Конкурс молодих українських художників «МУХі-2015» оголосив фіналістів

Оголошено фіналістів Конкурсу молодих українських художників «МУХі-2015». Цьогоріч його вчетверте організувала Марина Щербенко – куратор Боттега Галереї та Щербенко Арт Центру.

 

 

Шорт-ліст 10 художників-номінантів премії МУХі 2015 був відібраний із 350 заявок міжнародним складом експертної комісії, що спеціалізується в галузі сучасного мистецтва.

 

Імена фіналістів МУХі 2015:

 

Богдан Волинський (Харків)

Дар'я Кольцова (Київ)

Дана Косміна (Київ)

Оксана Пиж (Харків)

Антон Саєнко (Київ)

Андрій Сакун (Київ)

Борис Слажнєв (Київ)

група «Суповой Набор» (Петро Владіміров – Київ, Євген Королітов – Дніпропетровська обл.)

Ома Шу (Харків)

Ярина Шумська (Львів)

 

Міжнародна експертна комісія:

 

Тетяна Тумасьян – кураторка, галеристка, директорка Харківської муніципальної галереї.

Оксана Баршинова – історик мистецтва, старший науковий співробітник науково-дослідного відділу мистецтва ХХ – початку ХХІ століть Національного художнього музею України, кураторка.

Катерина Тейлор – менеджерка культурних проектів, засновниця Platform for Contemporary Art.

Надім Самман – куратор, співзасновник Import-Projects, редактор Near East Magazine.

Януш Балдига – художник, перформер, викладач, куратор «Днів мистецтва перформансу у Львові».

 

Марина Щербенко: «Перед сучасним молодим художником відкритий весь світ, він точно усвідомлює своє місце на початку шляху, можливості експериментувати, пробувати, трощити, знищувати старе, щоб створити своє, створити щось нове. Він бачить перед собою безмежний простір, який хоче заповнити і завоювати, маючи ідеалізм і амбіції, властиві молодості. Я бачу в такій позиції велику перспективу для сучасного мистецтва, для всього середовища. Але будемо сподіватися на те, що цей художник спирається на культурний архів, вже отриманий в школі, академії та у самоосвіті, який надасть можливість наповнити свою роботу й уникнути поверховості. Теми, що хвилюють молодого українського художника, це найчастіше головні теми країни – війна, агресія, політична неспроможність... Ці теми обрані ще й тому, що він працює для глядача, якого цілком просто уявляє і розуміє його очікування, але тут є великий ризик: рефлексуючи у своїй практиці для споживача, не створювати нічого нового, претендуючи на унікальність».

 

Катерина Тейлор: «В цілому, подані заявки вселяють надію на те, що сцена українського сучасного мистецтва може поповнитися новими іменами. Але це скоріше не відкриття століття, а молодь з потенціалом. Їм потрібно допомогти вийти за рамки свого знання і досвіду для того щоб стати цікавими і навчитися говорити мовою мистецтва. Все ще багато візуальних робіт, заплутаних концепцій, гонитва за гучними темами. Мало досліджень. Я б рекомендувала всім авторам більше вивчати світовий досвід, але не для того, щоб копіювати його, не дивлячись, а скоріше використовувати його як каркас для своїх досліджень. Теми, які не обов'язково повинні бути, скажімо, про війну або соціальну проблематику. Скоріше, художник повинен бути достатньо сміливий для того, щоб працювати з більш вузькими локальними або персональними темами; більш вільний, щоб висловлювати думки в нетрадиційних медіа; і виразно готовий глибоко і довго вивчати тему дослідження, щоб сказати нове слово у світі, де вже все сказано про все».

 

Оксана Баршинова: «Мені здається, що незважаючи на різницю в експертних думках, ми в результаті отримали дуже цікавий і різноманітний список фіналістів. Їхні твори представляють ті медіа, в яких найбільш продуктивно працюють сучасні українські художники. Моє спостереження в процесі відбору: багато робіт на тему війни, але немає жодного дійсно сильного висловлювання. Все досить однозначно, з пропагандистською прямотою».

 

Проект МУХi створено у 2009 році за ініціативою Марини Щербенко, засновниці та кураторки Bottega Gallery і Shcherbenko Art Centre. Завданням проекту є допомогти заявити про себе творчим особистостям, молодим митцям, які прагнуть розвиватися, підхоплюють найновіші світові тенденції, активно продукують власні оригінальні ідеї та задуми. Принципово важливим для проекту є відкриття нових імен в українському молодому мистецтві. Згідно з правилами, номінанти МУХi 2009-2012 не можуть брати участь у конкурсі вдруге.

 

Деталі конкурсу – на його офіційному сайті та сторінці в Facebook