Музей Гончара представив роботи маловідомої народної майстрині Марії Нелеп
6 березня Музей Івана Гончар представив виставку малярських робіт народної художниці Марії Яківни Нелеп (1929–2005).
Феномен творчості української майстрині Марії Нелеп суголосний таким відомим світовим іменам майстрів наївного малярства, як Катерина Білокур, Ганна Шабатура, Никифор Дровняк, Іван Генералич, Ніко Піросманішвілі та інші.
Марія Нелеп. Квіти на столі, 1985
Усі зображення надано музеїм Івана Гончара
Марія Нелеп (у дівоцтві – Косогон) народилася в с.Обухові на Київщині, у багатодітній родині. Вона зазнала важких років голодоморів 1933 та 1947 років, сирітства, тяжкої праці в колгоспі. У 1950-х роках Марія полишила обухівський край і вирушила до Києва. Там працювала у наймах, згодом влаштувалася на будівництво, якому віддала 36 років життя.
Любов до малювання Марія Яківна виявила ще змалку. «Малювать так хотілося, – згадувала вона, – а олівців та паперу не було за що купити!» Тож виводила образи прутиком по мокрому піску, вуглинкою на дощечці. Часто вона спостерігала за матір’ю, як та садила навколо хати квіти, а коли вони розквітали, мати замальовувала їх і майстерно вишивала на рушниках. Маленька Марійка роздивлялася і народні картини, що висіли у хаті; мріяла навчитися писати, щоб надіслати тітці до Києва листа з проханням купити їй паперу та олівців. Та доля готувала їй власні випробування, а дитячі мрії відкладалися надовго, аж до 1970-х років.
Марія Нелеп. Сільське дворище
Незнана широкому загалу Марія Нелеп, доглядаючи за хворим сином, тихо і натхненно працювала у своїй міській квартирі, плідно створюючи шедеври наївного малярства. З-під її саморобного пензля на фанерних дощечках, склі, картоні чи не щоденно з’являлися багатоплощинні композиції. Квіти, сільські хати, охайні дворища, церкви, люди, краєвиди обухівського краю з характерними пагорбами, долинами, байраками, річками, – такі сюжети її картин, сповнені особливою щирістю, наївністю, емоційною виразністю. У своїх творах вона прагнула якомога більше розповісти про значимі епізоди власного життя і життя односельців, доповнюючи зображення розлогими написами-розповідями, створюючи таким чином своєрідний літопис рідного села.
В останні роки життя мисткинею опікувався Музей Івана Гончара. Результатом такої співпраці стало збереження її творчої спадщини і створення унікальної фондової збірки у понад 400 картин.
Тож унікальний спадок невідомої широкому загалу майстрині вперше розгортається в музейній галереї, де буде представлено 66 її творів. Виставка відбувається у рамках щорічного проекту "Наївний квітень".
Марія Нелеп. Нелеп М.Я. з сином Володьою і з чоловіком Петром, 2004
Виставка супроводжується освітньою програмою – тематичними лекціями-екскурсіями з інтерактивними заняттями для поглибленого вивчення особливостей наївного малярства та проникнення у таїну творчого феномену Марії Нелеп.
Виставка триватиме до 30 квітня 2018 року.