Проект «Місця» у Національному художньому музеї України

24 травня у Нацмузеї відкриється проект «Місця», створений у співпраці з Польським Інститутом у Києві та галереєю Арсенал у Білостоку (Польща). Учасники проекту - лауреати мистецької премії ім. Казимира Малевича - Алевтина Кахідзе, Стас Волязловський та Жанна Кадирова. Куратор проекту — Моніка Шевчик (Польща).

 

Презентація проекту «Місця» в НХМУ планувалася ще 2013 – на 21 лютого 2014. Це мала бути українська частина великої ініціативи з підтримки і промоції українського візуального мистецтва. Музей готувався представити публіці результати праці й роздумів митців Алевтини Кахідзе, Стаса Волязловського та Жанни Кадирової, лауреатів премії ім. Казимира Малевича. Але від 19 січня музей вимушено зачинився через облогу силовиками та протистояння на вул. Грушевського. Проект було відкладено.

 

Ситуація в країні змінила не лише дати виставки, а й контекст. Змінилися суспільство, музей і самі художники. Місце й надалі лишається головним мотивом трьох історій, але набуває нових сенсів. Лауреати премії Малевича досліджують залежність між зоною публічною та приватною, висловлюються на тему відносин індивідуума та суспільства і запрошують до рефлексії глядача.

 

 

Уперше виставка «Місця» трьох лауреатів Премії ім. Казимира Малевича була показана у Галереї Арсенал (Білосток, Польща). Алевтина Кахідзе – перша лауреатка Премії у 2008 році – не лише брала участь в українсько-польських проектах, а й ініціювала приїзд польських митців до України. Стас Волязовський – переможець 2010 року – під час резиденції зробив фільм, присвячений його польському корінню, брав участь у виставках українського мистецтва в Польщі та польського в Україні. Жанна Кадирова – відзначена 2012 року оригінальна скульпторка й учасниця групи Революційний Експериментальний Простір (Р.Е.П.) – також реалізувала свій проект під час перебування в резиденції.

 

Мистецьку премію імені Казимира Малевича засновано 2008 року Польським Інститутом у Києві та українською фундацією Центр сучасного мистецтва. Одне з її призначень: привернути увагу до художників, які послуговуються оригінальною мовою творчості, та забезпечити їм перебування і можливість творити у Польщі. Першим формальним стимулом є резиденція в Центрі сучасного мистецтва «Замок Уяздовський» у Варшаві. Завдяки їй митці набувають нових знайомств та професійних зв’язків. Надзавдання: творення нових точок діалогу між художніми середовищами Польщі та України.

 

Премія імені Казимира Малевича вручається раз на два роки митцеві віком до 40 років, який народився в Україні, незалежно від теперішнього місця перебування, за внесок у розвиток сучасного мистецтва, зокрема за якість, майстерність, досягнення та значущість створених робіт. Черговий конкурс буде оголошено влітку 2014. Стежте за інформацією тут.