Фонд ІЗОЛЯЦІЯ просить мера Києва зупинити знищення радянських мозаїк в метрополітені

Автори проекту SOVIET MOSAICS IN UKRAINE фонду ІЗОЛЯЦІЯ виступили з проханням до київського міського голови Віталія Кличка протидіяти демонтажу радянських мозаїк на станціях метро «Шулявська» та «Палац Україна».

 

«Просимо Вас, Віталію Володимировичу, звернути увагу на те, що монуметальні декоративні мозаїки є надзвичайно важливою верствою української культури, що містить зразки радянського модернізму – унікальні пам’ятки світового мистецтва», – йдеться у відкритому листі на офіційному сайті видання фонду – IZIN. Представники фонду пропонують створити комісію для дослідження культурної цінності художнього оздоблення станцій київського метрополітену за участі представників проекту  SOVIET MOSAICS IN UKRAINE.

 



Нижче подаємо текст відкритого листа у повному обсязі:

 

«Шановний Віталію Володимировичу, нам стало відомо, що на минулому черговому засіданні постійної комісії Київради з питань культури та туризму 06.05.2015 розглядався проект рішення Київської міської ради «Про демонтаж об’єктів оздоблення станцій київського метрополітену — носіїв комуністичної символіки» (подання депутата Київської міської ради Р. Андрійка, доручення заступника міського голови – секретаря Київської міської ради О. Резнікова від 20.04.2015 №08/231-760/ПР).

 

Згідно проекту рішення, демонтажу підлягають зокрема:

  • мозаїчне панно на станції метро Шулявська (створене 1963 року) — робота  заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Державної премії імені Т. Шевченка,  Івана Литовченка;
  • мозаїчне панно на станції метро Палац Україна (створене 1984 року), автором якого є заслужений діяч мистецтв України, народний художник УРСР Степан Кириченко.

Просимо Вас, Віталію Володимировичу, звернути увагу на те, що монуметальні декоративні мозаїки є надзвичайно важливою верствою української культури, що містить зразки радянського модернізму — унікальні пам’ятки світового мистецтва. В середині ХХ століття ­— епоху тотального контролю та цензурування мистецтва  —  художники  не могли собі дозволити вільних  творчих пошуків в академічних роботах, тому часто втілювали їх в декоративних творах. Сьогодні є можливість незаангажованого сприйняття ідеологічної складової мозаїчних творів та об’єктивної оцінки їхньої художньої унікальності. Крім того, усвідомлення важливості збереження радянського культурного спадку є ознакою цивілізованого суспільства, де головною цінністю є уважне ставлення до культурно-­історічних нашарувань.

 

Наголошуємо, що відповідно  частині першій статті 26 проекту «Закону про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», прийняття рішень щодо демонтажу пам’ятників, пам’ятних знаків виключаються пам’ятники та пам’ятні знаки, пов’язані з розвитком української науки і культури.

 

Крім цього згідно з ст. 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини » пам’ятки, їхні частини,  пов’язане з ними рухоме та  нерухоме майно забороняється зносити,  змінювати,  замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця.

 

Відповідно ст. 13  Закону України «Про охорону культурної спадщини » об’єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (далі – Реєстр) за категоріями національного та місцевого значення пам’ятки. Порядок визначення категорій пам’яток встановлюється Кабінетом Міністрів України. Із занесенням до Реєстру на об’єкт культурної спадщини, на всі його складові елементи, що становлять предмет його охорони, поширюється правовий статус пам’ятки.

 

Варто також зазначити, що кілька станцій київського метрополітену є пам’ятками культури місцевого значення. До прикладу, станція метро Золоті Ворота (Наказ Головного управління охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації від 25.06.2011 № 10/38-11) та станція київського метрополітену Либідська (Наказ Головного управління охорони культурної спадщини від 25.06.2011 № 10/38-11).

 

Важаємо за необхідне створити незалежну експертну комісію, для дослідження культурної цінності художнього оздоблення станцій київського метрополітену за участі представників проекту  SOVIET MOSAICS IN UKRAINE».


SOVIET MOSAICS IN UKRAINE — проект фонду ІЗОЛЯЦІЯ, присвячений дослідженню та каталогізації мозаїк радянського періоду в Україні: їх місцезнаходженню, стану, авторам та історії створення. Проект здійснюється за підтримки Міністерства Культури України (лист №1382/10-2/13-15 Щодо сприяння розвитку проекту).

 

Фото: izin.com.ua