Музей української діаспори представить виставку «Дарую Києву. Серж Лифар»

22 грудня в Музеї української діаспори відкриється виставка «Дарую Києву. Серж Лифар».

 

Один із найвидатніших танцівників і хореографів XX століття Сергій Михайлович Лифар, який народився у Києві, завжди мріяв повернутися до рідного міста. 

Сьогодні це повернення відбувається через унікальні подарунки. 

 

Серж Лифар

 
Згідно з волею Сержа Лифаря, значна частина колекції його бібліотеки (817 одиниць) була передана до Києва із Швейцарії майже двадцять років тому і зберігається в Публічній бібліотеці ім. Лесі Українки для дорослих м. Києва.

Нині завдяки спільним зусиллям Міністерства культури України, Міністерства закордонних справ України (зокрема, Посольства України в Швейцарській Конфедерації), Департаменту культури Київської міської державної адміністрації та відповідно до заповіту вдови митця графині Інги-Лізи Ахлєфєльд-Лаурвіг місто отримало ще близько 1700 різних книг, аркушів та зошитів з особистого архіву Сержа Лифаря (14 скринь).

 

Серж Лифар

Вагому долю зібрання складають книги і рукописи унікальної історичної та мистецької ваги, які увійдуть у золотий фонд культурної спадщини України. Це, зокрема, видання з особистої колекції Сержа Лифаря: стародруки ХVII–XVIII століть, прижиттєві видання класиків світової літератури: О.Пушкіна, Є.Баратинського, О.Блока, З.Гіппіус, а також рукописи творів Д. Мережковського. Одним із найцікавіших експонатів є рідкісна книга «Чигиринський Кобзар і Гайдамаки», видана в 1844 році в Петербурзі, – друге прижиттєве видання творів Т.Шевченка. Ще однією окрасою колекції є Паризькі видання праць самого Сержа Лифаря різних років, авторський примірник автобіографічної книги Сержа Лифаря «Страдные годы» у трьох томах, а також два авторські макети книг «Дягилев» і «С Дягилевым». 

Вінцем цієї непростої багаторічної роботи стане презентація в Музеї української діаспори виставки «Дарую Києву. Серж Лифар», на якій широкому загалу будуть представлені вибрані найцікавіші експонати з приватної колекції митця. 

 

Серж Лифар

Цей проект, безперечно, стане визначною подією в культурному житті нашого міста та надасть значний імпульс для подальшого увічнення пам'яті видатного киянина Сержа Лифаря – створення в Києві його Музею.

Для широкого загалу виставка «Дарую Києву. Серж Лифар» буде доступна для перегляду з 22 грудня 2017 року. Триватиме проект в Музеї української діаспори до 25 березня 2018 року.

 

 

* * *

Серж Лифар (1905–1986) – видатний артист балету, балетмейстер, педагог, дослідник хореографічного мистецт­­ва, публіцист, театрально-громадський діяч. Реформатор європейського балетного мистецтва, засновник неокласичного напрямку в світіт хореографії, який продовжили його учні М. Бежар та Р. Петі. Оригін, інтерпретатор класичної спадщини. 

 

Від 1923 року жив у Франції. Відтоді до 1929 був солісом трупи «Російський балет» С. Дягілєва, де виконував головні партії в балетах «Аполлон Мусагет», «Петрушка» І. Стравин­­ського, «Блудний син» С. Про­­коф’єва. Як балетмейстер де­­бютував у «Російському балеті» С. Дягілєва своєю версією балету-пантоміми «Байка про Лисицю, Півня, Кота та Барана» І. Стравинського (1929). Після смерті Дягілєва запрошений до театру «Ґранд-Опера» (Париж) та незабаром очолює балетну трупу цього театру. 

 

Як балетмейстер-постановник працював у багатьох країнах світу. У Парижі: від 1947 – засновник і директор Інститутуту хореогафії при театрі Ґарньє. 1951 відновив Національну академію музики і танцю. Від 1955 викладав курс історії і теорії танцю в Університеті Сорбонни, розробив свою систему підготовки артистів балету. 1958 заснував і очолив Паризький університет танцю.