Колекцію Ігоря Диченка передали Мистецькому Арсеналу

Унікальну мистецьку колекцію Ігоря Диченко подаровано народу України та передано «Мистецькому Арсеналу». Жест доброї волі здійснила її спадкоємиця та вдова колекціонера – Валерія Семенівна Вірська. У знак подяки 12 жовтня Президент України Петро Порошенко вручив Валерії Семенівні Орден княгині Ольги ІІІ ступеня.

 

 

До колекції Ігоря Диченко входять більше 500 творів, серед яких – роботи Каземира Малевича, Олександра Богомазова, Миколи Бойчука, Віктора Пальмова, Василя Єрмілова, Сальвадора Далі та інших. Відтепер за волею самого колекціонера вони зберігатимуться в фондах «Мистецького Арсеналу» і таким чином набудуть статусу частини Музейного фонду України.

 

Сальвадор Далі. Із серії ілюстрацій до твору Овідія «Мистецтво кохання» (1978)

 

«Пишаюся Вами, пишаюся вашим внеском і щедрим подарунком народові України. Впевнений, що, споглядаючи ці прекрасні твори, виросте не одне покоління українців. Вони справді матимуть доступ до безцінних робіт і зможуть сформуватися під їхнім впливом», ‒ виголосив під час урочистої церемонії Президент України Петро Порошенко.

 

«Передаючи цю колекцію  Україні, я виконую бажання мого чоловіка Ігоря Диченка. Він дуже любив  «Мистецький Арсенал» і хотів, щоб твори з його колекції зберігалися і експонувалися саме там, в Арсеналі. Я радію, що змогла це зробити, і впевнена, що це правильне рішення. Присвятивши все життя українській культурі, я знаю, чого варті ці твори, і наскільки вони сприятимуть зростанню молодих поколінь. Дуже дякую за цю високу нагороду і за те, що так тепло, по-сімейному поставилися до нас», ‒ сказала Валерія Семенівна Вірська.

 

Ігор Диченко. «Карнавал з п’ятьма персонажами» (2002)

 

«Валерія Семенівна Вірська є видатною людиною. Вона ‒ народна артистка України, шанований балетмейстер, поважний викладач і справжня зірка Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України імені Павла Вірського. Її життя наповнене красою та мистецтвом, воно саме по собі викликає захоплення і подив. Саме такі люди краще за інших розуміють, що ми залишаємо по собі слід не у коштовних забавках, а у добрій пам’яті нащадків. Її вчинок ‒ це не лише шляхетний вияв любові до Батьківщини та відданості українській культурі. Це приклад глибокої особистісної порядності та чистоти. Передаючи колекцію державі в особі «Мистецького Арсеналу», вона втілює волю свого покійного чоловіка Ігоря Диченка, який дуже любив наш музей і хотів, щоб зрештою його колекція належала Україні. Впевнена, що від сьогодні і через 100 років українці будуть із вдячністю згадувати цю видатну родину, цих відданих людей культури і мистецтва – Валерію Вірську та Ігоря Диченка. Сьогодні вони стали історичними постатями, нарівні з родинами Ханенків та Терещенків, які не лише зберегли для нащадків шедеври мистецтва, але й надали підстави пишатися своїми співвітчизниками. Я хочу привітати усю музейну спільноту із цією визначною подією, яка вже стала золотою сторінкою української історії та культури», – зазначила генеральний директор НКММК «Мистецький Арсенал» Наталія Заболотна.

 

Диченко Ігор Сергійович (19.12. 1946 – 24. 05. 2015) – мистецтвознавець, художник, колекціонер. Член НСХУ (з 1984 р.). Закінчив Київський художній інститут (1969 р.). Працював  у Центральному Державному архіві музею літератури і мистецтва України, викладачем історії мистецтва у Київському хореографічному училищі, з 1992 року – ст. н. с. Музею історії Києва. Організатор та учасник численних виставок та мистецьких акцій від 1970-х рр. У 1992-му заснував Міжнародний благодійний фонд. Автор дослідницьких праць про творчість видатних українських художників: Г. Нарбута, К. Піскорського, А. Петрицького, М. Бойчука, Л. Лозовського, В. Седляра, О. Богомазова, К. Малевича, В. Касіяна, М. Глущенка, Т. Яблонської, а також статей про творчість А. Павлової, В. Ніжинського, С. Лифаря, Л. Якобсона, Р. Нурієва, В. Малахова, Р. Поклітару.

 

Валерія Семенівна Вірська (Котляр) (29 жовтня 1930 р.) − народна артистка УРСР, артистка балету, викладач та балетмейстер, викладач Київського Національного університету культури та мистецтв, кавалер ордену «За заслуги» ІІІ ступеню.

 

Нагадаємо, із 20 серпня до 6 вересня в Мистецькому Арсеналі тривала виставка «Арлекін Іде…» за творами з колекції Ігоря Диченка.

 

Огляд проекту «Арлекін Іде…» від його спів-куратора Ігоря Оксаметного

 

Джерело: artarsenal.in.ua