Митці та ЮНІСЕФ створили спільний проект про долі дітей-переселенців
9 грудня у «Мистецькому арсеналі» відкрилася масштабна виставка «Як тебе звати?», присвячена соціальній інтеграції та адаптації сімей ВПО та їхніх дітей як основи для розбудови миру в Україні. Організатори заходу — Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, медіа група StarLightMedia, FILM.UA Group та Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький арсенал». Куратор виставки — Катерина Тейлор, куратор програми подій — Дар’я Кольцова.
Виставка «Як тебе звати?» не лише за допомогою документальних фактів показує, у яких обставинах опинилися люди, але й за допомогою художніх проектів занурює глядача в атмосферу. Художники, які представлені в проекті, працюють з темою Сходу України і особистісної кризи. Через персональні історії своїх героїв вони говорять про проблеми, які торкнулися кожного, заохочуючи емпатію і гуманність.
«Цільова аудиторія виставки – це кожен українець. Ми хочемо побачити тих, кому довелося пережити переїзд і тих, хто живе в містах, які приймають переселенців. Тих, хто відкритий і тих, хто не готовий до діалогу. Адже ми віримо, що територія мистецтва – саме те місце, де цей діалог може початися, – розповідає куратор виставки Катерина Тейлор. – Ми поговоримо з психологами і соціологами, художниками і, звісно, із самими дітьми. Ми спробуємо знайти для них зони комфорту та інтересу. Наші художники будуть разом з ними створювати малюнки і архітектурні об'єкти. За допомогою мистецтва ми будемо шукати відповіді на питання психологічної реабілітації».
«Найсумніше, що більше за всіх у конфліктах страждають саме діти. Допомогти їм подолати страх та розгубленість та повернутися до нормального життя – наша спільна відповідальність», – коментує ініціативу Джованна Барберіс, Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні.
Експозиція побудована таким чином, щоб познайомити глядача з етапами, які довелося пройти переселенцям. Це покинення власної домівки, дорога в невідоме, ностальгія за звичним укладом життя і новий побут. Підсумком виставки стає зал творення і дитячої творчості. Будуть представлені зокрема спеціальні проекти культурної платформи «Ізоляція», ініціатив «Культура Медіальна» і «Одисея Донбас», а також масштабні інсталяції Сергія Петлюка і Маші Куликовської.
Серед міжнародних учасників виставки – Річард Енсетт, британський фотограф, автор фотографічної серії «Мати і дитя», який також представить свої нові роботи; Марк Уїлкінсон – режисер фільму «Bon Voyage», який отримав приз журі на фестивалі Palm Springs International Shortfilm Festival 2016.
Виставка буде супроводжуватися зустрічами і розмовами, фільмами і сценічними постановками. Зокрема, Одеський міжнародний кінофестиваль представить переможця Берлінського кінофестивалю 2016 «Море у вогні» Джанфранко Розі – фільм про життя італійського острова Лампедуза, який став перевалочним пунктом для біженців з країн Північної Африки. Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA підготував окрему програму фільмів на тему міграції.