НХМУ запрошує на лекцію про соцреалізм в українському мистецтві
17 лютого історикиня мистецтва Оксана Баршинова прочитає лекцію «Соцреалізм в українському мистецтві. Тоталітарна утопія».
Проголошений компартією на початку 1930-х років соцреалізм інтерпретував реалізм як схожий на життя, але піднесений і прикрашений, реальність в мистецтві мала поставати не такою, як вона є в дійсності, а «у революційному розвитку». Пошуки пластичної мови відкидалися як спроба формалізму, від митця вимагалося створювати картину здійсненої мрії, попри існуючі в реальності табори, геноцид та переслідування.
Сергій Григор'єв. Прийом в комсомол. 1949 рік. Із колекції Національного художнього музею України
До кінця 1980-х років у радянському художньому житті існувала унікальна система нагляду й контролю за художниками з боку держави, що виражалося у присвоєнні нею абсолютного права на придбання та замовлення творів, проведення виставок, диктату в галузі арт-критики, повного підкорення мистецтва інтересам партії.
Разом з тим, період радянського мистецтва – це час активного прояву української національної школи живопису, пов’язаної з іменами Федора Кричевського, Тетяни Яблонської, Карпа Трохименка, Сергія Григор’єва, Олексія Шовкуненка та багатьох інших митців.
На лекції «Соцреалізм в українському мистецтві. Тоталітарна утопія» Ви дізнаєтеся, яким чином утопічне уявлення світу втілилося у методі соціалістичного реалізму та як мистецтво стало знаряддям радянської ідеологічної пропаганди.
Лекцію читає завідувачка відділу мистецтва 20 століття Оксана Баршинова.
17.02 (субота) 14.00
Вартість квитка: 50 грн
Для студентів, школярів, пенсіонерів: 20 грн
Реєстрація
Програми лекторіїв з усією необхідною інформацією ви можете безкоштовно отримати у холі музею або завантажити за посиланням.