Майстерня Іллі Кабакова стала частиною Третьяковської галереї

Незадовго до відкриття в Новій Третьяковці ретроспективної виставки Іллі та Емілії Кабакових «У майбутнє візьмуть не всіх» художники вирішили передати музею легендарну майстерню. Із початку 1970-х по кінець 1980-х рр. майстерня Іллі Кабакова, що знаходиться на горищі будинку страхової організації «Росія» за адресою Сретенський бульвар, 6/1, була одним із найважливіших центрів неофіційної художньої Москви. «…Клімат співдружності був дуже характерним для стилю життя цих художників, поетів, джазменів, письменників, які, немов випадково, зустрічалися в одному прошарку», – писав Ілля Кабаков, маючи на увазі атмосферу своєї студії.

 

У 1989 році художник поїхав працювати закордон, братство розпалося не витримавши випробування свободою й конкуренцією, що визнають усі очевидці та учасники. Проте майстерня зберегла свою привабливість і атмосферу – із подачі та благословення Кабакова у ній розташувався Інститут проблем сучасного мистецтва (ИПСИ) під керівництвом Йосифа Бакштейна, який також часто відвідував майстерню в 70-х рр.

Майстерня Іллі Кабакова на Сретенському бульварі в Москві. © Фонд Игоря Макаревича. Музей современного искусства «Гараж»

Фото:  www.theartnewspaper.ru  


 «Ми вирішили передати майстерню Іллі Третьяковській галереї, оскільки нам дуже хотілося її зберегти як місце, де в 70-80-х збиралися художники, і де відбувалося щось важливе. Чому саме Третьяковська галерея? Вона зараз дуже змінилась. Звісно, завдяки її директорці, Зельфірі Трегуловій, яка повністю перебудувала цю стару машину», – розповіла The Art Newspaper Емілія Кабакова. За її словами, простір не стане меморіальним і це місце не буде музеєм Іллі Кабакова, хоча й цей варіант пропонувався. Інститут проблем сучасного мистецтва переїде в сусіднє приміщення.


У майстерні планують зробити доступною документацію концептуального мистецтва 1970-1980-х, книги й документи. Окрім того, Кабакови дарують кілька робіт, які були створені тут. «Оригіналів уже немає, але були зроблені авторські повтори. Це дві «білі» картини» – «Людина і будиночок» і «Бердянська коса» і інсталяція «16 мотузок». Вони знаходитимуться там постійно. У Третьяковській галереї вже є роботи Іллі, ми теж раніше дарували деякі речі, тож експозицію майстерні можна буде змінювати», – уточнює Емілія Кабакова.


Щодо виставкової програми – експозиції будуть стилістично подібні на квартирні та студійні виставки. «Робота не обов'язково має бути повішена на стіну. Якщо це виставка молодого художника, принеси стільки картин та об'єктів, скільки тут може розміститися, і розстав їх – нехай люди приходять сюди, обговорюють, влаштовують вечори й зустрічі. Ми хочемо повторити атмосферу – вона, звісно, ностальгійна, але все ж таки актуальна й сьогодні», – сказала Емілія.


Це вже не перша новина про розширення Третьяковської галереї за останні кілька місяців – раніше стало відомо, що до музею приєднано особняк мецената Степана Рябушинського на Малій Нікітській вулиці і йому повністю передадуть будівлю Центрального будинку художника, яким займається лауреат Пріцкеровської премії Рем Колхас.

 

Джерело: www.theartnewspaper.ru