EDUCATORIUM покаже фотографії Олександра Глядєлова про "ресентимент та політику"

18 жовтня о 19.00 у EDUCATORIUM відбудеться відкриття фотовиставки Олександра Глядєлова «DETOX (Ресентимент)». У рамках відкриття вперше буде представлено книгу Сібе Шаапа, Наталі Погожевої та Олени Нагорної «DETOX. Діалоги з філософом: ресентимент та політика», ілюстраціями до якої послугували фотографічні твори митця.

 

Тут і далі — твори Олександра Глядєлова

 

Поняття ресентименту ввів ще Фрідріх Ніцше. Він говорив про особливий психічний стан людини, котра з певних причин уникає прямої відповіді чи реакції на те, що її зачіпає, натомість видає свою злість за пошук справедливості або відтерміновує свою помсту, нарешті, просто вдовольняється уявним реваншем. Ресентимент як явище вивчає нині голландський філософ, сенатор Сібе Шаап.

 

Україна завжди була в зоні особливої уваги Сібе. Тут вийшло вже 5 його книг, у яких йдеться, зокрема, про вплив ресентименту на розвиток суспільства та загрозу зростання популізму і можливі наслідки цього процесу.

 

«Після Помаранчевої революції багато моїх друзів і я сама були налаштовані на швидкі зміни в суспільно-політичному житті країни, на ліберальні економічні реформи, — говорить одна з авторів книги «DETOX. Діалоги  з філософом: ресентимент та політика» Наталя Погожева, — Ми, власне, інвестували свій час і енергію в ці процеси. Мудрий Сібе Шаап посміхався, підтримував, але згадував про довгий, в багато десятків років, шлях Нідерландів до незалежності».

 


 

Популізм став настільки агресивним, що створює загрози демократичним традиціям у всьому світі. Опір йому може дати тільки синергія зусиль та поглядів щодо підвищення компетенції громадянського суспільства. Україна зараз фактично стала центром світу, де відбувається фізична битва між цивілізацією і деструктивним популізмом.

 

Особиста відповідальність громадянина — інвестувати в суспільство: в освіту людей і побудову інституцій, які матимуть експертний авторитетний вплив. Що, врешті, дозволить мати команду професіоналів, яка буде підтримувати обраний рух на оновлення країни, і суспільство, яке готове прийняти реформи.

 

 

Ілюстраціями до книги стали роботи відомого документального фотографа Олександра Глядєлова. Олександр, поляк за походженням, з 1974 року живе і працює у Києві, вивчаючи українське суспільство через призму власного об’єктива. Гостросоціальні теми стали стрижневими у творчості Глядєлова. Його відомі фотосерії присвячені хворим на ВІЛ, покинутим дітям, тюремним в’язням та протестним рухам на Майдані у 2014 році. З початком війни на сході Олександр працював у зоні АТО. У фокусі інтересу фотографа межові теми, зазвичай ігноровані суспільством.


Виставка Олександра Глядєлова «DETOX (Ресентимент)» проходитиме з 19 до 25 жовтня.

 

Фейсбук-сторінка події.