«Прощання»: Пекінська Студія художника Ай Вейвей знесена китайською владою без жодних попереджень

Влада зрівняла із землею студію відомого китайського художника та скульптора Ай Вейвей у п’ятницю по обіді.


61-річний художник повідомляє у своєму Instagram: «Сьогодні вони почали зносити мою студію “Цуо Ю” в Пекіні без жодних попереджень». Експансивний простір у мистецькому районі Пекіну – колишня автомобільна фабрика, яку митець описував як «Східно-німецький соціалістичний стиль індустріального будівництва», був основною студією художника з 2006 року. «Прощання», – написав Ай в Instagram.

Демонтаж студії, Пекін, 3 серпня 2018 © Pak Yiu/AFP/Getty Images. 

Фото: news.artnet.com 

 

«Демонтаж розпочався в п’ятницю, 3 серпня, без попередніх узгоджень. Орендний договір художника на студію вичерпався минулої осені, і йому було відомо, що роботи по зносу розпочнуться скоро, оскільки вони є частиною стратегії розбудови передмістя», – повідомляє AFP менеджер студії, Га Ранг.

 

«Місцева влада сказала, що вони хочуть розбудовувати це місце, будувати торгові центри й комерційні будівлі», – коментує Га. – Але це сором – ви не знайдете більше подібних місць у Пекіні». У цьому комплексі було багато інших уже зруйнованих за останні три місяці будівель 60-70х років. Загалом, під загрозою й інші райони – галереї мистецького району Каочангді були виселені з передмістя минулого місяця, аби звільнити місце для подальшого розчищення. Художник також має другу студію й резиденцію, яка поки вціліла.


Ай Вейвей почав віддавати належне студії в серії постів у Instagram, виставляючи мистецтво, яке він тут створював, враховуючи роботи для Documenta 12, Fairytale Chairs (2007) та Template (2007), а також його останні твори – наприклад, човен біженців Life Cycle (2018).

Ай Вейвей, Бульбашки, студія "Цуо Ю", Пекін, 2008

Фото: instagram.com/aiww

 

Інші пости, що документують знос, фіксують помічників студії, що прибирають пил з уламків, коментатори припускають можливість показу майбутніх робіт. Художня команда Айя хоче демонтувати його скульптури перш ніж їх знесуть, але художник повідомляє NPR, що кілька робіт уже пошкоджені.


«Вони прийшли й почали розбивати вікна без попереджень, – каже менеджер, – усередині залишилося дуже багато речей». Через великий масштаб робіт і брак студійних приміщень у Пекіні, речі художника тимчасово зберігаються просто неба.

Ай Вейвей, Життєвий цикл, студія "Цуо Ю", Пекін, 2018

Фото: instagram.com/aiww

  

Це не вперше, коли художник конфронтує з місцевою владою через знесення його студій у його рідній країні. Після того, як Ай почав робити твори, спрямовані на відверту критику китайської влади, він, як відомо, потрапив до неї у неприязнь.


Його студія в Шанхаї була зруйнована у 2011 році ще до того, як вичерпався 81-денний дозвільний термін перебування після припинення виплати оренди. У нього конфіскували паспорт і, фактично, 4 роки від перебував під домашнім арештом. Із 2015 року художник проживав у Берліні.  Останні зазіхання на його студію навряд чи були пов'язані з політикою, а, радше, із хвилею джентрифікації та розбудови.

Ай Вейвей, Коріння, студія "Цуо Ю", Пекін, 2009

Фото: instagram.com/aiww

 

«Порівняно із суспільством, у якому не дотримуються ані соціальної правди, ані правди правових законів, або правди будь-яких інших сфер, які визначають права людини, те, що було втрачено, разом із моєю студією – взагалі дрібниці, мені навіть не прикро щодо цього», – Ай коментує для NPR. – Ці руїни набагато глибші та ширші – це погіршення в суспільстві, де людину ніколи не поважали».


Джерело: artnet.com