Масштабний форум познайомить Закарпаття з культурою Слобожанщини
Найцікавіші соціокультурні проекти та явища Слобожанщини презентують 15-29 травня в Ужгороді та Мукачевому на мультидисциплінарному форумі “СлободаКульт”. 100 подій протягом двох тижнів (вхід на всі події – відкритий), близько 150 учасників та учасниць і півтора року підготовки – так виглядає форум у цифрах.
Програми форуму складені таким чином, щоб кожен та кожна знайшли для себе низку цікавих подій, говорять організаторки. Усього програм шість: Візуально-перфомативна, Музично-театральна, Літературно-дискусійна, Кінематографічна, Модна і, окремо, Дитяча.
Проект організовано благодійним фондом Dofa.Fund за підтримки МФ “Відродження”, Посольства США в Україні та Програми ґрантів Harald Binder Cultural Enterprises.
Культурний спротив та налагоджування мостів: для чого потрібен “СлободаКульт”
Чотири роки тому на Харківщині проросійські сили не змогли реалізувати донецько-луганський сценарій “народних республік”. На думку багатьох, однією з причин того, що “ХНР не пройшла” був потужний культурний спротив, розвинені громадські зв’язки та активна включеність регіону у загальноукраїнський культурний контекст.
Фото: Фестиваль ленд-арту в Могриці
Разом із тим, навколо Слобожанщини в цілому, й Харкова зокрема в Україні досі існують численні міфи та потужні стереотипи – розвінчати їх та налагодити сталі міжрегіональні зв’язки й культурний туризм і покликаний форум “СлободаКульт”.
“Одна з ідей форуму – затягнути країну мережею, або, швидше, мереживом приватних стосунків і вражень людей одне від одного й від іншого регіону, дати їм можливість спільно створювати і спільно приймати культурний продукт. Коли ти пам’ятаєш, як у якомусь місті ти пив на вулиці вранішню каву і говорив з приємними людьми – воно (місто) стає частиною і твоєї приватної історії, ти вже так легко його не віддаси, – говорить керівниця проектів, співзасновниця Dofa.Fund Ольга Сагайдак. – Ми пропонуємо відвідувачам не просто “помилуватися мистецтвом”, ми їх мистецькими засобами провокуємо до розмови, обговорення – спільного, відмінного, цінного, небезпечного, минулого і майбутнього”.
Читати також: У рамках “СлободиКульт” на Закарпатті пройде 9 арт-виставок
Форум представляє не лише Харків, а й увесь регіон в цілому: Харківську область, частини Сумщини, Луганщини та Донеччини, нагадуючи українцям, що таке Слобожанщина та які її соціокультурні особливості.
“Окрім того, що регіони мало знають одне про одного, вони мало знають і про себе самих, навіть не пам’ятають точно, де їхні історичні межі, – говорить кураторка Літературно-дискусійної програми форуму Тетяна Пилипчук. – У більшості наших міст є проблема чіткої самоідентифікації, концепції міста. Подекуди щоб зрозуміти себе – варто спробувати розповісти про себе.
Концептуально форум багато в чому побудований навколо ідеї пошуку “П’ятого Харкова”, сформульованої ще минулого сторіччя Юрієм Шевельовим. Розповідаючи про себе закарпатцям та іншій Україні, ми більше зрозуміємо, який Харків, яку Слобожанщину ми прагнемо будувати”.
Костянтин Зоркін. Перформанс в Art Ukraine Gallery в рамках проекту «Більше ніж скульптура»
Зображення надане митцем
В Україні, говорить координаторка проекту Юлія Грубріна, культурний туризм розвинений дуже слабко: “Люди добре розуміють, для чого їхати в регіони, де є гори чи море, для чого – в столицю. А питаєш: “Як часто ви буваєте у Харкові?” – і людина дивується: “А для чого?”. Але ж туризм – це не лише природа та архітектура. Це ще події, люди та інституції. Ми хочемо привчити українців їздити Україною”.
Команда проекту на власному досвіді переконалася: одна з проблем слабкого взаємозв’язку між регіонами – транспортне сполучення. А ще – слабка увага національних ЗМІ до регіональних культурних подій та явищ.
Ольга Сагайдак розповідає, що на відкритті форуму будуть голови Харківської та Закарпатської ОДА і міністр культури Євген Нищук. Переконана – для них також важливими є питання і транспортного, й інформаційного сполучення регіонів, а, отже, форум зможе привернути увагу й до цих питань.
“Це вже четвертий форум, який ми робимо задля знайомства України – з Україною, – говорить Ольга. – Ми намагаємося створити підѓрунтя для появи культурної політики держави, яка б базувалася на цінності людського різноманіття, не просто на збереженні спадщини – а на заохоченні інновацій. Держава повинна системно підтримувати культурні інституції різних форм (державні та недержавні). Два “ДонКульти” (у Києві та Львові) та “ГаліціяКульт” (у Харкові) показали нам, як усе це працює: чим більше люди знають один про одного – тим менше застережень і тим більше прагнення співпраці”.
Принциповим завданням команди форуму було створити широку дитячу програму. Тут є і родинний “СковородаФест”, присвячений “філософу серця й доріг” Григорію Сковороді, й інноваційні “Наукові пікніки”, і справжні кураторські екскурсії для глядачів 5-7 років, вистава, створена дітьми з Мукачево і режисерами з Харкова й багато іншого.
Фото: Aza Nizi Maza
“Форум роблять люди натхненні і трохи романтичні, але не наївні, – говорить координаторка дитячої програми Ірина Магдиш. – Навряд чи ми поміняємо кардинально світогляд дорослих учасників. Натомість, працюючи з дітьми, ми маємо шанс залити кілька відер цементу в фундамент, який не дасть цій країні роз'їхатися по швах. Цій країні аж горить як потрібна система освіти (від початкової до вищої) в сфері культури і мистецтв, яка навчить критично мислити і закладе основи емоційного інтелекту”.
Дві імперії, або “Форум контрабандистів”: чому Ужгород та Мукачево
Проекти Dofa.Fund орієнтовані на взаємне пізнання регіонів, географічно протилежних один до одного. “Рано чи пізно ми, звісно, залишимо “пограниччя” і “спустимося” в центр, – говорить Ольга Сагайдак. – Але сьогодні нам важливо розповісти про регіони саме з цією межовою специфікою. Сьогодні на прикордоннях відбуваються речі як надихаючі, так і небезпечні”.
Закарпаття і Слобожанщина – дуже різні регіони з дуже схожим “базовим набором”, вважають куратори проекту.
“Ми жартували, що треба провести Форум контрабандистів і ділитися досвідом, – говорить координаторка “СлободиКульт” на Закарпатті Галина Танай. – Обидва прикордонні, обидва – колишні частини величезних імперій, обидва, на щастя, мультиетнічні, мультиконфесійні, багатомовні, обидва – з відчуттям якоїсь “особливої долі”. Ми шукаємо, як трансформувати відмінне – в спільне і що це може дати в потенції розвитку всієї країни”.
Форум “СлободаКульт” у цифрах це:
- 150 учасників та учасниць (окрім Слобожанщини та Закарпаття також із Галичини, Київщини, Полтавщини);
- 100 подій, вхід на усі – вільний. Зокрема: 20 зустрічей і дискусій, 15 концертів і вистав;
- 15 кінопоказів із обговореннями, 9 виставок, один модний показ та фестиваль “Сковородафст” для всієї родини.