Крок до сучасності: трансавангард у НХМУ

Цієї суботи, 29 жовтня, о 17.00 відбудеться презентація нового цінного поповнення колекції сучасного мистецтва Національного художнього музею України. В одне з найцінніших державних художніх зібрань увійде картина під назвою "Цар-риба" відомої української художниці, яскравої представниці українського трансавангарду Валерії Трубіної. Роботу представлять сама художниця, співробітники НХМУ — генеральний директор Юлія Литвинець і завідувачка науково-дослідним відділом мистецтва ХХ  початку XXI століть Оксана Баршинова, а також директор і куратор Щербенко Арт Центру Марина Щербенко.

 

Фрагмент роботи "Цар-риба" Валерії Трубіної​
​​​​

Картина "Цар-риба" була створена в 1989 році, під час навчання Валерії Трубіної в Київському державному художньому інституті. Саме в цей період мисткиня долучилася до кола митців майбутнього об'єднання "Паризька комуна". Незабаром після його розпаду художниця емігрувала до Великобританії, а потім до США. Роботи кінця 80-х  90-х років Валерії Трубіної зберігалися і продовжують зберігатися в колекціях українських галерей, значна частина яких —  у зібраннях Боттега Галереї і Щербенко Арт Центру, керованих Мариною Щербенко. У їх числі й "Цар-риба" —  знакова картина своєї епохи, насичена глибоким символізмом і тонким відчуттям прийдешніх змін.

 

"Як галерист і куратор, я постійно звертаюся до творчості Валерії Трубіної, починаючи з 2007 року, спочатку в ході роботи Боттега Галереї, а потім —  і Щербенко Арт Центру. За цей час я була спостерігачем творчого шляху, динамічної та хвилюючої подорожі, в яку вирушаєш разом з автором, лише поглянувши на її роботи. Я рада підтримати рішення Валерії передати роботу "Цар-риба"", —  пояснює Марина Щербенко.

 

Картина вже виставлялася у стінах НХМУ в рамках кураторського проекту "Українська Нова хвиля. Живопис, фото, відео другої половини 80-х — початку 90-х років ", і тепер знову буде представлена ​​відвідувачам музею: "Це робота музейного рівня. НХМУ – гідне місце для неї. Я рада, що вона знайшла свій дім саме тут, а не в приватній колекції, адже тепер вона буде доступна широкій аудиторії. Це стало можливим як завдяки Оксані Баршиновій, з якої ми вже давно домовлялися про передачу однією з моїх ключових робіт в колекцію музею, так і Марині Щербенко, з якою ми співпрацюємо ось уже 9 років, і яка зберігала цю роботу та посприяла цій події", – коментує Валерія Трубіна.

 

Юлія Литвинець, директор НХМУ, акцентує увагу на значенні події: "Національний художній музей України, не зважаючи на свою традиційність, прикладає максимум зусиль для поповнення колекції саме сучасного мистецтва. Робота Валерії Трубіної "Цар-риба" є знаковою та ключовою для мистецьких процесів кінця 1980-х – початку 1990-х років і займе почесне місце в експозиції музею".

 

Відвідувачі Національного художнього музею України матимуть змогу побачити картину "Цар-риба" протягом місяця.