Новий веб-ресурс «Монументальні пам‘ятки пізнього модернізму Житомира й Житомирської області»

 Євген Нікіфоров, фотограф, дослідник, Павло Гудімов, куратор, та команда проекту провели дослідження монументального мистецтва Житомирщини та розробили веб-архів творів місцевих художників-монументалістів monumentalart.in.ua.

 

Твори монументального та монументально-декоративного мистецтва пізнього модернізму (1960–1980-ті роки) прикрашають різні архітектурні об’єкти Житомирщини. Проте довгий час роботи місцевих художників-монументалістів залишалися поза увагою експертів та громадськості, тож наразі їхні автори, розташування, умови і дата створення та точна кількість загалом достеменно невідомі. Питання монументального мистецтва пізньорадянського періоду постало як нагальна проблема в межах процесу декомунізації, розпочатого у 2015-му році, коли ці об’єкти почали знищуватися, насамперед, через відсутність відповідних досліджень, які б могли стати базою для їхнього розуміння.

Кінотеатр Жовтень

Усі фото надані ресурсом monumentalart.in.ua

 

Протягом чотирьох місяців роботи команда проекту «Монументальні пам‘ятки пізнього модернізму Житомира й Житомирської області» працювала над визначенням місця розташування об’єктів у Житомирському регіоні, досліджувала документи міського й обласного архівів, проводила атрибуцію відомих робіт і відшукувала свідчення про вжезнищені твори. Зібрані та оброблені матеріали стали основою електронного каталогу з інтерактивною мапою, яка дає чітке уявлення про спектр розповсюдженості монументального мистецтва періоду модернізму в межах території Житомирської області.

Житомирський професійний полiтехнiчний ліцей

 

Двомовний веб-архів –monumentalart.in.uaскладається з об’єктів, різноманітних за формою та призначенням: від декоративного оздоблення автопавільйонів, що здійснювалося в межах державної програми благоустрою доріг, до ошатних їдалень та холів на промислових виробництвах. Він також має на меті ознайомити відвідувачів зістатистикою, географією та регіональними відмінностями творів. Відкритий електронний ресурс https://monumentalart.in.ua матиме велику практичну й дослідницьку цінність для різних аудиторій.

 

Зручний загальнодоступний електронний каталог робіт монументально-декоративного мистецтва Житомирщини уможливлює швидке реагування на різноманітні загрози для об’єктів. Вивчення культурних пам’яток може стати передумовою для їхнього залучення до національних та міжнародних туристичних маршрутів, а також для подальшого занесення до реєстру пам’яток монументального мистецтва національного значення.

Житомирський дошкільний навчальний заклад №45 "Теремок"

 

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду, Житомирської обласної державної адміністрації, Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації, Житомирської обласної ради.

 

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір.

 

Діяльність фонду, згідно зчинним законодавством, спрямовується такоординується Міністерством культури України.