«Катерина Білокур. Хочу бути художником!»

Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал»

 

представляє

 

«Катерина Білокур. Хочу бути художником!»

 

Масштабна ретроспектива робіт видатної мисткині ХХ сторіччя Катерини Білокур та виставка українських художниць, які працюють у жанрі відео-арту.

 

 

 

Дати проведення: 16 червня – 19 липня 2015

Місце проведення: НКММК «Мистецький Арсенал»

 

Організатор: НКММК “Мистецький Арсенал”

 

Партнери:

Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Яготинський історичний музей

Національний музей літератури України

Національний музей Тараса Шевченка

Меморіальний музей-квартира Павла Тичини

Видавництво “Родовід”

Національний центр Олександра Довженка

Національний академічний драматичний театр ім.І.Франка

Київська міська державна адміністрація

Управління культури, національностей та релігій Київської обласної державної адміністрації

 

Куратор проекту: Аліса Ложкіна, головний редактор ART UKRAINE. 

 

Відкриття: 16 червня о 18.30

Вхід на відкриття за запрошеннями або квитками вартістю 100 грн.

Прес-конференція: 16 червня о 16:30

 

16 червня 2015 року в Мистецькому Арсеналі відкриється виставка Катерини Білокур, однієї з найбільш відомих і водночас незнаних українських художниць ХХ сторіччя. Здавалося б, усі чули це ім’я, але здебільшого воно викликає лише дуже буквальну асоціацію з квітковими мотивами. Проте творчість Білокур має значно глибший екзистенційний вимір, а біографія художниці – надзвичайно яскрава і актуальна історія про долю геніальної жінки, яка прагнула займатись мистецтвом в українській провінції на тлі тяжких історичних і політичних обставин ХХ сторіччя.

 

На безпрецедентній виставці вперше в історії незалежної України в одному виставковому проекті буде представлено майже весь творчий доробок Катерини Білокур з колекції Музею українського народного декоративного мистецтва, Яготинського історичного музею, та інших провідних українських музеїв. Це близько 100 шедеврів, серед яких і олійний живопис, і малюнки, і невеличкі нариси. Нарешті, глядачі матимуть змогу  оцінити всі грані таланту унікальної художниці, яка є одним із символів української культури.

 

У 2015-му виповнюється 115 років з дня народження Катерини Білокур, і з цієї нагоди ми запрошуємо вас до подорожі унікальним світом мистецтва, яке було народжене великим болем душі, але, попри все, випромінює надзвичайну енергію позитиву. В наш час гостросоціальних потрясінь ми всі потребуємо надії, і саме ця надія живе у медитативних і глибоких творах Білокур.

В експозиції проекту відео-роботи сучасних українських художниць: Катерини Берлової, Наталії Блок, Ути Кільтер, Лізи Готфрік, Дар’ї Кольцової, Ольги Ланник, Ольги Селіщевої, Зінаїди Ліхачової, Анастасії Лойко, Соломії Савчук & Наталії Голіброди, Оксани Чепелик, Аліни Якубенко, Дар’ї Кузьмич

 

Дизайн експозиції: Альона Соломадіна

 

У програмі ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ 16 червня:

 

  • Українська композиторка Алла Загайкевич представить електроакустичний перформанс "Літати..." – аудіо-інсталяція з використанням прийомів алгоритмічної композиції "Concerto misterioso" українського композитора-авангардиста Л.Грабовського. 

 

Concerto misterioso", який Л. Грабовський закінчив 1977 року, твір що, напевно, дотепер залишається  технологічно найрадикальнішим в усій новітній українській музиці. Партитура  має присвяту: "Генію українського малярства Катерині Білокур".

 

 "Concerto misterioso" належить до напрямку "алгоритмічної композиції" і подібно до творів знаменитого Я. Ксенакіса апелює до генерованих "випадкових чисел", що використовуються для побудови ланцюжків музичного синтаксису. Л.Грабовський вперше надав українському фольклору абсолютно несподіваного "абстрактного" звучання - у творі звуковисотні лінії зі збірки "Пісні Явдохи Зуїхи" поєднуються з надскладними ритмічними сетами, зібраними з ланцюжків генерованих числових пропорцій. 

 

Результатом такого творчого методу  стало "таємниче" концертування складне мереживо летючих, майже невагомих інструментальних траєкторій. Кожен інструмент наче намагається вирватися з "власного діапазону"  вгору, вгору... злетіти...

 

  • Проект-перформанс від режисера  Олександра Білозуба “Дві квітки кольору індиго”, який присвячено перегукам у творчості Катерини Білокур і мексиканської художниці ХХ сторіччя Фріди Кало. Вистава побудована на збігах і на розходженнях цих двох жіночих історій: «Вони практично жили в один і той же час Фріда Кало померла на шість років раніше. Дві жінки-художниці, яких ніхто не вчив малювати, які стали знаковими для своїх культур. Дві мисткині, які створили свої закони живопису, придумали їх і в ньому жили».

 

СПЕЦПРОЕКТИ ВИСТАВКИ

 

  • Ретроспектива документальних фільмів про життя і творчість Білокур. Спільно з Національним центром Олександра Довженка.

 

«Українська рапсодія» (реж. Сергій Параджанов, Київська кіностудія імені Олександра Довженка, 1961, 88 хв.) Один з найбільш яскравих фільмів українського періоду Сергія Параджанова розповідає про життя і кар’єру співачки Оксани. Її життєвий шлях від українського села, крізь полум’я війни до світової слави є в чомусь типовим шляхом для української мисткині першої половини ХХ століття у тоталітарній Радянській державі. Схожим він є до долі оперної Євгенії Мірошниченко, яка озвучила вокальні партії Оксани у фільмі. Подібним він є і до біографії Катерини Білокур. Крім цього Параджанов – ледь не єдиний український режисер, творчість якого ввібрала в себе колористику робіт Катерини Білокур. Наприклад, послідовник Параджанова, режисер Роман Балаян не раз порівнював «кіно-примітиви» свого вчителя з творами Білокур та Примаченко.

 

«Катерина Білокур. Послання» (реж. Ольга Самолевська, Студія «Кінематографіст», 2001, 52 хв.) Неігровий фільм-колаж, зроблений на основі картин художниці та її життєвої сповіді, зачитаної голосом письменниці Катерини Мотрич. Авторка фільму Ольга Самолевська трудилася над ним майже чверть століття. В якийсь момент навіть втратила готовий монтаж фільму, по частинам відновивши його, нарешті створила цілісний кіно-портрет однієї з найбільш важливих українських художниць останнього століття.

 

Також на відвідувачів чекає спеціальний показ добірка уривків з фільмів 20-х років про українське село.

 

ОСВІТНЯ ПРОГРАМА

  • 17 червня о 15:00 відбудеться методична зустріч-навчання для екскурсоводів. Проводитиме її фахівець Національного музею українського народного декоративного мистецтва Білоус Людмила, заступниця генерального директора музею з наукової роботи.
  • 27 червня о 14:00 розмова у формі відкритої екскурсії «Листами мов зорею засвічу» з Галиною Безкоровайною фахівцем музею Національного музею українського народного декоративного мистецтва.
  • Щосереди о 18:00 вечірня-школа живопису для дорослих «Натюрморт з натури» з Катериною Бадяновою, викладачкою Арт-лабораторії художньої студії Малої галереї Мистецького Арсеналу. Вартість заняття – 150 грн.,  місячний абонемент – 480 грн. Кількість місць обмежена.

_________________________________

“Хочу бути художником!” – автобіографічна цитата і життєве кредо Катерини Білокур. Ця фраза,  є певною межею, що повністю змінила життя молодої жінки, яка була змушена пожертвувати своїм особистим щастям заради того, щоби займатись мистецтвом. Людина, яка не отримала навіть початкової освіти і жила у примітивних умовах українського радянського села, Білокур пережила усі найжахливіші сторінки української історії минулого сторіччя: революцію, Голодомор, Другу світову війну, і, попри все, змогла реалізувати свою зухвалу мрію стати художницею. Ще у 20-ті роки ХХ сторіччя, молода жінка прийняла самостійне і мужнє рішення присвятити себе живопису, і цей крок став могутнім протестом проти консервативного патріархального середовища, де пройшло все життя Катерини Білокур. Така відданість своєму ідеалу і неймовірна глибина творів художниці ставлять її в один ряд із найвидатнішими світовими митцями ХХ сторіччя, багато з яких, так само як і Катерина Білокур, були самоуками.

 

Звідки приходить це могутнє й часом ірраціональне бажання займатись мистецтвом? Чи змінилися у сучасній Україні умови для жінок-художниць, які роблять вибір на користь сучасного мистецтва? Що означає цей вибір для українських мисткинь, які сьогодні працюють у нових медіа і, зокрема, експериментують у жанрі відео-арту? Мистецький Арсенал перетворюється на майданчик діалогу крізь десятиліття між Катериною Білокур і українками, які так само, як і мисткиня майже сто років тому, промовляють сьогодні зухвалу фразу “Хочу бути художником!”.

 

ГОДИНИ РОБОТИ:

 

З 17.06 – 19.07:

11:00 – 20:00

Понеділок – вихідний.

 

Загальна вартість вхідного квитка на виставку «Хочу бути художником!» – 40 грн., пільгового квитка – 20 грн.

Пільговий вхід дійсний для учнів (старших 12 років), студентів, пенсіонерів за наявності відповідного документу. 

   

Безкоштовний вхід для дітей до 12 років, інвалідів 1-2 групи, військовослужбовців строкової служби, учасникам АТО, музейним працівникам, членам Спілки художників (за наявності посвідчення).

 

ЕКСКУРСІЇ:


Вартість екскурсійної путівки – 200 грн.

Екскурсія англійською мовою – 250 грн.

Безкоштовні екскурсії – вівторок, четвер о 18:00.

Довідки та замовлення екскурсії за телефоном:  067 247 21 96.