На Книжковому Арсеналі розкажуть все про сучасні українські шрифти

Вже третій рік поспіль студія "Арт і Я" збирає друзів, каліграфів, дизайнерів та усіх небайдужих до шрифтового мистецтва на фестивалі Книжковий Арсенал. Цього року студія святкує 5-річчя, тож підготувала особливу програму для всіх, хто завітає до Арсеналу 17‒21 травня. З цієї нагоди, організатори вирішили висвітлити не лише тему каліграфії, а і українського шрифтового дизайну, що вартий особливої уваги.

 

Усі зображення надано організаторами

 

Адже від писемності залежить мислення як окремої людини, так і покоління. Форми літер передають настрій епохи, темп її розвитку. Крім того, професійні та побутові запитання в пошуках вдалого відтворення тексту: "з яким шрифтом надрукувати книжку або оформити сайт?", "яким стилем письма передати емоцію?" — виникають постійно.

 

 

"Особливо гостро ці запитання постають при роботі з кирилицею. Останні кілька століть в нашому просторі відбувався її занепад. Це пов’язано з Петровськими реформами у XVIII ст. та намаганням зробити кириличну літеру схожою на латиницю. Звісно, в ті часи хотіли як краще, але в результаті отримали кирилицю, що стала складніше прочитуватися та значно програвати поруч з колегами, зі своєю схожістю на паркан. Таким чином і рукописний шрифт поступово перетворювався на артефакт.

 

Проте, зараз на наших очах відбувається процес еволюції форм рідних літер, відродження досвіду попередніх поколінь, створення нових сучасних варіантів абеток. І ми можемо брати в тому участь", — розповідають організатори.

 

 

На цьогорічному Книжковому Арсеналі студія "Арт і Я" обіцяє через експозицію та майстерню "Живий шрифт" відтворити еволюцію "тіла" українських літер, розкрити можливості сучасної кириличної каліграфії та покажемо останні набірні шрифти від українських дизайнерів. Команда також готує спеціальні видання –– каталог кириличних шрифтів, а також навчальні посібники з написання кириличних абеток сучасними каліграфічними інструментами.

 

 

До участі запрошені каліграфи та шрифтові дизайнери Василь та Вероніка Чебаник, Олексій Чекаль, Вікторія та Віталіна Лопухіни, Андрій Шевченко, Дмитро Растворцев, Кирило Ткачов, Наталія та Олександр Ком’яхови, Ольга та Марія Шпак, Закентій Горобйов, Тарас Макар, Дмитро Яринич, Анна Єгорова та інші.

 

ПРОГРАМА

 

17.05 СЕРЕДА

 

16.00‒16.45 Зал мальованих історій 

Лекція Олексія Чекаля "Каліграфічна спадщина Сковороди на роздоріжжі: між європейським та слов'янським скорописом XVIII століття"

Лекція каліграфа-мандрівника Олексія Чекаля присвячена рукописній традиції 17-18 століття на прикладі спадщини Григорія Сковороди. Буде розглянутий вплив на український скоропис грецьких та латинських курсивів. Як переписували підручники студенти Києво-Могилянської Академії? Як писали привілеї на різних мовах козацькі писарі? І як графічну спадщину українського бароко можна використовувати у сучасних дизайнерських проектах? Буде представлена ​​серія каліграфічних плакатів для музею Сквороди та шрифтовой проект на основі почерку великого українського філософа-мандрівника.

 

20.00-20.45 Зал "Живий шрифт"

Відкриття виставки українського шрифту та каліграфії від майстрів та студентів студії "Арт і Я"

 

18.05 ЧЕТВЕР

 

15.00‒15.45  Зал мальованих історій

Лекція Вероніки Чебаник "Як приборкати браш-пен" із нагоди виходу прописів "Браш-пен в різних стилях каліграфії"  

Браш-пен — симбіоз пензля та авторучки, який прийшов до нас з китайської каліграфії. Сьогодні, це  найпопупулярніший інструмент каліграфа і багатьох дизайнерів, які використовують його у створенні летерингу, логотипів, принтів.

Школа "Арт і Я" розробила серію прописів, адаптувавши класичні стилі каліграфії для браш-пену. На лекції автор видання Вероніка Чебаник розкаже про можливості та базові принципи роботи з цим інструментом.

 

16.00‒17.30 Зал "Живий шрифт"

Майстер-клас Вероніки Чебаник "Українська скорописна абетка"

Скоропис вид історичного письма, який був розповсюджений в письмових документах XVIII ст, але активно використовується в сучасній каліграфії. Йому притаманна дрібна та вільна літера, яку оздоблювали виносними елементами та декоративними розчерками. На майстер-класі участники зможуть відчути справжню пластику пера, пропишуть абетку та матимуть можливість знайти власну форму скорописної літери. Вероніка Чебаник проводить найпопулярніші курси в Україні з базової каліграфії та спецкурси з різних технік письма.

 

19.05 П’ЯТНИЦЯ

 

12:0013:30 Зал "Живий шрифт"

Воркшоп з китайської каліграфії від Юлії Надольної "Східні шрифтові тонкощі"

На час воркшопу локація перетвориться на острівець Східної культури. Юлія Надольна розкаже про тонкощі китайської каліграфії та принципи роботи з пензлем. Учасники поринуть у мистецтво зображення ієрогліфів, дізнаються як відобразити зміст тексту і візуально передати його настрій, використовуючи елементи китайського живопису.


15.0016.30 Зал "Живий шрифт"

Воркшоп Наталії Ком'яхової "Малювання буквиць"

В різні часи буквиці та орнаменти прикрашали книги, передаючи настрій та культуру епохи. А який настрій літер маємо сьогодні? Шукати відповідь будемо на майстер-класі!

Разом з Наталією Ком’яховою вигадаємо казкову історію для букви, навчимося писати її різними каліграфічними інструментами. Будемо малювати її великого розміру, шукати для неї орнаменти, кольори та оздоблення.

 

17.0017.45  Зал мальованих історій

Презентація каталогу "Живий шрифт". Організатор: школа каліграфії "Арт і Я"

До Книжкового Арсеналу 2017 готується спеціальне видання –– каталог українських набірних шрифтів за останні 3 роки. До збірника увійдуть свіжі шрифти Андрія Шевченка, Кирила Ткачова, Олексія Чекаля, Дмитра Растворцева, Богдана Гдаля, Віктора Харика та ін. Презентація каталогу пройде як творча зустріч з авторами шрифтів.


18.0020.00 Зал "Живий шрифт" 

Хто робить шрифти в Україні. Зустріч і автограф-сесія з нагоди видання каталогу "Живий шрифт"

На майданчику буде нагода поспілкуватися з авторами, подивитися виставку шрифтів та придбати каталог.

 

20.05 СУБОТА 


12.0013.00 Зал "Живий шрифт"

Майстер-клас Василя Чебаника "Авторський кола-пен — простота та хитрощі користування"

Кола-пен –– інструмент сучасної європейської каліграфії, створений з жесті, сталі чи латуні. Це інструмент сміливої та експресивної каліграфії!

Авторські інструменти Василя Чебаника мають досконалу форму та особливу обробку. Тому на майстер-класі ви дізнаєтесь про секрети та прийоми в роботі з кола-пеном. Ви зможете проявити творчість, використовуючи авторський інструмент, а також, разом з майстром пропишете його популярну українську абетку!

 

14.0016.00 Зал "Живий шрифт" 

Воркшоп Ольги Протасової "Пластиліновий летеринг для ілюстраторів"

Ольга Протасова відкриє унікальність форми, соковитість кольорів та різноманітність фактур звичного для нас пластиліну! Протягом воркшопу створимо власну пластилінову абетку. Навчимося проектувати літери та використовуючи всі зображувальні можливості матеріалу.

 

18.0018.45 Зал мальованих історій 

Лекція Кирила Ткачова "Інтимне життя українських літер"

Каліграф та шрифтовий дизайнер Кирило Ткачов зі своїм багатим досвідом розкриє спорідненність українських літер та іх елементів, еволюцію шрифтових форм, лігатури та інші зв'язки між нашими літерами.


21.05 НЕДІЛЯ


13.3014.30 Зал "Живий шрифт"

Каліграфічні таємниці для дітей. Майстер-клас Наталії Ком'яхової

Чи ростуть чорнила на дeрeвах?Чим писали в стародавньому Києві?Чому літeра "А" подібна на бика?Відповіді на ці та багато інших питань будeмо шукати під час письма на майстeр-класі! Діти матимуть можливість познайомитись з мистецтвом каліграфії та спробувати безліч різноманітних інструментів.


15.00‒17.30 Зал "Живий шрифт"

Воркшоп Анни Єгорової "Акварель і каліграфія в ілюстрації"

Чи знали ви, що поєднуючи акверель, чорнило та каліграфію, на папері можна створити магію? На майстер-класі продемонструємо незвичну техніку –– акварельну маску, що змусить ваші літери проявлятись на папері, навіть коли ви повністю їх зафарбували! Ви дізнаєтесь як гармонійно поєднувати ілюстрації та каліграфію, створюючи листівки чи акварельні малюнки!