Письменник Юрій Іздрик прочитає лекції про історію літератури

5 березня стартує заключний блок лекцій курсу Культурного Проекту «Історія літератури в авторах і текстах», який прочитає письменник, поет та культуролог Юрій Іздрик. Усі три лекції Юрія Іздрика будуть присвячені відомим українським сучасним авторам: Юрію Андруховичу, Сергію Жадану та Тарасу Прохаську.

 

Розклад лекцій Юрія Іздрика:

 

Субота, 15 березня. 17.00.

Тарас Прохасько: нейробіологія ландшафту

Дім освіти та культури «Майстер Клас» вул. Лаврська, 16 а, актова зала на 3-у поверсі

Юрій Іздрик: «Тарас Прохасько − чи не найзагадковіша постать актуальної української літератури. Зараховуваний критиками до так званого «станіславського феномену», він жодним чином не належить жодним угруповуванням, напрямкам, феноменам − його творчість сама є феноменом. Проза Прохаська щільна, повільна, філософська, перенасичена численними історичними та художніми алюзіями, а в той же час − проста й доступна для невтаємничених, позаяк у своїх пошуках-роздумах письменник зазвичай відштовхується від простих, часто побутових речей і явищ, знайомих майже кожному. Прохасько майже ніколи не експериментує з формою: формальну довершеність його творів гарантує сам спосіб думання і мовлення − неквапливий, неагресивний, розсудливий, − а також оптика людини, яка віднаходить власне identity і будує свою приватну філософію на спорідненості з ландшафтом та з його, ландшафту, історією. Саме це (а ще − особливості мови) надає творам Прохаська неповторного галицького шарму. Феномен Прохаська ще й у тому, що це, здається, єдиний український письменник, «якого люблять усі».

 

В рамках лекції Юрій Іздрик розгляне такі питання:

«Некрополь» як метатекст і художня програма;

Арт-хауз естетики раннього Прохаська;

«Непрості» − спроба локальної космогонії;

Філософія побуту чи «одомашнена метафізика»?;

Топос і традиція − маркування загальнолюдського;

«Щільна проза» − аспекти неперервності тексту.

 

Неділя, 16 березня. 17.00.

Сергій Жадан: постколоніальна урбаністика

Дім освіти та культури «Майстер Клас» вул. Лаврська, 16 а, актова зала на 3-у поверсі

Юрій Іздрик: «Сергій Жадан − блискучий поет, прозаїк і публіцист, що залишається знаковою постаттю актуальної української літератури впродовж останніх 20 років. І хоча образна система його творів часто апелює до соціо-культурних феноменів радянської доби, в сенсі ідеологічному Жадан одним із перших звільнився від ментальних штампів тзв «совка». Через це твори його, зберігаючи місцевий національний колорит, є, по суті, космополітичними, наднаціональними і відкритими для іноземного читача. Присутність Жадана у Харкові великою мірою вплинула на літературно-мистецьку еволюцію міста. Присутність Жадана в українській літературі збагатила її унікальними й впізнаваними образами, темами, інтонаціями, мовними знахідками. Його письменницька харизма не має відповідників − епігонство Жадана неможливе».

 

В рамках лекції Юрій Іздрик розгляне такі питання:

Поезія як проекція психосоціального тла (аналіз ранніх поетичних творів);

Компілятивні збірки Жадана − практика книжкового конструювання;

Стилістика бриколажу як концептуально-ситуативний вибір;

«Стипендійні road-movie» − рециклінг верлібру?;

Етос колумністики Сергія Жадана.

 

Понеділок, 17 березня. 19.00.

Юрій Андрухович: поет у повітрі

Дім освіти та культури «Майстер Клас» вул. Лаврська, 16 а, актова зала на 3-у поверсі

Юрій Іздрик: «Юрій Андрухович − одна з ключових постатей українського літпроцесу доби незалежності. Починаючи з 1990-х, майже кожен його художній твір як публічний виступ викликав неабиякий резонанс у суспільстві, особливо в мистецьких та наукових колах. Поезія Андруховича, безсумнівно, належить до кращих зразків української поезії всіх часів. Прозовий дебют «Рекреації» свого часу став символом «нової української літератури», роман «Перверзія» — своєрідною енциклопедією українського постмодернізму. Андрухович — культуртрегер, гуманітарний «амбасадор», що адекватно представляє українську культуру за кордоном. Його вплив на розвиток актуальної української літератури та на формування літературних трендів − очевидний».

 

В рамках лекції Юрій Іздрик розгляне такі питання:

 

Злам поетичної парадигми на зламі парадигми соціокультурної;

Між «Індією» та «Листами в Україну» − діапазони лексики й образів;

Від «Бу-Ба-Бу» до «Карбідо» − еволюція поетичної репрезентації;

Від «Рекреацій» до «Таємниці» − поет як прозаїк;

Крах карнавальності? Суспільний імідж та репутація як текстовий конструкт.

 

 

«Історія літератури в авторах і текстах» − курс в рамках Вільного лекторію, на лекціях якого сучасні українські письменники розповідають про письменників-класиків та сучасників на прикладі їхніх текстів. Лекції Вільного лекторію відкриті для найширшого кола слухачів.

 

Щороку Культурний Проект проводить низку авторських відкритих лекцій за участю відомих мистецтвознавців, діячів культури та викладачів мистецтва. Вільний лекторій − це унікальний майданчик, де найкращі українські та іноземні лектори мають можливість говорити про мистецтво з різних позицій та залучати широку аудиторію до системи культурних і загальногуманітарних знань.

 

Нагадуємо, партнер курсу BeTV вестиме онлайн-трансляцію лекцій. Лекції можна подивитися у режимі онлайн на сайті Культурного Проекту або на сайті партнерів проекту: BeTV та ПЛАТФОРМА.

 

Відвідування лекцій безкоштовне. Попередня реєстрація обов'язкова.