Конкурс “Радіодрама UA/UK” відроджує жанр радіоп’єси

Конкурс, організований Британською Радою та Українським радіо у партнерстві з Мистецьким арсеналом, пропонує письменникам спробувати свої сили у жанрі радіодрами. Твір переможця почують cотні тисяч українських радіослухачів.


Перші радіодрами в Україні датовані 1930-ми роками, коли радіомовлення поряд із літературою було потужним інструментом пропаганди. У Радянському Союзі радіопостановки називалися «театр перед мікрофоном» і відбувалися спершу у прямому ефірі, а згодом йшли у записі. Зараз в Україні найчастіше роблять інсценізації за мотивами художньої прози. Проте радіодрама є жанром неактуальним, нетрендовим. У ньому майже не працюють молоді письменники, а нові роботи створюються без урахування світових тенденцій.

 

Зображення надане організаторами

 

Спільний британсько-український конкурс сприятиме розвитку жанру радіодрами в Україні. П’єса переможця/ниці буде поставлена та зазвучить в ефірі Українського радіо у січні 2019 року. Автор/ка найкращої радіоп’єси отримає грошову винагороду у розмірі 25,000 грн.

Для участі у конкурсі потрібно заповнити онлайн-форму. В онлайн-формі необхідно прикріпити текст та синопсис п’єси у pdf чи doc форматі.  Радіоп’єса має бути написана українською мовою обсягом до 20 тисяч знаків із пробілами.

 

Пропонуємо вашій увазі поради з написання радіоп’єс від BBC World Drama.

 

Прийом робіт триватиме з 25 квітня до 30 червня 2018 року включно.

 

Переможця визначить журі, до якого увійдуть представники Українського Радіо, Мистецького арсеналу, Rockethouse, вітчизняні літературні та театральні експерти.

 

Наприкінці вересня 2018 року для учасників, чиї твори потраплять до короткого списку конкурсу, британська авторка радіоп’єс для BBC Radio 3 і Radio 4 Франсес Бірнз проведе майстерню. Протягом тижня письменники працюватимуть над своїми рукописами під її менторством та дізнаватимуться професійні секрети та нюанси роботи у цьому жанрі. 

 

Пізніше для постановників та продюсерів Українського радіо та інших радіостанцій і онлайн-платформ, які працюють або бажають працювати із жанром радіодрами, британська продакшен-компанія Rockethouse проведе тренінг щодо особливостей постановки радіоп’єс, роботи з акторами, вибору звукових ефектів, музичного супроводу, а також промотування творів серед радіослухачів. Умови участі у тренінгу та дати проведення будуть оголошені влітку на ресурсах Українського радіо, Британської Ради та Мистецького арсеналу.

 

“Британський письменник Стівен Ваятт, який створив, серед іншого, радіоаптації “Талановитого Містера Ріплі” та “Божественної комедії” для BBC, сказав, що радіоп’єса відбувається у вашій голові, а не перед очима. Це саме те, що наділяє її надзвичайною свободою – так само її автора та слухача. Ми запрошуємо і досвідчених авторів, і початківців надсилати історії, які переосмислюватимуть резонуючі явища та процеси у нашому суспільстві, даватимуть новий погляд на щоденні виклики. Жанр радіодрами відкриває надзвичайні можливості як для розвитку творчого розвитку автора, так й донесення його ідей слухачам по всій країні”, – коментує Даша Стокоз, менеджерка літературної програми Британської Ради в Україні.