Брати Костенки представили арт-проект про досвід жінки в СРСР

23 вересня в арт-просторі Bereznitsky Aesthetics у Києві (вул. Воздвиженська, 34) відбулося відкриття виставки «Сестри» українських художників Івана та Василя Костенків, більш відомих як Braty. Влітку серія з успіхом виставлялась у Венеції. Куратором проекту виступає директор Kyiv Art Week і куратор проектів агентства Bereznitsky Aesthetics Марія Вторушина.

 

Художники через досвід жінок своєї сім’ї досліждують, як суспільний лад та ідеологія СРСР спотворили уявлення про особисте щастя жінки. Роботи серії «Сестри» оголюють міф, котрий змушував жінок радянського часу вважати любов нагородою за старання на користь іншим, на користь батьківщині. Старше покоління досі живе за цим принципом, все ще не замислюючись про те, що любов — не медаль за вислугу років.

 

Брати Костенки. Робота із серії «Сестри»

 

Брати Костенки вперше звертаються до власної фотографії, продовжуючи працювати в техніці колажу. Моделями стали близькі жінки художників: мама, бабуся, тітка, сестри та племінниці. Braty доповнили кольоровим глітчем фотографії, на котрих відображені звичні побутові ситуації. Цей прийом — спосіб привести рідних жінок у сучасний світ, зняти з них гіпервідповідальність, прикрасити їхнє життя.

 

«”Сестри” — дуже особистий проект. Це наш експеримент, історія про нашу сім’ю та її жінок. Зйомки відбувались невимушено: жінки займались домашнім господарством і своїми повсякденними справами, а потім відволікались на фотоапарат і позували для нас. Так ми проводили спільні канікули. Пізніше ми вирішили допрацювати знімки і показати, як ці жінки ладять та спілкуються з сучасним світом», — коментують серію Іван та Василь Костенки.

 

Іван та Василь Костенки

 

«Знімки стилістично нагадують неформальну документальну фотографію 70-х років. Прийом відсилає нас до критики “норм”, зафіксованих у той час, котрі накладають численні табу на тілесність. Поняття жіночності було підпорядковане функціям, виконання яких вимагала від жінки тоталітарна держава. В сучасній західній культурі жінці набагато простіше зрозуміти, що робить її щасливою. Наш венеціанський експеримент показав, що європейці сприймають покоління людей, що жили в СРСР, як травмоване. Говорячи про ці міфи, мо можемо їх пережити та виробити більш гуманні та комфортні шляхи соціальних взаємодій», — розповідає куратор проекту Марія Вторушина.

 

У липні виставку «Сестри» було з успіхом представлено в Kokonton Gallery у Венеції. Тепер нові роботи братів Костенків зможуть побачити кияни та гості міста.

 

Виставка триватиме до 23 жовтня 2017 року.