Харківський художній музей покаже радянських митців поза ідеологією

Із 26 грудня до 20 січня у Харківському художньому музеї (вул. Раднаркомівська, 9) триватиме виставка «ПОЗА ІДЕОЛОГІЄЮ. Радянське мистецтво з колекції Тетяни та Бориса Гриньових». До неї увійшли твори радянських художників, які позбавлені ідеологічного забарвлення.

 

Віктор Рижих. «Хокей» (1966, полотно, олія). Тут і далі – твори з виставки

 

Виставка складається з таких розділів: «Середовище», «(Не)радянська людина», «Художній протест», «Пошуки національнї ідентичності», «Повсякдення та радянський побут». Ось що про проект розповідають його організатори:

 

«Сьогодні очевидно, що радянське мистецтво було не лише засобом пропаганди комуністичної ідеології, але і водночас територією художнього спротиву, можливістю для художників втекти від нав’язливих образів сучасної їм дійсності. Так зване “офіційне мистецтво” співіснувало з неофіційним/андеграундним, і дуже часто ці художні практики були настільки близькі, що будь-які спроби сьогодні  розділити їх виглядають штучно та непереконливо. Єдиний шлях розібратися у природі цього складного культурного феномену - послідовне та грунтовне вивчення творчого спадку визначних українських художників ХХ століття, обставин їх життя та творчості. Але це можливо зробити лише за умови співпраці музеїв, дослідників-мистецтвознавців та приватних колекціонерів, що протягом останніх тридцяти років купували, зберігали та підтримували митців у досить складний перехідний історичний період, коли цікавість до творчості художників радянської доби була справою переважно найближчого кола друзів».

 

Зоя Лерман. «Батьківство» (1965, картон, олія)

 

Владислав Мамсиков. «Самовар» (1990, картон, олія)

 

Олександр Ануфрієв. «Чай» (1965, полотно, олія)

 

Художники, представлені в проекті «Поза ідеологією…»: Олександр Ануфрієв, Анатолій Асаба, Вудон Баклицький, Павло Бедзір, Генріета Левицька, Люсьєн Дульфан, Михайло Вайнштейн, Валерій Гегамян, Ігор Григор’єв, Олександр Дубовик, Василь Єрмілов, Віктор Ігуменцев, Борис Косарєв, Зиновій Кецало, Єлизавета Кремницька, Віталій Куликов, Акім Левич, Зоя Лерман, Микола Малишко, Іван Марчук, Владислав Мамсиков, Віктор Маринюк, Василь Мязін, Галина Неледва, Марія Примаченко, Віктор Павлов, Борис Рапопорт, Сергій Параджанов, Станіслав Сичов, Роман Сельський, Олег Соколов, Олександр Судаков, Федір Тетянич, Юрій Хіміч, Михайло Штейнберг, Юрій Щербатенко, Тетяна Яблонська, Людмила Ястреб. Куратори: Ольга Балашова, Галина Глеба, Ілля Заболотний.

 

Павло Бедзир. «Дерева» (1990, картон, авторська техніка)

 

Сергій Параджанов. Колаж (1980-ті, дерево, олія, папір)