Крізь призму часу: як історія знаходить людське обличчя

Скільки б років після випускного в університеті не минуло, слово «лекція» нагадує одне: сонна аудиторія, викладач нерозбірливо бубонить щось собі під ніс, десь дзижчить муха, а студенти навіть не соромляться заснути за партою.

 

Але не так давно Лекторій Призма запустив авторський курс лекцій з новітньої історії. Сам курс недарма отримав назву «Більше, ніж історія», адже тут слухачі не тільки вивчають причини і наслідки різних подій, а й стають активними учасниками створення нової освітньої культури в Україні. Культури, де змінюється уявлення про те, що історія – це добірка сухих та нецікавих фактів навпроти дат.

 

 

«Розуміння історії – важливий аспект свободи. Свободи мислити, аналізувати і відрізняти правдиву інформацію від маніпуляцій масовою свідомістю», – пояснює засновник Лекторію Олександра Нікітіна: «До того ж, це і вкрай цікаво! Розуміти, що історичні особистості – це звичайні люди, які творили історію. Зі своїми особливостями та слабкостями. І ось, ти вже дивишся на короля Франції Людовіка XVI і бачиш не просто обличчя на бляклій картинці, а чоловіка, якого згубила любов до сиру, гроші та яскрава зовнішність. А постать жінки в історії! Це ж темна сторона днів, що минули.  

 

У процесі розробки курсу ми часто залучали спеціалістів-істориків, підіймали історичні документи і спогади про людей та різні події, що визначили епоху. Все для того, щоб історія набула людської подоби».

 

Під час лекції Лекторію Призма


Кожна лекція цього курсу – подорож, адже на кожній зустрічі відбувається занурення в окремий хронологічний період, де лектор, а за сумісництвом ще й кандидат історичних наук з 15-річним досвідом у цікавому викладанні, Тетяна Григор'єва демонструє справжній зріз часу. Кожен часовий проміжок розглядається з різних позицій: що відбувалося на політичній карті світу, а що – на полотні художника. Яке наукове відкриття відбулося, і які події могли спровокувати собою глобальні зміни. Адже не існує подій, які не несуть наслідків. Скрізь прослідковується взаємозв’язок – такий собі ефект метелика.

 

Викладачка Лекторію Призма кандидат історичних наук Тетяна Григор'єва 

 

Особливу увагу Лекторій приділяє залученню молоді до вивчення та розуміння історії та ролі людини у ній. Адже саме сучасна молодь стане у майбутньому лідерами думок. Так, навесні Лекторій провів конкурс серед київських юнаків та дівчат, який підтримав і міський голова Віталій Кличко. Він записав відеозвернення із пропозицією викласти письмово ідеї на тему, як витратити 1 мільйон доларів на користь країни. Відгукнулося чимало юних киян, які презентували свої концепції розвитку міста та унікальні проекти, реалізація яких дозволить творити історію тут і зараз.

 

Засновниця ArtUkraine Gallery Наталія Заболотна та засновниця Лекторію Олександра Нікітіна

 

Бо історія – це не про дні, що минули, і не про людей, яких вже нема. Історія – це про тебе. Саме ти пишеш історію для майбутніх поколінь, твоя думка важлива, а твої ідеї мають значення і обов’язково будуть почуті. 

 

Джессі Оуенс — переможець змагань з бігу на 100 метрів на Олімпійських іграх 1936 року

 

У середу, 26 квітня, у рамках Лекторію Призма в Art Ukraine Gallery (м. Київ, вул. Грушевского, 9-А) відбудеться лекція "Третій рейх та тріумф пропаганди (1935-1939)". Детальніше

 

Фейсбук