«Кантрі-хорор» Анастасії Подерв`янської експонують в Одесі

13 січня галерея сучасного мистецтва NT-Art Gallery (Одеса) презентувала персональну виставку Анастасії Подерв`янської «Кантрі-хорор II».

 

Деякий час назад Анастасія Подерв`янська зацікавилася книжкою Георгія Булашева «Український народ в своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях: Космогонічні українські народні погляди та вірування». Написана в 1909 році книга містить короткі оповідання, що відображають народні вірування і демонструють злиття язичництва і християнства. 

 

Народні трактування біблійних сюжетів і легенди про створення світу, у яких переплелися найрізноманітніші вірування, послужили основою для створення серії робіт, виконаних на килимах і ковдрах у змішаній техніці (вишивка, колаж). 

 

Твір із серії «Кантрі-хорор II»

 

Обрана художницею техніка дозволяє конструювати численні наративи, зіставляти і протиставляти їх, привносити елементи сучасної масової культури і міксувати їх з елементами народної. Таким чином, здавалося б, уже давно забуті і нерелевантні в сучасних умовах історії, набувають нового звучання. 

 

Назва виставки «Кантрі-хорор II», безумовно, демонструє, що своєю методологією художниця обрала іронію і на противагу, серйозним теоретичним викладенням істориків і етнографів, звернулася до живої мови народу, який на свій лад описує різні явища, з якими стикається у повсякденному житті.  

 

КАНТРІ – ХОРОР II 

 

Дід Свирид живе в селі. Влітку дід багато працює, а взимку, коли вільного часу вдосталь, читає божественні книги. Він хоче сам у всьому розібратися і нікому не довіряє. А його сусідка Галька підлила чоловіку в борщ собачої крові, щоб він був вірний, як собака і не “стрибав у гречку”. А відьма Параска, що живе біля цвинтаря і вже трьох чоловіків поховала, вночі перетворюється на кажана, літає, п’є кінську кров і заплітає коням гриви. А тракторист Петро понюхав квітку і помер, а вночі ожив, виліз з могили і відтепер бачить майбутнє, а самогонки в рот не бере. А баба Горпина бачила як по небу літав архангел Михайло і свистів в два пальці. Дід Свирид спить і бачить сон. І сниться діду, що він літає над землею легкий, як пір’їнка і згори бачить геть усе. Бога, Диявола, землю, небо, квіти, змії, ріки, гори, пустелі, кохання і смерть.

 

Виставка триватиме до 24 лютого.

 

Анастасія Подерв`янська вперше презентувала твори з серії «Кантрі-хорор» у січні 2016 року в Dymchuk Gallery. Про свій проект мисткиня розповіла в інтерв'ю Art Ukraine.