Провінція стане арт-авангардом України?

Наприкінці травня у Луцьку відбувся арт-форум «WestArt Forum UA». Його учасники дійшли висновку, що створення духовної атмосфери, де мистецтво буде жити, а не занепадати, залежить великою мірою від того, як меценати, активні творчі особистості, громадськість зможуть згуртуватися, а провінція має всі шанси бути в авангарді культури України.

 

 

З вітальним словом до гостей звернулась організатор, керуючий партнер Галереї сучасного мистецтва "Арт-кафедра" Леся Корсак, яка розповіла про  дворічну діяльність мистецької галереї. Зокрема, за цей період відбулось чотири великих мистецьких проекти, присвячених видатним  художникам сучасності, а також ряд  творчих конкурсів, мистецьких суаре та презентацій молодих художників.

 

Професор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців  відзначив, що Україна має що показати і чим позмагатися на світовій арені. Надважливим у сучасному мистецтві він назвав авторську ідентичність та розрізнення понять "мистецтво" і "не мистецтво", над яким нині працюють мистецтвознавці.

 

Своїми міркуваннями про проблеми і парадокси мистецтва поділився доктор мистецтвознавства Львівської національної академії мистецтв Орест Голубець. На його думку, українці довгий час були відірвані від світу і перебували за радянською завісою, в якій, окрім соціалістичного реалізму, будь-які прояви національної ідентичності, авангардизму та інакомислення у мистецтві вважались ворожими та піддавались знищенню. Тоталітарне мистецтво панувало протягом трьох поколінь аж до кінця 80-х років минулого століття.

 

Заслужений діяч мистецтв України Петро Гулин розкритикував законсервовану систему сучасної освіти, яка калічить талановитих дітей та зауважив,  що мистецтво ніколи не було «файним» і зрозумілим: «Ми повинні робитися модерною державою, яку повинні творити модерні люди. Хочете пізнати мистецтво – ставайте елітою! Ніхто окрім самої людини не зробить з неї еліту».

 

Власним досвідом організації та проведення міжнародних бієнале поділився директор Центру сучасного мистецтва  Івано-Франківська Анатолій Звіжинський.

 

Мистецтвознавець Марина Стрельцова розповіла, що сучасне мистецтво має ряд проблем з визначенням дефініцій. Від початку 70-х років до скульптури почали відносити лендарт, інсталяції, перформанси, хеппінги та інші види художніх форм. За її словами, скульптура втрачає поняття фізичного об'єкта і стає розмитою. Для створення об’єктів у просторі митці все частіше залучають широке розмаїття матеріалів: бджолині соти, скло, лозу та багато інших.

 

По завершенню офіційної частини програми учасники форуму переглянули моновиставу "Білі мотилі, плетені ланцюги…" у неперевершеному виконанні Заслуженої артистки України Лідії Данильчук.