Публічна лекція Володимира В’ятровича «(Не)подоланий тоталітаризм»

У п’ятницю в Національному художньому музеї України (Київ, вул. Грушевського, 6) відомий історик, громадський діяч, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович прочитає публічну лекцію «(Не)подоланий тоталітаризм. Український урок». Захід відбудеться в рамках проекту Музей Свободи / Музей Майдану. Початок лекції о 18:00.


«Прагнення свободи – це те, що дозволило українцям залишитися собою протягом багатьох століть, коли вони не мали своєї держави», вважає Володимир В’ятрович.

 

Україна для радянської імперії була полігоном, на якому випробувано механізми окупації та побудови тоталітарної системи. Опісля набутий досвід комуністи «успішно» втілили в інших країнах Центральної та Східної Європи.

 

На момент падіння Радянського Союзу понад 70 років життя в умовах тоталітаризму мали для українців катастрофічні наслідки: масштабні людські втрати, знищення національної культури та пам'яті, деформація соціуму. Незалежна Україна, на відміну від інших пост-комуністичних країн, тривалий час не спрямовувала зусиль на подолання тоталітарного минулого. Щойно Помаранчева революція 2004 стала поштовхом для формування нової політики національної пам'яті. Дев’ять років потому в країні знову настала цензура, політичні в'язні та обмежені громадянські свободи. Успішна спроба громадян — Євромайдан — захистити свої права може бути знівельована зовнішньою агресією.

 

Чому і як це сталося, про наслідки для академічної історичної науки та суспільства сьогодні – у лекції. «Розповідаючи суспільству про те, що було, я мушу дбати про те, що буде», — каже В’ятрович.

 

Володимир В’ятрович досліджує історію України ХХ століття, автор 6 книг і співавтор 3-х, серед них найвідоміші — «УПА. Історія нескорених», «Друга польсько-українська війна. 1942-1947» та «Історія України з грифом «Секретно».

 

У 2008-2010 роках Володимир розсекретив архіви КҐБ (був директором архіву СБУ). Потім працював в Українському науковому інституті Гарвардського університету. Щоб зберегти доступними архівні матеріали радянських спецслужб разом із «1+1 медіа» (TSN.ua) започаткував проект «Історія з грифом «Секретно». Книга, яка стала його результатом, видана накладом понад 25 тисяч, що стало проривом для вітчизняної історичної non-fiction.

 

Володимир В’ятрович викладає в Києво-Могилянській академії. Бере активну участь в громадському житті, зокрема був засновником і одним із координаторів Громадянської кампанії «Пора!» (чорна) у 2004, одним із лідерів Громадського сектору Євромайдану в 2013-2014.


Перед лекцією відвідувачі можуть оглянути виставку Влодка Кауфмана «Свобода:», що включає артефакти з колекції майбутнього Музею Свободи/Музею Майдану. Також кожен охочий може висловити свої думки про те, яким має бути майбутній Музей Свободи/Музей Майдану, у просторі взаємодії з відвідувачем на першому поверсі Національного художнього музею України.