Два щоденники Леонардо да Вінчі відтепер можна погортати онлайн

Вчені та експерти з цифрових технологій із Музею Вікторії і Альберта в Лондоні виклали у вільний доступ два оцифровані щоденники Леонардо да Вінчі, дозволяючи поціновувачам наукового життя ренесансної доби збільшити масштаб і вивчити революційні ідеї і концепції майстра.

 

Сторінки «Codex Forster I»

Фото: The Art Newspaper / © V&A Images


«Codex Forster I» складається з двох щоденників, які були поєднані в один том після смерті Леонардо. «Codex Forster I» містить як найбільш ранні (близько 1487‒90, Мілан), так і пізніші записи (1505, Флоренція), якими володіє музей. Щоденники названі на честь Джона Форстера, який заповів їх музею разом з бібліотекою у 1876 році.


У Музеї зберігаються три інших щоденника да Вінчі, поєднані у два томи, які мають назву Codex Forster II і III. «Ми плануємо зробити ці два інших томи також повністю доступними в Інтернеті у 2019 році, щоб відзначити 500-річчя від смерті Леонардо», ‒ говорить Катерина Івард, кураторка спеціальних колекцій Національної бібліотеки мистецтв Музею.


«Щоденники нагадують нам, що Леонардо був таким же інженером, як і художником. Коли він написав на початку 1480-х років Людовіко Сфорца, тодішньому правителю Мілану, щоб запропонувати йому свої послуги, він назвав себе військовим інженером, лише коротко згадуючи свої художні навички в кінці списку», ‒ каже Івард.


«Codex Forster I» датується тим часом, який Леонардо провів на міланському суді, коли він зосередився на гідротехніці, із зображенням інструментів для риття каналів, а також для переміщення і підняття води. Він також включає в себе трактат з геометрії і вимірювання твердих тіл.

 

Джерело: The Art Newspaper