Сербія оговтується після “культурного геноциду”

Після 15-річної перерви Національний музей у Сербії  знову відкривається, слідом за нещодавнім відкриттям Музею сучасного мистецтва, який  був зачинений з 2007 року. Востаннє Національний музей  у Белграді  приймав відвідувачів у 2003 році, натомість нове відкриття заплановане на  28 червня 2018 року. 

 

Подібну перерву в роботі обох музеїв  художник і критик Владімір Богданович у 2012 році охарактеризував  як "культурний геноцид проти сербів". У 2015 році уряд Сербії встановив цифровий годинник на фасаді Національного музею, на котрому відраховувалися секунди до запланованого повторного відкриття, але дедлайну, що його було встановлено на годиннику, так і не дотрималися.

 

Музей сучасного мистецтва в Белграді відкрився минулого жовтня 

Фото: Relja Ivanic / The Art Newspaper

 

Зорен Ерік, головний куратор Музею сучасного мистецтва, каже, що "відсутність політичної волі у боротьбі за культуру та культурні установи", нарешті,  була порушена Іваном Тасовачем, колишнім головою Белградської філармонії. "Під час свого перебування на посаді міністра культури з 2013 до 2016 року", Тасовичу вдалося "переконати політичне керівництво у тому, що реконструкція двох музеїв повинна бути пріоритетною".

 

Національний музей заснований ще у 1844 році. Із 1952 року він зайняв колишню будівлю банку на центральній площі Белграда (Площі Республіки). Завдяки модернізації, шляхом покриття внутрішнього двору і перетворенням підвалу у галереї, експозиційний простір вдалося збільшити до 5000 кв. метрів.

 

Музей показуватиме колекцію розміром у 400 000 екземплярів, що включає у себе пам’ятки від доісторичних часів і до 20-го століття включно. Головні старожитності у колекції  походять із  археологічних  об’єктів Стобі  та Требенішта у Македонії, а також важливими є нумізматика та середньовічне мистецтво, включаючи ікони, фрески, святе Євангеліє від Мирослава 12-го століття. Інший відділ, образотворчого мистецтва,  налічує 16 000 картин, креслень і графічних творів, 900 скульптур. У музеї наявні твори відомих митців: Коро, Гогена, Матіса, ван Гога, Кандінського та Пікассо.

 

Цікаво, що у жовтні минулого року, при відкритті Музею сучасного мистецтва, протягом перших десяти днів адміністрація зробила вхід до музею безкоштовним. Тоді близько 50 000 людей відвідало його, а черги сягали більш ніж 200 метрів. Із тих пір кількість відвідувачів знизилася приблизно до 170 людей на день (зараз стандартний дорослий квиток коштує близько 3 доларів).

 

"Враховуючи загальне зацікавлення сербської громадськості сучасним мистецтвом, нинішні показники дуже хороші і набагато вищі, ніж були перед закриттям у 2007 році", — говорить Ерік.    

 

У Музеї сучасного мистецтва вже цього жовтня відкриється ретроспективна виставка сербського концептуаліста Іллі Шошкіча. Тим часом сербський уряд сподівається, що у вересні 2019 року до Белграду прибудуть 500 тисяч відвідувачів заради величезної виставки Марини Абрамович.

 

Джерело: The Art Newspaper

 

Переклала Наталка Руденко