ArtUkraine Gallery представить виставку Олександра Ройтбурда
16 листопада в Art Ukraine Gallery (м. Київ, вул. Грушевського, 9А) відбудеться відкриття найабсурднішої та найглибшої виставки цієї осені — проекту «Галантна доба Просвітництва» від Олександра Ройтбурда.
Проект «Галантна доба Просвітництва» представлено серією псевдоісторичних іронічних полотен, портретів-пейзажів, що зображають філософів від Декарта до Шопенгауера.
Олександр Ройтбурд. Руссо в первісному блаженстві
Олександр Ройтбурт, як завжди йде напролом крізь навіщось кимось виставлені часові та стилістичні розмежування, епохи — на зустріч віч-на-віч з найвидатнішими мислителями і діячами ХVII‒ХVIIІ століть. Зустрівши їх, митець перемежовує Лейбніца з павичами, а Руссо з первісним блаженством і лебедями, закарбовуючи образи пензлем в олії за допомогою звивистих мазків.
Художник створив, на перший погляд, нову хуліганську вигадку, нісенітницю, дурість, доведену до крайньої точки абсурдності, яка людині, незнайомій з творчістю автора, може здатися непохитною істиною... Перед глядачем відкриваються ідилічні пейзажі, наповнені великою кількістю тварин і рослин, де в тіні великих розлогих дерев розташувалися філософи в незграбних костюмах. Таке оздоблення, поважність і любов до перевдягань характерні для Галантної доби. Ройтбурд подібно драматургу комічної опери переодягає філософів в костюми аристократії, музикантів або античних героїв. Дідро, якого зазвичай зображували в халаті та ковпаку постає в камзолі і жабо, а на Сковороді, замість традиційного чорного жупану — блакитні з золотими підв'язками панталони. Замість фактичної строгості, звичної та характерної для портретів великих мислителів ХVII‒ХVIIІ століть, — елегантний і грайливий виклад. Ройтбурд перетворює історичний наратив у свого роду «мальовничу белетристику», гру з презентацією образів.
Олександр Ройтбурд. Сковорода в саду божественних пісень
«Галантна доба і доба Просвітництва це епохи, що історично перетікають одна в одну, але вони не тотожні. Для Галантної доби характерна куртуазність і легковажність, у той час як Просвітництво вибагливе та строге, до тієї міри, що поступово втрачає легкість і закінчується низкою революцій. Проте Галантна доба знімає багато табу, що і стало передумовою для появи доби Просвітництва, у якій я підкреслюю її галантну сторону. Тому усі філософи носять святкові костюми», — говорить Олександ Ройтбурд.
Олександр Ройтбурд. Сієста Адама Сміта
Якщо в період Галантної доби людина не жила, а грала в життя у постійне свято і «вічну молодість», тоді у що грають філософи на полотнах Ройтбурда? Чи зберігається в сучасній культурі необхідність в філософствуванні та критичній рефлексії над її засадами? Чи філософія більше не в змозі бути «бродильним елементом» культури, грати роль сили, яка б динамізувала розвиток? Може філософія втратила силу і стала тінню минулих століть в гарному костюмі з панталонами? Або навпаки, таїть під покровом абсурдності і несерйозності якусь нову думку, новий сенс? Де знаходиться межа між грубою реальністю і латентною фантазією? І що буде, якщо цю грань стерти?
Приходьте 16 листопада о 18.30 в Art Ukraine Gallery на відкриття нової виставки Олександра Ройтбурда «Галантна доба Просвітництва» та дізнайтеся першими.