також говорити про працю, забуваючи про місце, яке ця тема займала у радянській культурі. Ода праці між тоталітарним кітчем і утопією, бажання почути трудову людину і образно відтворити її світ, й одночасна глибока інфляція цього пориву у мистецтві соцреалізму – складна, але дуже важлива тема, яка є джерелом додаткових контекстів проекту.

Аліса Ложкіна, кураторка проекту

 

На виставці буде представлено твори 26 польських і 34 українських митців: Sylwester Ambroziak, APL315, Julia Beliaeva, Marcin Berdyszak, Svitlana Biedarieva, Andrij Bojarov, Michael Buksha, Uliana Bychenkova, Evgeniy Chernyshov, Bolesław Chromry, Julia Curyło, Tomasz Domański, Dmytro Erlikh, Michał Frydrych, Igor Gaidai, Anatoly Gankevich, Katarzyna Górna, Igor Gusev, Rafał Jakubowicz, Kornel Janczy, Boris Kashapov, Ute Kilter, Olga Kisieliova, Adrian Kolarczyk, Dmitriy Koloskow, Darya Koltsova, Alina Kopytsa, Kacper Lecnim, Diana Lelonek, Pavel Markman, Karolina Mełnicka, Roman Mikhaylov, Mariusz Mikołajek, Alexander Milstein, Eugeniusz Minciel, Roman Minin, Yevgen Nikiforov, OK.ART, Dominika Olszowy, Viktor Pokidanets, Tomasz Poznysz, Karol Radziszewski, Irmina Rusicka, Oleksiy Sai, Arsen Savadov, Solomiia Savchuk, Nikita Shalenny, Janek Simon, Yaroslav Solop, Michał Stachyra, Mikołaj Starowieyski, Szuper Gallery (Susanne Clausen & Pavlo Kerestey), Karolina Szymanowska, Mariusz Tarkawian, Oleg Voronko, Vova Vorotniov, Robert Wałęka, Semen Xramtsov, Alina Yakubenko, Aleksey Yalovega.

 

30 серпня 2017 року проект відкриється у Міській Галереї у Вроцлаві (Польща) / Galeria Miejska.

 

Фейсбук

 

Партнери проекту

 Готельні партнери: 11 Mirrors Design HotelPremier Hotels and Resorts , Senator Apartments
Медичні партнери: Клиника Борис
Havas Group Ukraine

TechnoCoMax

 EVERLEGAL 
Фестиваль кіно та урбаністики 86
Інформаційний партнер: Тиждень