На Сотбі продали перший у світі постер до кінофільму

Перший у світі кінопоказ був далеким від сучасних гучних прем’єр та червоних доріжок – лише 30 людей прийшло подивитися на 20-хвилинне відео, яке транслювали в паризькому кафе 28 грудня далекого 1895 р. А вже тепер Сотбі виставив на аукціон постер цієї події, організованої братами Августином та Луї Жаном Люм’єрами. Це перший у світі постер до фільму.

Генрі Бріспот, Кіно Люм'єр (1896). © Sotheby's London

Фото: news.artnet.com

 

Його створив Генрі Бріспот – і це один із 164 рідкісних постерів, які Сотбі виставили на інтернет-аукціон 28 серпня в Лондоні. Плакат, яким сподівалися закликати набагато більше відвідувачів, ніж це сталося насправді, був попередньо оцінений у суму від £40,000 до £60,000 ($50,830 до $76,240). Аукціонний дім назвав його «абсолютно колекційним постером», додаючи, що «цей винятково рідкісний твір вішався куди-небудь усього кілька разів».

 

Торги триватимуть до 4 вересня, на них також представлені інші раритетні постери, наприклад, до серії фільмів про Джеймса Бонда та інших кіношедеврів.

 

Значення Люм’єрівського кінопоказу не було оцінене тогочасними парижанами – преса, хоча й була запрошена, зневажливо не прийшла. (Для неї було спеціально виділено 100 стільців у залі.) Брати Люм’єр презентували серію короткометражних картин, усі вони транслювалися на біле полотно, що повісили в Гранд Кафе – Салоні Індіен на Бульварі Капуцинів.  

 

Це не були фільми в сучасному розумінні цього слова, скоріше короткі він’єтки, менше хвилини кожна – проте ця лаконічність не стала на заваді тому значному подиву, який виник в аудиторії від споглядання таємничих нових технологій. Одна жінка сказала, що кричала від жаху, коли в залі вимкнули світло перед запуском кіноплівки.

Генрі Бріспот, Кіно Люм'єр (1896) на аукціоні Сотбі із попередньою оцінкою. © Sotheby's London

Фото: news.artnet.com 

  

«Пізніше, мова про магію та фокуси розійшлась по всьому світу, тоді  як «рухлива картинка» стала абсолютним проривом», – пише Сотбі. «Один чоловік скаржився, що над публікою просто познущались» .

 

Брати Люм’єр  знімали, як робітники повертаються з фабрики, як дитина ловить вудкою золоту рибку, як чоловік перекручує ковдру, як хлопчик наступає на садовий шланг, щоб зупинити потік води, поки садівник тримає його кінець прямо біля свого обличчя. Імовірно, перша у світі кінокомедія L’Arroseur Arossé (Tables Turned on the Gardner) закінчується тим, що садівник мститься.

 

За два дні після прем’єри, усі газети писали про легендарний кінопоказ і більше ніж 2000 людей купили 1-франкові квиток на наступні – 1 та 2 січня. «Усього за кілька місяців Люм’єри відкрили кінотеатри у всіх великих містах Європи, а покази відвідали більшість глав цих держав», – зазначає Сотбі. Сходити до кінотеатру – це була справді визначна подія.

 

Джерело: artnet.com