На Сході презентують проект про мистецтво в часи змін і конфліктів

«Мистецтво в часи змін і конфліктів» — таку назву має проект, з яким цього разу Агенція АртПоле вирушає на схід. Старобільськ, Сєвєродонецьк, Краматорськ, Бахмут, Покровськ і Маріуполь зможуть більше дізнатися про прояви зазначених тем у світовій літературі й візуальному мистецтві.

 



«Не дивуйтеся, що тема окреслена так широко. Ми вирішили базуватися на суб’єктивних добірках — на тих роботах, які по-справжньому вразили, спонукали замислитися, а іноді й просто допомогли вгамувати певні стани (розпачу, роздратування, ізолювання)», — пояснюють учасниці агенції.

 

Можливо, твоя країна — то унікальне місце в світі, яке ти сам собі створив. Іноді ти мрієш і співаєш про щось. Можливо, то зовсім не місце на карті, просто історія про людей, яких зустрічав, про місця, де бував. Я не боюся сумувати за домом. Я не маю бути таким, як усі. Я йду по стіні, і ніхто мене не зупинить. Цікаво, що Оля, яка останні роки працює в полі візуального мистецтва, поділиться враженнями про літературу, яка її супроводжувала й надихала протягом останніх трьох років.

 


 

«Я буду говорити про візуальне мистецтво — і про всесвітньо відомі приклади, і про ті, які побачила під час особистого відвідання тематичних виставок в Берліні, Варшаві, Познані, — говорить директорка АртПоля і авторка лекції Мирослава Ганюшкіна. — Особливо важливим є пошук нашого власного образу — нашої пам’яті — про події останніх років в нашій країні. Скульптор Неле Азеведо вшанував невідомих загиблих у Першій Світовій, розмістивши сотні льодових фігурок на сходинках. А неподалік Ейфелевої вежі розташувалася тисяча черепах — із касок солдат, що воювали по обидва боки у Другій Світовій. А якою є наша?»


Саме про пам’ять йдеться і в перформансі Олі Михайлюк м'ята, який також буде представлений АртПолем в рамках проекту в кожному з міст.

 



Авторка додає, що твір, як і більшість її останніх робіт, є синтезом жанрів: «Частина — це тексти, інтерв’ю, слова, поки я в них вірила. Інша частина — взаємодія тіла і слова. Я би сказала, що це вечір одного дієслова — паМ’ЯТАти, яке включає в себе і «я та ти», і «пам’ять – м’яту», і запах, і смак, і розмову про втрати, і зелений заспокійливий колір…»

 

Олина історія переплітається з розповідями близьких їй людей. Війна змусила одного з них вступити до добровольчого батальйону, іншого — виїхати з рідного міста. Багатовимірний колаж дає можливість на коротку мить торкнутися своїх спогадів — зустрітися з тими, хто пішов. Наблизитися до тиші й разом прожити цю «хвилину».


«Зустріч із цими містами для нас не перша, проте цього разу дуже особиста, — розповідає координаторка проектів АртПоля Тетяна Манзюк. — Ми продовжуємо шукати способи говорити на складні  теми, і сподіваємось разом якщо не знайти відповіді, то принаймні сформулювати запитання. Це вимагає зусиль і зосередженості від всіх учасників — митців, аудиторії, преси. І саме в такій живій взаємодії виникають необхідні зараз розуміння й довіра».


Детальний розклад подій туру можна переглянути тут.

 

* * *

До 2014-го Агенція АртПоле реалізовувала арт-проети по всій території України, зокрема, в Криму та на сході. З початком бойових дій не припинила роботу в регіоні. У травні 2014 року в садибі Мсциховского під Алчевськом відбулася міжнародна творча лабораторія ARTPOLE.LU, потім серія освітніх і мистецьких заходів ВХІДнаСХІД у Бердянську, декілька турів з полідисциплінарними проектами по прифронтових містах. Теми анексії та війни резонують в роботах режисерки АртПоля, художниці і перформерки Олі Михайлюк, створених під час міжнародних резиденцій в Мюнхені й Познані.

 

Проект здійснюється за підтримки Української ініціативи з підвищення впевненості (UCBI) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).