Невідомі роботи Ротко, Дюшана та Воргола представлять в Ірані
Під час відкриття Тегеранського музею сучасного мистецтва (Tmoca) наступного року, в експозиції будуть представлені раніше не зареєстровані в колекції роботи Західних художників. Виставка «Портрет, Натюрморт, Пейзаж» (21 січня – 20 квітня 2019 р.) пройде на площі 5000 м2 оновленого Музею та складатиметься з 400-500 робіт, спеціально відібраних із трьохтисячної колекції музею. Експонуватимуться зразки Європейського та Американського модернізму, полотна та скульптури таких художників: Енді Воргол, Марк Ротко, Марсель Дюшан та ін.
Виставка організована голландським архітектором та куратором Маттіасом Візером. Їй передувала невдала спроба Берлінського Національного музею перевезти колекцію Західного мистецтва Tmoca до Німеччини. «Портрет, Натюрморт, Пейзаж» готувалась близько 2-х років та неодноразово переносилась. Візер наголошує, що вона «стане окремою експозицією і не буде підлягати транспортуванню за межі країни».
Роботи Енді Воргола в експозиції Тегеранського музею сучасного мистецтва , 1999. © Kaveh
Kazemi/Getty Images
Фото: theartnewspaper.com
Куратор також зауважує, що він зацікавився музейним простором як майданчиком під виставку ще відтоді, коли музей почав оновлювати свої сховища та займався тим, що сам Візер називає «сучасною археологією». У ході оновлення було знайдено втрачені чи забуті об’єкти музейних колекцій. «Наприклад, у музеї було зареєстровано лише 2 роботи Пікассо, а тепер стало відомо про 12 картин у колекції, – каже Візер, – а також невідомі раніше роботи Дюшана». Він очікує, що впродовж подальшої підготовки, вдасться виставити більше нових робіт.
Після зняття міжнародних санкцій у 2015 році, Ірано-Західні зв'язки почали покращуватися і Tmoca знову експонує Західне мистецтво, організовуючи з того часу виставки не лише місцевих, а й іноземних художників, таких як Парвіз Танаволі та Вім Дельвуа. Так, три тисячі відвідувачів були присутні на відкритті останньої виставки Тоні Кагга, на якій був також і Візер.
Робота без назви іранського художника Багмана Могазеса, частина колекції Тегеранського музею сучасного мистецтва.
Фото: theartnewspaper.com
Ця нова виставка має об’єднати різноманітну колекцію історичних артефактів Tmoca зі зразками мистецтва, а також із роботами (нещодавніми надходженнями до музейної колекції) таких художників як Гюнтер Уокер, Бертранд Лайф та Крег, який подарував одну роботу до музею після персональної виставки. Tmoca отримує подарунки від місцевих колекціонерів і від художників, а також роботи молодих іранських митців, таких як Бобак Етмінані та Макса Карімізаде, які також будуть представлені поруч із Західним мистецтвом. Маттіас Візер відвідував майстерні місцевих художників, коли проводив відбір їхніх робіт.
Візер каже, що не передбачає жодних заперечень або зовнішньої цензури щодо його вибору робіт, хоча він додає, що «не зацікавлений у провокаціях» і не планує виставляти ню, такі як «Габріелла з відкритою блузою» Ренуара (1907 р.), яка була заборонена для показу в Ірані через ту ж цензуру. Чоловіче ню Френсіса Бекона з музейної колекції також не буде експонуватися. «Є й інші роботи Бекона – немає потреби виставляти саме ту, яка є найбільш провокативною», – каже Візер. Він також не планує показувати політичні роботи.
Тегеранськоий музей сучасного мистецтва
Фото: theartnewspaper.com
«Метою виставки є підкреслення того, що музейні фонди віднаходять усе більше й більше робіт. Це не виставка «найкращих зразків» або «найяскравіших зразків», Західні роботи тут теж не у пріоритеті, – каже Візер. – Я не хочу бути претензійним або зосереджуватися на великих іменах. Я хочу поєднати все так, щоб глядачі змогли побачити те, чого вони не бачили до цього».
Джерело: www.theartnewspaper.com