Дослідники назвали ім’я моделі з картини “Походження світу” Курбе

Зі зрозумілих причин важко ідентифікувати модель з картини Гюстава Курбе «Походження світу» 1866 року. Проте, недавні дослідження французького літературознавця Клода Шоппа, докладно описані в книзі, що незабаром вийде в Парижі, дозволили досліднику припустити, що моделлю для полотна стала 34-річна балерина Констанс Кеньо.

 

Фото: The Art Newspaper


Раніше моделлю, зображеною на картині, вважали коханку Курбе Джоанну Гіффернан, що є сумнівним, оскільки Гіффернан була рудою, а волосся, яке можна побачити на картині, темне. Тим часом, сучасники Кеньо говорили про її «гарні чорні брови». Вона також була коханкою османського дипломата Халіла Серіфа Паші, який замовив картину.


Шопп читав лист від Олександра Дюма-сина до Жорж Санд, що зберігається у Національній бібліотеці Франції, датований червнем 1871 року, який містив рядок, раніше розшифровувааний як: «Не можна навіть найтендітнішим і найточнішим пензлем передати інтерв'ю мадемуазель Кеньо з Опери». Насправді ж, з'ясував Шопп, слово, розшифроване як «entretien» («інтерв'ю») виявилося словом «entrailles» (нутрощі, нутро, надра).


Керівниця відділу преси бібліотеки Сільвія Обенас повідомляє, що докази «змушують мене повірити з 99% впевненістю в те, що моделлю Курбе була Констанс Кеньо». Ще одним вагомим аргументом, за її словами, є те, що в заповіті балерини згадується картина Курбе, на якій зображені камелії з розкритою яскраво-червоною квіткою в центрі. На думку Обенас, цей твір Кеньо отримала в подарунок від Халіла Серіфа Паші. Пізніше вона стала шанованою філантропкою, і тому, вважає Обенас, її зв'язок зі скандальною картиною згодом було втрачено.

 

Джерело: The Art Newspaper