Аршиль Горькі на Венеційській бієнале

Бієнале у Венеції відкриється вже за півроку, тому наразі багато країн обирають учасників для своїх павільйонів, а також узгоджують проекти для центрального шоу, куратором якого стане Ральф Ругофф. Нещодавно стали відомі ще одні  новини, щодо подарунків, які чекають на відвідувачів Венеції цього травня. Ретроспектива американського художника вірменського походження Аршиля Горькі буде представлена у Музеї сучасного мистецтва Ca’ Pesaro – розкішному бароковому палаці уздовж Гранд-каналу.

Аршиль Горькі, One Year the Milkweed, 1944, полотно, олія © NATIONAL GALLERY OF ART, WASHINGTON, D.C. AILSA MELLON BRUCE FUND © 2018 THE ESTATE OF ARSHILE GORKY / ARTISTS RIGHTS SOCIETY (ARS), NEW YORK.

Фото: www.artnews.com


Виставка називатиметься «Аршиль Горькі: 1904-1948» (це короткі роки життя художника, який покінчив його самогубством) та висвітлюватиме увесь перебіг його творчого шляху – від ранніх експериментів із класикою  до вражаючи пізніх робіт, що стояли на межі сюрреалізму та абстрактного експресіонізму, засновником якого вважають саме Горькі. Експозиція складатиметься із 80 робіт із лондонського Тейту, Національної галереї Ваштингтону, Центра Помпіду та інших локацій. До організації виставки долучився Arshile Gorky Foundation, який буде представлений галереєю Hauser&Wirth.

 

Куратором виставки, яка триватиме із 8 травня по 22 вересня 2019 року, стане Габріелла Беллі, голова Fondazione Musei Civici di Venezia (до складу якого входить і Ca’ Pesaro) та Едіт Девайн, кураторка Королівської академії мистецтв у Лондоні, де у 2016 році була організована без перебільшень епохальна виставка «Абстрактний Експресіонізм».

 

Розповідаючи про плани щодо організації, Девайн розповідає історію про те, що у 1943 році засновник Музею сучасного мистецтва Нью-Йорка (МоМА) Альфред Г. БаррМол висміяв мистецтво Горькі як другорядне, тож минула пам'ять явно у боргу перед цим художником. Проте, «те, що ми бачимо зараз із нашої перспективи, і те, що може продемонструвати ця ретроспектива, це те, що голос художника вирізнявся з-поміж інших із самого початку – навіть коли був занурений у пошуки себе серед інших, іменитих митців».

Аршиль Горькі, ІІ пол. 20-х років. Невідомий фотограф.

Фото: www.artnews.com

 

Горькі, за словами Девайн, «синтезував новий підхід до малювання», а його інтерес до глибокого художнього аналізу робіт своїх попередників та колег, проглядається навіть у деяких пізніх полотнах. Наприклад, картина «Початок», яку надасть Ізраїльський музей Єрусалима, яку художник написав 1947, може бути прочитаною як: «лінія Міро, стримані кольорові рішення Кандинського, та баланс між образом реальності та фантазійними абстракціями Матта», – зазначає кураторка.

 

Окрім того, назва роботи доволі іронічна, адже полотно було написане всього за рік до смерті Горькі.

 

Джерело: www.artnews.com